macula
27.09.12,09:03
Ahojte poradaci,

dnes mi prisiel zo zdravotnej poistovne vykaz nedoplatok z RZZP za rok 2011, kde som okrem prijmov zo zamestnania mala aj prijem z kapitaloveho majetku a ostatnych prijmov - predaj bytu v sukromnom vlastnictve ( nie som SZCO). Podlieha tento predaj bytu ( teda VZ )odvodom do zdravornej poistovne?
Rozalka
27.09.12,07:06
áno
drobeceva
27.09.12,07:09
áno, viacerým preto také nedoplatky RZZP chodia :(
macula
27.09.12,07:09
dakujem velmi pekne, toho som sa obavala :(
FilipMinarik
04.10.12,07:02
Dobry den,

podla zakona o dani z prijmov c. 595/2003 Z.z. par. 8 / 1b - je prijem z prevodu vlastnictva nehnutelnosti povazovany za ostatny prijem (podlieha odvodom), ale podla par 9 toho isteho zakona 1a/1b je oslobodeny od dani z prijmov - ak ste ho vlastnili po dobu min. 5 rokov.

Co znamena, ze tento prijem nie je predmeton ani dane z prijmu, a ani zdravotneho odvodu vid. http://www.health.gov.sk/?clanok3
----
Od odvodu na verejné zdravotné poistenie je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,


Ak ste vlastnili nehnutelnost menej ako 5 rokov odvody platite ako i dan z prijmu
grammatika
31.01.13,11:23
Prosím vás, dnes sa celý deň hádam, že je povinné platiť odvody z predaja nehnuteľnosti, ak byt nevlastnila 5 rokov
Pani z DU stále tvrdí, že odvody sa platiť nemusia a odvolávajú sa na tento link:http://www.health.gov.sk/?clanok3

d) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, prijatý touto osobou,

Viete mi potvrdiť tvrdenie, že príjem z predaja nehnuteľnosti je osolobodený od odvodov na zdravotné poistenie?
Jana Motyčková
31.01.13,11:49
To máte byt získaný podľa nejakého zákona o súdnej a mimosúdnej reharehabilitácii a pod.?
Pozrite si §9 ods. 1 písm. d) daňového zákona, tam máte tento oslobodený príjem (od dane), ak je to takýto byt a je príjem z jeho predaja oslobedený od dane, potom samozrejme ani ZP neplatíte.
grammatika
31.01.13,11:56
To máte byt získaný podľa nejakého zákona o súdnej a mimosúdnej reharehabilitácii a pod.?
Pozrite si §9 ods. 1 písm. d) daňového zákona, tam máte tento oslobodený príjem (od dane), ak je to takýto byt a je príjem z jeho predaja oslobedený od dane, potom samozrejme ani ZP neplatíte.
nie, je to normálny nákup (v roku 2011) a predaj bytu (v roku 2012).
Ale celý deň ma presviedčajú, že takýto príjem z predaja (§8 zákona o dani z príjmov) je oslobodený od odvodov na ZP.
Môj názor je taký, že sa odvody platia, v prípade, že sa aj daň platí a tieto odvody sa platia z VZ príjem - výdavky (obsatarávacia cena nehnuteľnosti + iné) = Základ dane. Čiže sa platí 14% odvod zo základu dane tohto príjmu..
Mýlim sa?
ďakujem moc
Jana Motyčková
31.01.13,12:02
Máte pravdu.
Ak Vám na DÚ na ich osobnú zodpovednosť podpíšu, že je to oslobodené od dane, potom je to oslobodené aj od ZP.
Ale myslím, že nevedia, čo hovoria. Aj keď v tej odvolávke zákon citovaný nie je, je tam napísané vydaný opravnenej osobe podľa osobitného predpisu - prečo si DÚ myslí, že ste oprávnenou osobou na vydanie toho bytu podľa osobitného predpisu?
grammatika
31.01.13,12:06
To netuším :)
a ďakujem veľmi pekne za odpoveď :)
Z.E.Ú.S.
05.02.13,20:24
ak živnostník ako súkromná osoba v roku 2012 kúpil a následne predal so ziskom nehnuteľnosť, zaplatí daň zo zisku ? (po odrátaní kúpnej ceny, a všetkých výdavkoch napr. rekonštrukcia) a aj 14 % odvody ZP zo zisku ?
A ovplyvni mu tento jednorazový príjem ktorý nesúvisí s podnikaním jeho možný vznik sociálneho poistenia ? teda počíta sa tento príjem do limitu cca 4700 € kedy sa szčo stáva následný rok socialne poisteným ? To by s tým nemalo súvisieť, alebo sa mýlim ?
ďakujem pekne
veronikasad
05.02.13,20:28
ak živnostník ako súkromná osoba v roku 2012 kúpil a následne predal so ziskom nehnuteľnosť, zaplatí daň zo zisku ? (po odrátaní kúpnej ceny, a všetkých výdavkoch napr. rekonštrukcia) a aj 14 % odvody ZP zo zisku ?
A ovplyvni mu tento jednorazový príjem ktorý nesúvisí s podnikaním jeho možný vznik sociálneho poistenia ? teda počíta sa tento príjem do limitu cca 4700 € kedy sa szčo stáva následný rok socialne poisteným ? To by s tým nemalo súvisieť, alebo sa mýlim ?
ďakujem pekne
Pokial nehnutelnosť nesúvisí s podnikaním, ide o príjem z § 8, ktorý nevstupuje do VZ pre povinnú registráciu, ani platenie odvodov. 14 % zdr.poistenie bude platiť až po RZZP, ktoré urobí prísl.zdr.poisťovňa.

