poshook
27.09.12,19:30
Rad by som sa spytal, ci je distributor opravneny ignorovat potencialneho odberatela kvoli tomu, ze nema kamenny obchod, ale len internetovy shop a zaroven predavat svoje produkty odberatelom, ktori maju kamenny obchod, ale tiez internetovy shop?

dakujem
blavaciko
27.09.12,18:02
ziijeme v slobodnej krajine, kazdy sa moze rozhodnut komu bude poskytovat svoje sluzby a komu nie...
poshook
27.09.12,19:25
chapem, ale skuste zamerne neobsluzit zakaznika vo svojej predajni a mate na krku SOI
blavaciko
27.09.12,20:49
paragraf?

dal ti jasny dovod, preco ta nechce medzi svojimi zakaznikmi... este ti mohol ponuknut 300 nasobne ceny, ak by chcel...
poshook
02.10.12,05:55
blavaciko, dakujem za vysvetlenie, skoda, ze si nevies odpustit tie arogantne dovetky.... pisem sem preto, aby som sa dozvedel konkretne veci a cital vecne argumenty a nie, aby si tu nejaky nafukany idiot mastil svoje prebujnele ego
blavaciko
02.10.12,06:49
poshook, moje dovetky vobec nie su arogante, k tvojim sa vyjadrovat samozrejme nebudem... a nie, prosim, nezacinaj flamy...

kazdy sa moze rozhodnut neobsluzit zakaznika vo svojej predajni, ale musi dat pozor aby to nebola diskriminacia, neviem co mam este dodat, zakon to neobmedzuje, neexistuje
poshook
02.10.12,10:30
a o to mi tu ide. ked existuje nejaky zakon, ktory dokaze rozpoznat diskriminaciu vo fungovani predajcu v maloobchodnom styku, preco by nemohol existovat zakon, ktory robi to iste vo velkoobchodnom styku. ked velkoobchodnik/distributor ustanovi oficialne pravidlo, v ktorom da do suvislosti dve veci, ktore spolu nesuvisia, cim zvyhoni jednu skupinu odberatelov pred druhou, pride mi to minimalne na hrane.
blavaciko
02.10.12,10:56
podla mna to vobec nie je na hrane... on neexistuje ziadny zakon, ktory by mu prikazoval predavat svoj tovar hocikomu kto ho bude chciet... ma podmienku kamenneho obchodu, tak ju treba respektovat, pripadne sa mozes spojit s niekym kto ma kamenny obchod, ze by si to nakupoval napr cez neho.

nezabudaj ze obchod je uzatvorenie zmluvy minimalne dvoma zmluvnymi stranami za podmienok s ktorymi obe strany suhlasia a on ma proste podmienku kamenneho obchodu.

ja ta chapem, ze sa ti to zda nespravodlive, ale je to mozno len sposob akym si chce chranit dobre meno, aby si jeho tovar nekupoval hocikto co ma eshop dva dni a je to cisto jeho rozhodnutie.

zial, nepoznam zakon, ktory by bol tymto porusovany, inak by som ti ho sem citoval aj s odporucanim na sud
solikoo
20.03.13,09:58
dobry den, neviem ci sa to tyka tejto temy no dufam ze ano.
Moze si distributor pre SK a CZ s ktorym komunikujem, stanovovat nezmyselne podmienky ?
Ako napr. minimalny odber 50ks, prve 3 nakupy v hotovosti, buduci mesiac da do obehu novu kolekciu na leto ktora sa bude predavat od septembra..... vybavenie objednávok az po 4 mesiacov....??????
Stanovenie maloobchodnej ceny vdaka ktorej nebudem konkurencie schopny????

Z toho my vyplyva dalsia otazka?
Som ja ako odberatel viazany nejakym zakonom ze musim nakupovat len od distributora pre SK a CZ alebo mozem nakupovat napr. od polskeho distributora ak mi da lepsie podmienky??? A hlavne nizsiu cenu za nákup?

Prosim neodkazujte ma na zakony.
Dakujem.
peter_hornik
20.03.13,10:05
solikoo - samozrejme, ze moze. podla popisu sa jedna o textil, oblecenie... minimalny odber je normalna racionalna podmienka, preco by ti niekto mal davat tovar za velkoobchodne ceny od jedneho kusu? alebo automaticky na splatnost na fakturu? to iste sezonne kolekcie, proste taky je vyrobny cyklus a ked sa ti nepaci, proste nepodnikaj v tej oblasti...

Nakupovat si mozes odkial chces, ak dodrzis zakonne podmienky pri predaji koncovym spotrebitelom v SR a ak ti napriklad ten polsky distributor preda, lebo moze mat dohodu s vyrobcom, ze predava len subjektom s polskym ICO. napriklad.

Opat, ak sa ti nepaci, rozbehni si vlastnu vyrobu.
Pidgey
20.03.13,10:59
No, to mas este stasie ak je polsky vyrobca/distributor. Zo skusenosti s nimi u nich nieco ako vyhradny distributor pre danu krajinu je iba slovny pojem. Pokial tam prides osobne, predaju ti vsetko. Mozno iba ak by si im volal ci to vedia expedovat na FA, ta mozno odkazu na distributora v SK, CZ,ale ak by si im vysvetlil tvoj problem, tak neverim ze by ti to nepredali.
Sam som pracoval pre poliakov, co tu mali siet predajni (na centrale), a to na com sme sa dohodli jeden den (samozrejme slovne), uz na druhy den nemuselo platit (pravidelne). Menili si pravidla ako sa im pacilo. Z pocutia mam dojem, ze je to u nich vseobecny jav. Preto si myslim ze ak by mal polsky vyrobca takuto dohodu s distributorom, ze mu nebude predavat do krajiny, musel by byt ten distributor naozaj silny hrac (co mi podla tvojho popisu nepripada-skor nejaky zaciatocnik, s takymi podmienkami), aby sa mu vyrobca do toho nekafral (pravdu povediac aj o tom pochybujem, viem o pripade ofic distributora polskeho vyrobcu, robi dobre cisla, a vyrobca aj tak dodaca dalsim v jeho krajine, takze s poliakmi asi tak...).