seraffa
28.09.12,09:07
Potrebujem pomoc, už sa s tým mordujem celý týždeň, hľadám kde sa dá ale musím sa nakoniec opýtať. Posielam balíky na dobierku a samozrejme sa mi jedna dobierka neprevzala a vrátila sa mi, takže ako som sa dozvedela , že musím urobiť storno faktúru. Kto mi vie pomôcť ako to má vyzerať, čo tam má byť prípadne ak máte nejaký vzor veľmi by mi to pomohlo,musím ju urobiť v exceli pretože faktúry robím priamo na mojej stránke ale storno sa spraviť nedá. A treba zaslať túto storno faktúru aj tomu úžasnému človiečikovi čo mi nevyzdvyhol túto dobierku? A ešte aké číslo má mať? Keďže od kedy mi prišiel balík a keďže už týždeň si stým neviem rady tak sa mi medzitým zaslalo a teda aj bolo vystavených pár faktúr. Ďakujem za rady
saminka6
28.09.12,07:13
Spravíte dobropis, t.j. faktúra so znamienkom -. Do dobropisu doplníte, že je k tej odoslanej faktúre. Zasielali ste fa odberateľovi? Ak áno, zaslať mu aj dobropis. V účtovníctve si potom faktúru zrovnáte s dobropisom.
seraffa
28.09.12,08:02
Zasielala som mu faktúru elektronicky. Takže všetko je rovnaké okrem znamienok? Treba tam písať aj spôsob platby a datum splatnosti ci to uz nie?
saminka6
28.09.12,09:03
Všetko je rovnaké (samozrejme znamienko -), len si ten dobropis označte napr.OD1/2012(odoslaný dobropis1/2012) a zašlite to odberateľovi.
seraffa
28.09.12,10:58
ďakujem :)
calimero1
28.09.12,18:28
Preco tu riesite dobropis? Vsak tu sa jedna o neprevzatu dobierku, nie vrateny tovar. Neprevzaty balik posta vratila spat a dobierka nikdy nebola uhradena. V tomto pripade treba spravit storno povodnej faktury.

Dobropis sa robi iba vtedy, ak bola povodna faktura uhradena. Teda ak napr. zakaznik balik prevzal, zaplatil, ale tovar vratil spat a pozaduje vratenie penazi.
seraffa
30.09.12,15:59
a aky je medzi nimi dvoma rozdiel v tom ako vyzeraju, ako vazne ja to potrebujem naozaj vediet nech to mam urobene spravne, tak prosim mi napiste aj ako to ma vyzerat.
calimero1
01.10.12,08:42
a aky je medzi nimi dvoma rozdiel v tom ako vyzeraju, ako vazne ja to potrebujem naozaj vediet nech to mam urobene spravne, tak prosim mi napiste aj ako to ma vyzerat.

Rozdiel v tom je taký, že dobropis by mal byť spárovaný s reálnou platbou, teda keď vrátiš aj zákazníkovi peniaze. Tak isto sa počíta aj do obratov vo výkazoch. Stornom len vystornuješ vystavenú faktúru, ktorá nebola uhradená. Nikde v obratoch to potom nefiguruje.
seraffa
01.10.12,08:50
ja skor myslim to ako to ma vyzerat tak ako ten dobropis len sa to bude volat storno? znamienka minusove inak vsetko to iste?
Tweety
01.10.12,09:01
ja skor myslim to ako to ma vyzerat tak ako ten dobropis len sa to bude volat storno? znamienka minusove inak vsetko to iste?
Storno pôvodnej, teda buď ju vyhodíš zo systému, alebo rovnako ako pôvodnú, len mínusom. Uviesť storno.
JAJA11
01.10.12,09:03
Rozdiel v tom je taký, že dobropis by mal byť spárovaný s reálnou platbou, teda keď vrátiš aj zákazníkovi peniaze. Tak isto sa počíta aj do obratov vo výkazoch. Stornom len vystornuješ vystavenú faktúru, ktorá nebola uhradená. Nikde v obratoch to potom nefiguruje.