Po úhrade zdr.poistenia môže podať dodatočné DP za rok 2012 a DU mu vráti daň vo výške 19 % zo zaplateného poistného. Pozor na vysporiadanie preplatku ak daroval 2 % dane.
Z.E.Ú.S.
07.02.13,12:19
ďakujem, ale čo sa týka zdravotného odvodu, predpokladám, že ak zisk z podnikania (za 2012) + zisk z predaja nehnuteľnosti nebude vyšší ako min. vymeriavací základ pre rok 2012 nebude vlastne doplácať na odvodoch nič, resp. ak bude vyšší tak len z toho 14 % (bez delenia tými 1,9 ?) alebo sa mýlim ? ďakujem pekne
veronikasad
07.02.13,12:22
ďakujem, ale čo sa týka zdravotného odvodu, predpokladám, že ak zisk z podnikania (za 2012) + zisk z predaja nehnuteľnosti nebude vyšší ako min. vymeriavací základ pre rok 2012 nebude vlastne doplácať na odvodoch nič, resp. ak bude vyšší tak len z toho 14 % (bez delenia tými 1,9 ?) alebo sa mýlim ? ďakujem pekne
14 % zo základu dane, najviac do výšky ročného max.vymer.základu.
Z.E.Ú.S.
07.02.13,12:28
dobre to viem ale otázka znela trochu inak, bude doplácať odvody za toho predpokladu ktorý som napísal ? min. VZ za 2012 je asi 4100 € ak by mal v roku 2012 zisk z podnikania len 1000 € a zisk z predaja nehnuteľnosti 3000 € tak by vlastne nedoplácal nič ? lebo aj tak platil odvody z minima ...
veronikasad
07.02.13,12:30
dobre to viem ale otázka znela trochu inak, bude doplácať odvody za toho predpokladu ktorý som napísal ? min. VZ za 2012 je asi 4100 € ak by mal v roku 2012 zisk z podnikania len 1000 € a zisk z predaja nehnuteľnosti 3000 € tak by vlastne nedoplácal nič ? lebo aj tak platil odvody z minima ...
Max.ročný vymer.základ je "trošku" viac ako 4000€

