putzig
26.09.12,21:53
Zdravim poradaci,
chcel by som sa opytat, ze ci pri dedeni zo zakona (predmetom je dom+pozemok+zahrada a orna poda) je potrebny znalecky posudok. A ak ano, kto je povinny ho dat vykonat. Ide o to, ze poverena notarka nam povedala, ze aby mohlo prebehnut dedicstvo je potrebne, aby sme si mi dali urobit znalecky posudok. Viem, ze od hodnoty dedicstva sa odvija jej odmena. Len sa mi nezda, ze by sme prave my boli povinny dat tento posudok urobit. Pytal som sa aj jedneho znameho, ktory sa trosku vyzna v prave a ten mi povedal, ze o niecom takom sa nepise v ziadnom zakone, a ze notarka sa myli, ked tvrdi, ze my sme povinny dat urobit tento posudok. Len mi nevedel povedat, ktory zakon o tom hovori. Ako to vlastne je? A ktory zakon/paragraf o tomto pojednava?
Vopred dakujem za kazdu radu.
Peto
danushka
26.09.12,20:16
Notárka od Vás nežiada nič neštandardné a nemusíte ísť priamo za znalcom, stačí ak v dedičskom konaní preukážete ocenenie nehnuteľností aj písomným vyjadrením dvoch nezávislých realitných kancelárií, ktoré takéto trhové ocenenia nehnuteľností bežne robia za zanedbateľný poplatok oproti znalcom.

Hodnota majetku po poručiteľovi, do ktorej sa započítava hodnota nehnuteľnosti, slúži aj na výpočet súdneho poplatku za konanie o dedičstve. Znalecký posudok /resp. iný dôveryhodný posudok napríklad aj RK/ nie je nevyhnutný, ale je potrebný. Výhodou je, ak sa počas dedičského konania vedia dediči dohodnúť na cene nehnuteľnosti. Ak sa dedičia dohodnú na hodnote dedičstva a notár ich dohodu akceptuje už nie je znalecký posudok potrebný.
putzig
27.09.12,04:25
A nie je to tak, ze notar je ten co sa ma postarat o urcenie vseobecnej ceny majetku a v pripade, ze je zhodna s tvrdeniami dedicov prebehne normalne dedicske konanie? Iba ak by dedici s danou cenou nesuhlasili vykona sa posudok... Ci?
doktor23
27.09.12,05:59
Znalecký posudok zo zákona nie ste povinní doložiť. Do roku myslím 2002 sa znalecké dokladali, nakoľko sa platila daň z dedičstva a ľudia platili aj za znalecké posudky. Teraz je zo zákona potrebné určiť všeobecnú = trhovú cenu nehnuteľností. Z nej sa vvypočítava jednak odmena notára, jednak súdne poplatky. Táto povinnosť je stanovená zákonom, spôsoby na určenie sú rôzne. Najjednoduchšie je to podľa §-u 120 ods. 3 OSP - zhodným vyhlásením účastníkov:
Dôkazná povinnosť
§ 120
(1) Účastníci sú povinní označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Súd rozhodne, ktoré z označených dôkazov vykoná. Súd môže výnimočne vykonať aj iné dôkazy, ako navrhujú účastníci, ak je ich vykonanie nevyhnutné pre rozhodnutie vo veci.

(2) Vo veciach, v ktorých konanie možno začať aj bez návrhu, ako aj v konaniach o povolenie uzavrieť manželstvo, o určenie a zapretie rodičovstva, o osvojiteľnosti, o osvojenie, vo veciach obchodného registra a v konaniach o niektorých otázkach obchodných spoločností a družstiev (§ 200e) súd je povinný vykonať ďalšie dôkazy potrebné na zistenie skutkového stavu, hoci ich účastníci nenavrhli.

(3) Ak nejde o veci uvedené v odseku 2, súd si môže osvojiť skutkové zistenia založené na zhodnom tvrdení účastníkov.