nesúhlasím s tvrdením, že dobropis sa robí iba ak bola faktúra uhradená.... stačí ak bol tovar prevzatý a následne vrátený dodávateľovi, pričom bola vystavená a doručená faktúra.... :o
V tomto prípade si myslím, že sa nespraví chyba, ak sa spraví aj dobropis, nakoľko zdaniteľné plnenie nastalo... je ním deň zaslania zásielky.... aj keď ku konečnému plneniu nedošlo..... ale len v dôsledku, že odberateľ tovar neprevzal, čo sa dá považovať aj za vrátenie tovaru....
:o

ale storno, alebo vyradenie faktúry z evidencie je jednoduchšie na účtovanie .....
seraffa
03.10.12,06:49
A ako ju mám vyradiť z evidencie?
JAJA11
03.10.12,07:02
A ako ju mám vyradiť z evidencie?

ja by som ju nevyraďovala z evidencie, pretože určite máte doklad o odoslaní zásielky a chcete si to dať do nákladov.... podľa mňa k zdaniteľnému plneniu došlo....
storno faktúra môže vyzerať rovnako ako dobropis, teda faktúra so znamienkom mínus.... v rámci účtovníctva urobiť zápočet týchto dvoch faktúr a tým sa faktúra a faktúra storno dostanú z evidencie....
tictac7
03.10.12,07:10
nesúhlasím s tvrdením, že dobropis sa robí iba ak bola faktúra uhradená.... stačí ak bol tovar prevzatý a následne vrátený dodávateľovi, pričom bola vystavená a doručená faktúra.... :o
V tomto prípade si myslím, že sa nespraví chyba, ak sa spraví aj dobropis, nakoľko zdaniteľné plnenie nastalo... je ním deň zaslania zásielky.... aj keď ku konečnému plneniu nedošlo..... ale len v dôsledku, že odberateľ tovar neprevzal, čo sa dá považovať aj za vrátenie tovaru....
:o


ale storno, alebo vyradenie faktúry z evidencie je jednoduchšie na účtovanie .....


... nebola by som až tak skalopevne presvedčená - dodanie tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom..... kým nezaplatí, nemôže prevziať, teda nemá právo nakladať s majetkom....
,
JAJA11
03.10.12,07:15
... nebola by som až tak skalopevne presvedčená - dodanie tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom..... kým nezaplatí, nemôže prevziať, teda nemá právo nakladať s majetkom....
,

Hej, ale aj zdaniteľné plnenie pre DPH vzniká dňom podania na pošte, teda odoslaním zásielky.... prijímateľ zásielky mal možnosť nakladať s daným tovarom a naložil, tak ako naložil - neprevzal ho na pošte....
ak pošlem tovar posledný deň v mesiaci a som mesačný platca DPH a trebárs sa mi balík vráti až po podaní DPH, tak som povinná daň odviesť v deň, keď som balík odoslala, teda ešte v predchádzajúcom mesiaci.... :o
Ankaa7
17.01.13,14:03
Chcem sa opýtať, pri storno faktúre, keď potom vraciam peniaze späť zákazníkovi na účet, tak to zaúčtujem v peňažnom denníku ako výdavok za tovar?
Ankaa7
17.01.13,15:16
A storno faktúru vystavujem medzi pohľadávkami či záväzkami? Účtujem v programe Alfa.
calimero1
17.01.13,21:53
Chcem sa opýtať, pri storno faktúre, keď potom vraciam peniaze späť zákazníkovi na účet, tak to zaúčtujem v peňažnom denníku ako výdavok za tovar?

Ak vraciaš peniaze zákazníkovi, tak pôvodná faktúra bola uhradená. Mala by si teda spraviť dobropis, nie storno. V PD to bude ako príjem za tovar, ale so znamienkom mínus.