Tvoj prípad :
12 x min.VZ + 3000 je určite menej ako maximum, takže nedoplatok ti určite vznikne
Z.E.Ú.S.
07.02.13,13:25
Znovu mám pocit že píšeš rýchlejšie ako rozmýšľaš :), viem že max. VZ je oveľa viac písal som o minimálnom VZ, kedže s tým súvisí aj moja otázka. Je to u klienta, od ktorého ešte nemám doklady ohľadom príjmu zo živnosti za rok 2012 (ale viem asi si predstaviť podľa roka 2011) Keďže píšem o min. VZ myslel som to tak či bude platiť nejaké odvody ak si vlastne platí z minima ked jeho zisk zo živnosti aj z predaja spolu vlastne možno ani nebude vyšší ako minimálny VZ, a či sa tam tiež delí koeficientom 1,9 . Chcem aby mal predstavu koľko bude doplácať odovdy do zdravotnej. Ďakujem za pochopenie.
Z.E.Ú.S.
07.02.13,13:28
ešte doplním že pokiaľ dobre viem tak odvody sa platia vdaka koeficientu 1,9 z minima aj ked je VZ niečo cez 7000 € no nie som si istý či koeficient platí aj pri príjme z predaja nehnuteľnosti , absolútne sme sa nepochopili doteraz to asi preto že aj odpisuješ na otázku rýchlejšie ako je možné prečítať tú otázku:)
Jana Motyčková
07.02.13,13:32
dobre to viem ale otázka znela trochu inak, bude doplácať odvody za toho predpokladu ktorý som napísal ? min. VZ za 2012 je asi 4100 € ak by mal v roku 2012 zisk z podnikania len 1000 € a zisk z predaja nehnuteľnosti 3000 € tak by vlastne nedoplácal nič ? lebo aj tak platil odvody z minima ...
Nedoplácal by nič.
Zákon je síce trošku "nezrozumiteľný", ale aj postup v existujúcej vyhláške toto potvrdzuje.
Dodatok - koeficient sa pri predaji nehnuteľnosti nepoužíva, ak to predal ako súkromná osoba.
V r.2012 je koeficient ešte stále 2,14.
ilona
18.02.13,09:57
Robím podobné DP, tak sa chcem uistiť či to mám v poriadku. Manželia predali byt, ktorý vlastnili len 1 rok. Stačí keď DP podá jeden z nich. Základ dane pre daň z prijmu a odvody bude rozdiel medzi predanou cenou a kúpnou+ doklady z rekonštrukcie. Daň z prijmu sa bude platiť z tohoto rozdielu a taktiež 14 % odvody do VZP. Na odvody do soc.poisťovne to nemá žiadny vplyv aj keď jeden z nich je živnostník.
Anik
18.02.13,10:23
ak živnostník ako súkromná osoba v roku 2012 kúpil a následne predal so ziskom nehnuteľnosť, zaplatí daň zo zisku ? (po odrátaní kúpnej ceny, a všetkých výdavkoch napr. rekonštrukcia) a aj 14 % odvody ZP zo zisku ?
Z.E.U.S -príspevok č.13
ďakujem, ale čo sa týka zdravotného odvodu, predpokladám, že ak zisk z podnikania (za 2012)
A ovplyvni mu tento jednorazový príjem ktorý nesúvisí s podnikaním jeho možný vznik sociálneho poistenia ? teda počíta sa tento príjem do limitu cca 4700 € kedy sa szčo stáva následný rok socialne poisteným ? To by s tým nemalo súvisieť, alebo sa mýlim ?
ďakujem pekne
aj keď sú tieto príspevky ešte spred 10 dní len chcem podotknúť, že sa nejedná o zisk, ale obrat na základe, ktorého sa SZČO stáva povinným platiteľom poistného na SP
napadlo ma to v súvislosti s tým, že včera prišla za mnou jedna pani celá natešená, lebo som jej odkázala, že DB nebude, lebo je strata a ona s úsmevom, že ale aspoň nebudem platiť odvody na SP, lebo nikto z jej známych neplatí, lebo sú v strate.
Anik
18.02.13,10:25
ďakujem, ale čo sa týka zdravotného odvodu, predpokladám, že ak zisk z podnikania (za 2012) + zisk z predaja nehnuteľnosti nebude vyšší ako min. vymeriavací základ pre rok 2012 nebude vlastne doplácať na odvodoch nič, resp. ak bude vyšší tak len z toho 14 % (bez delenia tými 1,9 ?) alebo sa mýlim ? ďakujem pekne
Reagovala som predchádzajúcim príspevkom vlastne aj na toto
ilona
18.02.13,14:22
Robím podobné DP, tak sa chcem uistiť či to mám v poriadku. Manželia predali byt, ktorý vlastnili len 1 rok. Stačí keď DP podá jeden z nich. Základ dane pre daň z prijmu a odvody bude rozdiel medzi predanou cenou a kúpnou+ doklady z rekonštrukcie. Daň z prijmu sa bude platiť z tohoto rozdielu a taktiež 14 % odvody do VZP. Na odvody do soc.poisťovne to nemá žiadny vplyv aj keď jeden z nich je živnostník.
Anik, alebo niekto ak sa s tým teraz zaoberal, môžeš sa mi pozrieť na tento prípad,či uvažujem správne?
ilona
19.02.13,14:29
Robím podobné DP, tak sa chcem uistiť či to mám v poriadku. Manželia predali byt, ktorý vlastnili len 1 rok. Stačí keď DP podá jeden z nich. Základ dane pre daň z prijmu a odvody bude rozdiel medzi predanou cenou a kúpnou+ doklady z rekonštrukcie. Daň z prijmu sa bude platiť z tohoto rozdielu a taktiež 14 % odvody do VZP. Na odvody do soc.poisťovne to nemá žiadny vplyv aj keď jeden z nich je živnostník.

