Tinaho
27.09.12,08:01
Poraďáci ahojte,

neviem, čo je správne, preto sa obraciam s prosbou o radu na Vás:

Naša firma sa zaoberá montážou plastových okien a tieniacej techniky. Samozrejme naši zamestnanci - montéri potrebujú pracovné oblečenie a pracovnú obuv.

Teraz sa mi dostali do rúk bločky z registračnej pokladne, na ktorých je uvedené "rekreačná obuv" a "športová obuv". Zamestnanci uvedené prezentujú, že si obuv kúpili na pracovné účely.

Pravdepodobne budú aj túto obuv používať pri výkone montáži, ale teraz neviem, či takéto doklady sú uznané z pohľadu DPH (daň na vstupe), resp. dane z príjmov (daňovo uznateľný výdavok).

Ako by ste uvedené riešili Vy?
tictac7
27.09.12,06:12
Poraďáci ahojte,

neviem, čo je správne, preto sa obraciam s prosbou o radu na Vás:

Naša firma sa zaoberá montážou plastových okien a tieniacej techniky. Samozrejme naši zamestnanci - montéri potrebujú pracovné oblečenie a pracovnú obuv.

Teraz sa mi dostali do rúk bločky z registračnej pokladne, na ktorých je uvedené "rekreačná obuv" a na "športová obuv". Zamestnanci uvedené prezentujú, že si obuv kúpili na pracovné účely.

Pravdepodobne budú aj túto obuv používať pri výkone montáži, ale teraz neviem, či takéto doklady sú uznané z pohľadu DPH (daň na vstupe), resp. dane z príjmov (daňovo uznateľný výdavok).

Ako by ste uvedené riešili Vy?

pracovná obuv musí spĺňať určité kritériá v závislosti od druhu vykonávanej práce (napr. pevný kotník, vystužená špička, podrážka s predpísanou hĺboku dezénu), preto sa volá pracovná obuv a preto firmy, ktoré pracovnú obuv predávajú aj v názve uvedú, že sa jedná o pracovnú obuv.... Tvoji zamestnanci si obuv kúpili v bežnom obchode a predpokladám, že sa jedná o bežné tenisky alebo botasky. V prípade, že príde k pracovnému úrazu (napr. pád z dôvodu pošmyknutia - nebodaj nie do miestnosti ale von....), prešetruje sa, či mal pracovník predpísané ochranné pracovné prostriedky. Tenisky určite nie sú ochranným pracovným prostriedkom a preto nemôžu byť uznané ako pracovná obuv....
Takže asi tak - ja by som to nedala nie len do nároku na odpočet DPH, ale ani do VOZD....