Cocoa
28.09.12,13:00
Dobrý deň potrebujem poradiť.
Prišla nám faktúra od rakúskej spoločnosti, ktorá je registrovaná v Rakúsku a aj na Slovensku.
V SR ale nemá sídlo, miesto podnikania! Faktúru nám zaslali s logom firmy, kde je adresa v Rakúsku, so slovenským IČ DPH, uviedli DPH, orazili to razítkom s rakúskym IČ DPH. Je to v poriadku?
Nie sú povinní uviesť faktúru bez DPH, keďže my sme sa preukázali svojim slovenským IČ DPH?
Ďakujem.
IvoM
28.09.12,12:21
Cocoa, v úvode predsa píšeš že spoločnosť je registrovná aj na Slovensku, takže ak Ti dodali tovar/službu po slovenským IČ DPH tak podľa §49.2a) si DPH normálne uplatníš, keďže rakúska firma je povinná v tomto prípade odviesť DPH na Slovensku. Jediné čo by som s nimi riešil je to aby nedávali na faktúru pečiatku s rakúskym IČ DPH aby prípadne nevznikol spor pod akým IČ DPH je daná dodávka realizovaná.
Cocoa
28.09.12,12:36
Skôr som to myslela tak, že či ma daňová kontrola nebude volakedy bombardovať, že som mala pýtať (kvôli tomu razítku s rakúskym IČ DPH) faktúru bez DPH a samozdaňovať, aby bolo jasné, že daň nešla do rakúska.
Takže nemusí použiť svoje IČ DPH také, kde má sídlo (rakúske), keď vie, že ja som platitel DPH a o daň sa postarám a službu samozdaním (fa bez DPH)?
IvoM
28.09.12,12:59
Skôr som to myslela tak, že či ma daňová kontrola nebude volakedy bombardovať, že som mala pýtať (kvôli tomu razítku s rakúskym IČ DPH) faktúru bez DPH a samozdaňovať, aby bolo jasné, že daň nešla do rakúska.
Takže nemusí použiť svoje IČ DPH také, kde má sídlo (rakúske), keď vie, že ja som platitel DPH a o daň sa postarám a službu samozdaním (fa bez DPH)?

Cocoa, je bežné že sú firmy registrované v rôznych štátoch EÚ preto je dôležité vedieť pod akým IČ DPH je faktúra vystavená, a ak uvedú na faktúre slovenské IČ DPH tak sa jedná o normálnu "vnútroštátnu" dodávku (§8 alebo §9), na to tá zahraničná registrácia totiž slúži.
mordechaj
28.09.12,18:04
je potrebné aby dodávateľ jednoznačne určil pod ktorým IČ DPH vykonal dodávku a následne trvať na oprave faktúry prípadne zdokladovaní uvedenej skutočnosti, zároveň odporúčam overiť platnosť IČ DPH