Potvrdí mi niekto, že to takto môže byť? Jedná sa mi hlavne o ten vymeriavací základ na odvody. Nie je mi celkom jasný par.10 a 13 o ZP, či sa pri predaji bytu platia odvody z prijmu, alebo zo zisku. Mne to pripadá že zo zisku, ale prečítala som niekoľko príspevkov a píše sa aj o prijme a to ma mýli.
Anik
19.02.13,15:16
ilona
tá hranica príjmu a nie zisku sa jedná pri povinnosti platiť odvody na SP, to je tá spomínaná hranica za rok 2012 - 4716,- eur - jedná sa o príjem podľa § 6
na sociálne poistenie sa platia odvody z príjmu podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov
predaj nehnuteľnosti je § 8 odst.2 toto nemá vplyv na platenie odvodov na SP
-podliehajú odvodom na ZP všetky druhy zdaniteľných príjmov podľa §5,6,7,8 zákona o DzP
ilona
19.02.13,16:42
Takže prípad opísaný v príspevku č. 20 je správny?
Anik
19.02.13,16:56
áno
ilona
20.02.13,15:34
Potvrdí mi niekto, že to takto môže byť? Jedná sa mi hlavne o ten vymeriavací základ na odvody. Nie je mi celkom jasný par.10 a 13 o ZP, či sa pri predaji bytu platia odvody z prijmu, alebo zo zisku. Mne to pripadá že zo zisku, ale prečítala som niekoľko príspevkov a píše sa aj o prijme a to ma mýli.

Možno sa to niekomu hodí a bude to potrebovať , tak to idem sem napísať. Odvody z predaja bytu /ak nie je oslobodený / sa platia podľa zákona 580/2004 o ZP a sú zaradené do prijmu podľa par. 10 ods.1,pís. d. , vymeriavací základ pre odvod poistného z tohoto prijmu je vo výške základu dane dosiahnutom v rozhodujúcom období podľa par. 13 ods.7.
zalcik
26.02.13,11:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať dnes mi otec vravel že budem musieť do poisťovne zaplatiť 14% odvod zato že som predal byt, platí to aj keď som byt predal lacnejšie ako som ho pred 3 rokmi kúpil? daň platiť nemusím kedže som predal lacnejšie ako kúpil. Ďakujem za radu.
Rozalka
26.02.13,18:55
Dobrý deň, chcem sa opýtať dnes mi otec vravel že budem musieť do poisťovne zaplatiť 14% odvod zato že som predal byt, platí to aj keď som byt predal lacnejšie ako som ho pred 3 rokmi kúpil? daň platiť nemusím kedže som predal lacnejšie ako kúpil. Ďakujem za radu.
To znamená, že v priznaní bude čiastkový základ dane 0 (nula), takže nebude treba platiť žiadne odvody do ZP.
adra22
07.03.13,18:01
To znamená, že v priznaní bude čiastkový základ dane 0 (nula), takže nebude treba platiť žiadne odvody do ZP.

