mercy
21.02.06,20:03
ahojte.
prosim, poraďte. v r. 2005 som bola na MD. mam ale aj prijem zo zivnosti = pod 1/2 z 19,2 nasobku zivotneho minima. mam si podavať daňové priznanie, alebo nie? podotykam, ze manžel si bude na mňa uplatňovať nezdaniteľnú čiastku - rozdielom na daňovníka minus moje prijmy r.2005.
len mi ide o to, že keď mam taky maly prijem (aj zisk) či si musim podavať priznanie aj v tej suvislosti, aby si manžel uplatnil na mňa nezdaniteľnú čiastku...
:D:D:D:D:D:D:D ďakujem za odpoveď.
Jarino
21.02.06,19:09
Nemusíš podávať DP ak si mala príjem menší ako 1/2 z 87 936,- Sk.
tinusa
21.02.06,19:09
podla mna rozhodne treba.. ved akonahle je zivnostnik, tak nie je rozhodujuce aky prijem dosiahol, tak ci tak treba podat danove priznanie.
Zdeni
21.02.06,19:54
podla mna rozhodne treba.. ved akonahle je zivnostnik, tak nie je rozhodujuce aky prijem dosiahol, tak ci tak treba podat danove priznanie.
Daňové priznanie sa nemusí podať ak bol príjem menej ako 1/2 z 87 936,- Sk. Musí sa však podať ak nepresiahol príjem 1/2 z 87 936, ale vykazuje daňovú stratu.
mercy
21.02.06,20:00
okej, a v tom prípade nebudem posielať do poistovní ani vypis z daňového priznania?
veď keď nie je priznanie, nebude ani výpis z čoho vychádzať... alebo sa mýlim???
STRELEC
21.02.06,20:06
ahojte.
prosim, poraďte. v r. 2005 som bola na MD. mam ale aj prijem zo zivnosti = pod 1/2 z 19,2 nasobku zivotneho minima. mam si podavať daňové priznanie, alebo nie? podotykam, ze manžel si bude na mňa uplatňovať nezdaniteľnú čiastku - rozdielom na daňovníka minus moje prijmy r.2005.
len mi ide o to, že keď mam taky maly prijem (aj zisk) či si musim podavať priznanie aj v tej suvislosti, aby si manžel uplatnil na mňa nezdaniteľnú čiastku...
:D:D:D:D:D:D:D ďakujem za odpoveď.
Nepodáš priznanie a ako zdokladuje manžel použitie nezdaniteľnej časti ZD za Teba. Ja som toho názoru, že podaj daňové priznanie a to s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD len do výšky Tvojho zdaniteľného príjmu.
Priznanie u manžela bude "podloženejšie". Bude sa mať o čo oprieť - o Tvoje priznanie.
Navyše som toho názoru, že je lepšie u živnostníka podať priznanie DP, aj keď túto povinnosť fakticky nemá. Predíde tým, podľa mňa, možnej komunikácii s DÚ, ktorá ho možno k podaniu priznania vyzve. Nebude totiž vedieť, či priznanie nebolo podané, lebo to nepožaduje zákon, alebo nebolo podané z iných dôvodov, ktoré by už ale boli postihnuteľné.