alencek
27.09.12,15:26
Zdravím, mala by som dotazy ohľadne pozastavenia živnosti, poradíte?
1) pozastavenie je najmenej na 6 mesiacov...ak si teda podám pozastavenie na toto obdobie a počas neho by som chcela predlžiť, je to možné?
2) podáva SZČO, ktorá si pozastavila živnosť, daňové priznanie?
ďakujem
tictac7
27.09.12,13:28
Zdravím, mala by som dotazy ohľadne pozastavenia živnosti, poradíte?
1) pozastavenie je najmenej na 6 mesiacov...ak si teda podám pozastavenie na toto obdobie a počas neho by som chcela predlžiť, je to možné?
2) podáva SZČO, ktorá si pozastavila živnosť, daňové priznanie?
ďakujem

1. neviem, hádam odpovie niekto iný
2. samozrejme, do 31.3. nasledujúceho roka.....
marjankaj
27.09.12,13:43
1. neviem, hádam odpovie niekto iný
2. samozrejme, do 31.3. nasledujúceho roka.....
2. Samozrejme nemusí ak má príjmy menšie ako polovica odpočítateľnej položky.
Ale ak ho správca dane vyzve, tak potom musí.
Anik
27.09.12,14:06
ja tú otázku č. 1 chápem takto
k 30.9. - preruším činnosť na 6 mesiacov to znamená, že živnosť bude opäť aktívna k 1.4.2013
pred týmto dátum môžem požiadať o ďalšie predlženie ak je to, ale tento prípad musíš k 31.3.2013 vysporiadať DP, ako keby došlo k ukončeniu to znamená pripočítať pohľadávky, zásoby a odpočítať záväzky

tiež platí aj to čo napísal marjankaj
marjankaj
27.09.12,14:13
§57
(4) Podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému živnostenskému úradu pozastavenie prevádzkovania živnosti. Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu, alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto dňom.

(5) Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

(6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

Podľa mňa je výhodnejšie pozastaviť živnosť na tri roky a potom môžeš po šiestich mesiacoh kedykoľvek pozastavenie zrušiť.
Vlado40
01.10.12,20:09
Tiež rozmýšľam zrušiť živnosť alebo zastaviť a mám otázku,ohľadom pozastavenia živnosti k 31.12.2012 a faktúr.
1.Vystavím faktúru napr. 28.12.2012 s dátumom splatnosti 31.12.2012 .Faktúra bude uhradená v 01.2013.
Mám túto faktúru započítať do DP 2012 ako pohľadávku ? ,alebo ...
Indeed
02.10.12,02:47
Nikdy NEPOZASTAVUJTE živnosť !!!

Vždy je lepšie živnosť ZRUŠIŤ.

Lebo pri zrušení živnosti,možete KEDYKOĽVEK si zriadiť NOVÚ ŽIVNOSŤ , a pokračovať v podnikaní.

pri POZASTAVENÍ živnosti MUSÍ UPLYNUŤ celá doba na ktorú bola živnosť pozastavená

a až po uplynutí tejto doby možete pokračovať v podnikaní (!)

aj keď ste medzitým pozastavenú živnosť zrušili.

lebo počas doby pozastavenia /najmenej 6 mesiacov/ de facto nemožete podnikať v tom druhu činnosti
ktorej živnosť ste pozastavili,aj ked by ste túto pozastavenú živnosť medzitým zrušili a chceli si zriadiť novú živnosť na ten istý predmet podnikania...

NIE JE TO MOŽNÉ .
yvica
05.11.12,19:38
ak počas pozastavenej živnosti bude uhradená vystavená faktúra uvádzam ju v dp, môžem uplatniť nezdaň. čiastku, živnosť bola pozastavená 3.1.2012? dík
tictac7
05.11.12,19:48
ak počas pozastavenej živnosti bude uhradená vystavená faktúra uvádzam ju v dp, môžem uplatniť nezdaň. čiastku, živnosť bola pozastavená 3.1.2012? dík

nárok na NČZD - § 11 zákona č. 595/2003 - nikde nevidím nárok len pri živnosti - nárok je pri príjmoch podľa § 5 a 6....
yvica
06.11.12,09:20
nemala som ešte takýto prípad, čiže živnosť pozastavená od 3.1.12 do 3.1.13, ale asi nebude obnovená ale zrušená, robím k 31.3.13 normálne DP B u szčo aj keď mal živnosť 3 dni v roku? a ak bude mať príjem len tú jednu faktúru 2313 eur zrejme Nčzd nebudem uvádzať v dp a treba zdaniť príjem? bola by som rada keby mi niekto poradil, nemám skúsenosti pri prerušení živnosti čo s výdavkami a príjmami? dík
Emka Roman
06.11.12,12:57
Nikdy NEPOZASTAVUJTE živnosť !!!

Vždy je lepšie živnosť ZRUŠIŤ.

Lebo pri zrušení živnosti,možete KEDYKOĽVEK si zriadiť NOVÚ ŽIVNOSŤ , a pokračovať v podnikaní.

pri POZASTAVENÍ živnosti MUSÍ UPLYNUŤ celá doba na ktorú bola živnosť pozastavená

a až po uplynutí tejto doby možete pokračovať v podnikaní (!)

aj keď ste medzitým pozastavenú živnosť zrušili.

lebo počas doby pozastavenia /najmenej 6 mesiacov/ de facto nemožete podnikať v tom druhu činnosti
ktorej živnosť ste pozastavili,aj ked by ste túto pozastavenú živnosť medzitým zrušili a chceli si zriadiť novú živnosť na ten istý predmet podnikania...

NIE JE TO MOŽNÉ .

Šak si spravím SROčku :D