Dobrý večer
atreba niečo nahlasovať do ZP. Dôchodca starobný predal nehnutelnost podal DP.
Treba aj niečo do ZP dávať?
Ďakujem
akinoreV.Veronika
07.03.13,18:15
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu :)
Tweety
07.03.13,18:21
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu :)
ÁNo, budete platiť aj jedno aj druhé.
K dani:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Katy a R
07.03.13,18:25
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu :)
dôležitý je termín nadobudnutia - možno by si mohla použiť prechodné ustanovenia zákona .. a jednalo by sa o oslobodený príjem - viď §52j
nadobudli ste do 31.12.2010? potom "je to v suchu";)
akinoreV.Veronika
07.03.13,18:38
Byt sme nadobudli v auguste 2010, priznám sa že som v tomto úplný jeleň a neviem čo máme robiť...
ďakujem :)
Katy a R
07.03.13,18:40
Byt sme nadobudli v auguste 2010, priznám sa že som v tomto úplný jeleň a neviem čo máme robiť...
ďakujem :)
ak ste tam mali trvalý pobyt pred predajom 2 roky - tak netreba robiť nič!:)
ešte dodám - dobre by bolo pozrieť zákon - a ten konkrétny § - a tiž znenie zákona z roku 2010 - nájdeš hore na lište;)
zuzana - irsko
07.03.13,19:05
Dobry den. Chcela by som sa spytat jednu info ohladom tejto temy .... v roku 2007 sme s manzelom kupili pozemok, mali sme ho v bezpodielovom spoluvlastnictve. Predali sme ho v roku 2012. Rodiel medzi kupnou a predajnou cenou je 2816 eur, z coho vlastne mam platit dan. S manzelom sme sa dohodli, ze si za prijem z predaja podam danove priznanie ja - manzelka. Okrem daneho prijmu som za rok 2012 nemala ziadny iny zdanitlny prijem, som na rodicovskej dovolnke. A moja otazka .... Musim platit odvody z predaja aj do zdravotnej poistovne?
akinoreV.Veronika
08.03.13,06:19
Katy a R poprosím Ťa a kde viem nájsť ten zákon ktorý treba pozrieť?
Ďakujem veľmi pekne :)
weirdo
08.03.13,06:27
Ahojte. Vcerajsie spravy prebudili viacerych predajcov bytov :). Ja by som tiez chcela poprosit o radu - jednoznacnu odpoved, lebo v zakonoch, ako su pisane, sa ozaj nevyznam. Byt sme kupili pred 9 rokmi, tento rok sme ho predali. Viem, ze nebudeme platit Dan z prijmu, kedze ho mame viac ako 5 rokov, ale tyka sa oslobodenie aj od odvodov do zdravotnej poistovne??? Dakujem pekne.
truch
08.03.13,06:36
Ahojte. Vcerajsie spravy prebudili viacerych predajcov bytov :). Ja by som tiez chcela poprosit o radu - jednoznacnu odpoved, lebo v zakonoch, ako su pisane, sa ozaj nevyznam. Byt sme kupili pred 9 rokmi, tento rok sme ho predali. Viem, ze nebudeme platit Dan z prijmu, kedze ho mame viac ako 5 rokov, ale tyka sa oslobodenie aj od odvodov do zdravotnej poistovne??? Dakujem pekne.
Včera hovorili, že odvodom do ZP podlieha len taký predaj bytu, ktorý nie je oslobodený od platenia dane. Je logické, že ak predaj nebude uvedený v DP nemá sa ZP odkiaľ dozvedieť, že sa predaj uskutočnil.
weirdo
08.03.13,06:45
Dakujem ... clovek sa radsej uisti. Pekny vikend prajem.
Replasťačka
08.03.13,08:46
Prosím Vás, je to trochu od veci, ospravedlňujem sa, ale čo ak mi niečo ušlo?
A čo príjem z prenájmu a odvody v prípade, keď je takáto osoba zamestnaná , odvody sú teda odvádzané.
je to príjem podľa § 6 ods.3 , bude platiť odvody aj z tohoto príjmu ?
Katy a R
08.03.13,08:50
klikni hore na lište "zákony" - a máš tam aj staré zák o DzP
Replasťačka
08.03.13,09:22
Prosím Vás, je to trochu od veci, ospravedlňujem sa, ale čo ak mi niečo ušlo?
A čo príjem z prenájmu a odvody v prípade, keď je takáto osoba zamestnaná , odvody sú teda odvádzané.
je to príjem podľa § 6 ods.3 , bude platiť odvody aj z tohoto príjmu ?