Avšak tá cena má zodpovedať realite. Ak uvedú dedičia, že hodnota nehnuteľnosti je napr. 10 000,--EUR a v skutočnosti je to 40 000,--EUR, rozhodne sa nejedná o trhovú cenu. Ďalej je možné doložiť stanoviská realitných kancelárií (riziko je, že častokrát je to viac, ako je reálna cena) a v poslednom rade znalecký posudok, ktorí si platia dedičia (môže aj notár, ale dedičia mu to na záver aj tak zaplatia). Otázkou je, či je to efektívne, nakoľko za znalecký sa zaplatí cca. 150 - 200 EUR, čo je častokrát viac, ako špekulatívna snaha o ušetrenie na notárovi ....
putzig
27.09.12,13:57
Takze ak som to vsetko spravne pochopil, dat urobit znalecky posudok nie je povinnostou dedicov a neexistuje nijaka norma, ktora by to dedicom prikazovala, samozrejme v pripade, ze sa dohodnu a suma bude adekvatna. Ani notarka ma k tomu nemoze donutit, a nemoze ani odmietnut vykonat pravne ukony spojene s dedicskym konanim v pripade, ze dany posudok nebudeme mat, ci?
danushka
27.09.12,14:32
Putzig, veľmi rýchlo pochopíš kto je pánom situácie na dedičskom konaní :).
Ak notárka nedospeje k reálnemu oceneniu majetku, dedičské konanie sa bude ťahať a za ten čas ste už mohli napríklad časť nehnuteľností predať.
Bolo by naivné si myslieť, že na náklady štátu pre Teba vypracuje nejaký znalec tržné ohodnotenie majetku a že tak spraví na príkaz notára.
Mi nepovedz, že nenájdeš v peňaženke 10-15 € na vypracovanie ohodnotenia nehnuteľnosti v nejakej miestnej RK.
Padla tu síce poznámka o tom, či RK vypracuje reálny odhad. Je tu presne to slovíčko odhad, treba vziať výpis LV, stačí aj z netu, nejaké fotografie a nie je problém pre RK určiť cenu v momentálnom čase. RK zvyčajne dávajú rozpätie od - do.

V čase keď som pracovala v jedenej RK sme úplne bežne takéto posudzovania a odhady robili aj pre verejnosť za poplatok, aj na výzvu samotných notárov. Vždy sme rozdali maklérom údaje, nezávisle od seba sa každý k danej nehnuteľnosti vyjadril a musím povedať, že vo svojich oceneniach sa extrémne nelíšili.
luja5
27.09.12,22:37
Zdravim poradaci,
chcel by som sa opytat, ze ci pri dedeni zo zakona (predmetom je dom+pozemok+zahrada a orna poda) je potrebny znalecky posudok. A ak ano, kto je povinny ho dat vykonat. Ide o to, ze poverena notarka nam povedala, ze aby mohlo prebehnut dedicstvo je potrebne, aby sme si mi dali urobit znalecky posudok. Viem, ze od hodnoty dedicstva sa odvija jej odmena. Len sa mi nezda, ze by sme prave my boli povinny dat tento posudok urobit. Pytal som sa aj jedneho znameho, ktory sa trosku vyzna v prave a ten mi povedal, ze o niecom takom sa nepise v ziadnom zakone, a ze notarka sa myli, ked tvrdi, ze my sme povinny dat urobit tento posudok. Len mi nevedel povedat, ktory zakon o tom hovori. Ako to vlastne je? A ktory zakon/paragraf o tomto pojednava?
Vopred dakujem za kazdu radu.
Peto
My sme pri dedení pred dvoma rokmi nepotrebovali ani znalecký posudok, ani vyjadrenia realitných kancelárií. Nás notár vyzval len k predloženiu nášho návrhu na ocenenie dedeného majetku. V prípade dedeného bytu nám to nerobilo problém, snažili sme sa ho oceniť reálne a náš návrh bol akceptovaný. O hodnote dedených pozemkov sme však nemali ani šajnu, tak si notár sám zistil potrebné údaje u príslušného mestského úradu (t.j. tiež bez znaleckého posudku). Predpokladám, že sa pritom postupovalo podľa nasledovných osobitných ustanovení OSP o konaní o dedičstve a podľa § 18 vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov, kde sa nehovorí o povinnosti dedičov predložiť znalecký posudok:

§ 175m OSP
Súd zistí poručiteľov majetok a jeho dlhy a vykoná súpis aktív a pasív. Tým nie sú dotknuté ustanovenia § 175k ods. 3 a § 175l ods. 1 druhej vety.