Prepáčte, našla som tému, ktorá toto rieši. na ospravedlnenie: normálne som sa zľakla. Ďakujem.
Katy a R
08.03.13,10:30
nie
tinaro
08.03.13,12:03
ahojte môžte mi poradiť, čo robiť:confused:, kúpili sme byt do bez-podielového spoluvlastníctva, asi pred 2 rokmi, ale máme tam len prechodný pobyt. Teraz sme sa rozhodli byt predať, môžte mi povedať čo všetko z čoho a akú daň máme zaplatiť a odvody do zdrav.poisť.? ak sme na ten byt dvaja a na daňovom evidov.len manžel,tak ako to je?ďakujem za každú radu:)
zuzkafe
08.03.13,21:44
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť?V roku 2009 som kúpila byt odvtedy až do predaja r.2013 som tam mala trvalý pobyt, budem platiť daň z príjmu a odvody do ZP? Ďakujem :-)
Jana P
09.03.13,18:10
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť?V roku 2009 som kúpila byt odvtedy až do predaja r.2013 som tam mala trvalý pobyt, budem platiť daň z príjmu a odvody do ZP? Ďakujem :-)
Nebudete, ak ste byt nadobudli do OV pred 31.12. 2010 a mali ste v ňom trvalý pobyt min. 2 roky pred predajom, tak sa vás daň z predaja netýka a tým pádom ani odvod do ZP. :)
g.mirka
11.03.13,17:13
Dobry den, mozno sa budem opakovat, ale akosi som to tu nenasla. Moji rodicia chcu predat byt, ktory maju v OV uz cca 7 rokov /predtym to bol druzstevny/, avsak ani jeden z nich tam nema trvaly pobyt.
Budu platit dan a odvody do ZP? Dufam, ze nie, len niekde som citala, ze tam musia mat trvaly pobyt. Vdaka za rady.
trevize
07.05.13,10:36
Dobry den, mozno sa budem opakovat, ale akosi som to tu nenasla. Moji rodicia chcu predat byt, ktory maju v OV uz cca 7 rokov /predtym to bol druzstevny/, avsak ani jeden z nich tam nema trvaly pobyt.
Budu platit dan a odvody do ZP? Dufam, ze nie, len niekde som citala, ze tam musia mat trvaly pobyt. Vdaka za rady.
Nebudu platit dan
trevize
07.05.13,10:40
Trosku rozsirim temu..
Clovek A nadobudol byt kupou v 2012. Byt v 2013 daroval cloveku B. Pri darovani bol spraveny znalecky posudok na hodnotu bytu.Clovek B ide byt predat este pred uplynutim 5 rokov od nadobudnutia. Podlieha tento predaj dani z prijmu?
Ak ano, zdanuje sa cela hodnota bytu alebo len rozdiel oproti znaleckemu posudku?
Dakujem
Kvaka
07.05.13,11:36
Trosku rozsirim temu..
Clovek A nadobudol byt kupou v 2012. Byt v 2013 daroval cloveku B. Pri darovani bol spraveny znalecky posudok na hodnotu bytu.Clovek B ide byt predat este pred uplynutim 5 rokov od nadobudnutia. Podlieha tento predaj dani z prijmu?
Ak ano, zdanuje sa cela hodnota bytu alebo len rozdiel oproti znaleckemu posudku?
Dakujem
V tomto prípade by nebol pri darcovi A prípadný predaj bytu oslobodený. Ak ho teda daroval, obdarovaný B bude pri predaji zdaňovať rozdiel medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú byt nadobudol darca.
trevize
07.05.13,12:49
Dakujem. Co v pripade ak obdarovany nevie za aku cenu byt nadobudol darca?