§ 175o OSP
(1) Na podklade zistenia podľa § 175m určí súd všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Za všeobecnú cenu majetku určí súd sumu zhodne tvrdenú účastníkmi; ak sú tvrdenia rozdielne, vykoná súd na jej zistenie potrebné dôkazy. Ustanovenie § 136 sa použije primerane.
/§ 136 = Ak možno výšku nárokov zistiť len s nepomernými ťažkosťami alebo ak ju nemožno zistiť vôbec, určí ju súd podľa svojej úvahy./

§ 18 vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z.
(1) Ak ďalej nie je uvedené inak, súdny komisár a správca dedičstva majú popri nároku na odmenu aj nárok na
a) náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva (najmä ... zaplatená odmena za znalecký posudok ...), ...
(4) Notár zisťuje všeobecnú hodnotu majetku na účely odmeny na vlastné náklady. Ak v dôsledku odvolania proti výroku o odmene notára vzniknú ďalšie trovy spojené so zisťovaním všeobecnej hodnoty majetku, notár ich znáša v prípade, ak dokazovaním bola zistená všeobecná hodnota majetku nižšia, ako určil notár.
putzig
03.10.12,17:27
Takze uz to mame za sebou. Nakoniec stacilo vyjadrenie jednej realitnej kancelarie.Chcel by som sa este opytat na metodiku vypoctu odmeny notara. Notarka vychadzala (minimalne to tak uvadza v osvedceni o dedicstve) pri je urcovani s §12 a 13 Vyhlasky 31/1993, pricom sa pri Cistej hodnote dedicstva vo vyske 31.328,04 EUR dopracovala k sume 306EUR . Plus si zaratala este 26.55EUR ako nahrada hotovych vydavkov (vychadzajuc s §18 ods1. pism./a tejto vyhlasky a Vyhlasky 423/2002). Uvedene sumy su bez DPH, pretoze nakoniec to s DPH spolu cinilo 399,06 EUR. Nech som to ratal (vychadzajuc z tej vyhlasky 31/1993) akokolvek nikdy som nedopracoval k tej sume 306EUR. Ako vyratala tuto sumu? Plus rata sa odmena podla uvedenej vyhlasky 31/1993 (ten §12 a 13) bez DPH alebo s DPH?
Dakujem
doktor23
03.10.12,18:53
nepočítaj z čistej hodnoty dedičstva ale zo všeobecnej ceny. počíta sa to vždy bez DPH a l výslednej sume sa priráta
putzig
03.10.12,19:47
Vseobecna hodnota cini 31.867,37EUR. Z tej to takisto nevychadza. Ako sa to rata?
marjankaj
03.10.12,20:20
Neviem, či je aktualizovaná vyhláška
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-o-stanoveni-vseobecnej-hodnoty-majetku/

všeobecná hodnota sa zaokrúhli na celé 1000 Sk. Teda 31867,37 *30,126=960036,4 teda 960000 Sk. To je 31866,16 €.

Podľa §13
http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakomora/Legislat%C3%ADva/Vyhl%C3%A1%C5%A1kaoodmen%C3%A1chan%C3%A1hrad%C3%A1 chnot%C3%A1rov.aspx



§ 13


Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

Zo sumy 3300 € sú 2% = 66€
zo sumy od 3300 do 16500 je 1% 166 €
a zo sumy od 16500 do 31866,16 € 0,7% je 107,56 €

dohromady je to 66+166+107,56=305,56 € zaokrúhlene 306 €

Teda asi je to podľa predpisov.
putzig
04.10.12,05:08
Takze sa to vlastne akumuluje... Tento stat vie vzdy ako z nas vytiahnut peniaze. Nie je dedicska dan, su vysoke notarske poplatky :-(((
Dik za Vase rady.
doktor23
04.10.12,08:48
tie dedičské poplatky sú už asi 20 rokov .... a daň bola zrušená pred desiatimi .... dovtedy sa platili spolu
marjankaj
05.10.12,00:08
Takze sa to vlastne akumuluje... Tento stat vie vzdy ako z nas vytiahnut peniaze. Nie je dedicska dan, su vysoke notarske poplatky :-(((
Dik za Vase rady.
Čo sa akumuluje????
Alebo ty by si chcel platiť 2% z celej sumy?:eek:
AmmiS
18.10.13,19:10
Presne tak.