virka
21.02.06,21:05
Poradí mi niekto?! SZCO začala podnikať v o februári 2005, dostala dotáciu z UP. Z píjmov si bude uplatňovať % výdavky, lebo skut.výdavkov nemá veľa. Z dotácie nenakúpil žiadny materiál ani DHM,HM. Uhradil iba postné do SP a ZP. Bude sa dotácia zahrňovať do príjmu k ostatným príjmom celá , alebo len v takej výške ako boli výdaje na odvody do SP a ZP. Prečítala som si už rôzne príspevky no neviem. Predtým sa uvedená dotácia zdaňovala celá bez ohľadu na výdavky, lebo podnikateľ bol povinný vydokladovať uvedenú dotáciu. Ďakujem za radu. Virka :)
M3G
21.02.06,22:08
Poradí mi niekto?! SZCO začala podnikať v o februári 2005, dostala dotáciu z UP. Z píjmov si bude uplatňovať % výdavky, lebo skut.výdavkov nemá veľa. Z dotácie nenakúpil žiadny materiál ani DHM,HM. Uhradil iba postné do SP a ZP. Bude sa dotácia zahrňovať do príjmu k ostatným príjmom celá , alebo len v takej výške ako boli výdaje na odvody do SP a ZP. Prečítala som si už rôzne príspevky no neviem. Predtým sa uvedená dotácia zdaňovala celá bez ohľadu na výdavky, lebo podnikateľ bol povinný vydokladovať uvedenú dotáciu. Ďakujem za radu. Virka :)

Aké bolo určenie dotácie? Myslím, že by nemala byť použitá na úhradu odvodov do SP a ZP, ale na úhradu napr. drobného majetku, prípadne materiálu(napr. u poľnohospodárov). A do príjmov by mala ísť vo výške použitia, bez ohľadu na to či si bude uplatňovať výdavky percentom alebo preukázateľné výdavky. Ak ju podľa papierov ešte nepoužil, nemal by ju dávať do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.

Na druhej strane, nebude mať problémy s tým, že do 3 mesiacov mal uvedenú dotáciu použiť? Alebo je to iný typ dotácie, napr. na poľnohospodárske plodiny, kedy ju môže použiť aj neskôr?
Terezap
23.02.06,00:18
Súhlasím s M3G. Ak to bola dotácia určená na začatie sam. zár. činnosti, nemôže ju použiť na platenie odvodov do poisťovní a takisto ju musí minúť do 3 mesiacov.
ZuzanaP
23.02.06,04:56
Myslím, že virka myslí dotáciu na samozamestnanie a tá sa musí minúť do 2 rokov. Minie ju na to, čo si určil v podnikateľskom pláne, ktorý mu schválil príslušný UP. Už som sa veľakrát stretla s tým, že ju SZČO použil aj na úhradu odvodov do poisťovní.

Bude sa zahrňovať do príjmu vo výške zaplatených odvodov.
Zužu
23.02.06,05:01
Ale výdavky uvádza percentom z príjmu. Tak sa to nebude postupne dávať do výdavkov. Rada by som priložila jedno vyjadrenie odkaz na tému, týka sa to paušálnych výdavkov, ale neviem si s tým poradiť. Ako to spraviť?
M3G
23.02.06,15:58
Myslím, že virka myslí dotáciu na samozamestnanie a tá sa musí minúť do 2 rokov. Minie ju na to, čo si určil v podnikateľskom pláne, ktorý mu schválil príslušný UP. Už som sa veľakrát stretla s tým, že ju SZČO použil aj na úhradu odvodov do poisťovní.

Bude sa zahrňovať do príjmu vo výške zaplatených odvodov.

Počujem to prvýkrát(a týchto zmlúv som videl asi zo 15, naposledy minulý mesiac), ale nevadí...zase asi nejaké nové nariadenie.
Pretože práve dotácia na samozamestnanie sa podľa "starých" zmlúv musí minúť do 3 mesiacov a počas 2 rokov nesmiem ukončiť činnosť.
M3G
23.02.06,16:00
Ale výdavky uvádza percentom z príjmu. Tak sa to nebude postupne dávať do výdavkov. Rada by som priložila jedno vyjadrenie odkaz na tému, týka sa to paušálnych výdavkov, ale neviem si s tým poradiť. Ako to spraviť?

Čo sa nemá postupne dávať do výdavkov? Myslela si príjmov?
virka
23.02.06,16:26
ďakujem Vám za rady. Urobím to tak: Dotácia 70.000,- Sk , z toho 26.00O,- Sk
odvody. Ostatné príjmy počas roka 2005: 70.000,- Sk.
Rozdiel medzi dot. a odvodmi 44. 000,- Sk + príjmy 70.000,- Sk = 114.000,- Sk.
Z týchto 114.000,- vyrátam 25% paušál. Dúfam,že je to tak správne. Virka
aktaK
23.02.06,16:28
Nám v auguste povedali, taktiez som cerpala dotaciu, ze ju mozem pouzit aj na platbu do fondov, ale pozor!!! len povinných. :mad:
No a kedze pri zacati podnikania nie je povinnostou nahlasit sa do socialnej poistovne, az po 1. zdanovacom období a za urcitých predpokladov, nemozu sa tieto prostriedky pouzit na platbu do SP, ale len do zdravotnej poistovni, a aj to za predpokladu, ze to bolo vycislene v kalkulacii podnikatelskeho zameru predkladaneho na UP.:eek:
A este nieco, nam v auguste povedali, ze minut ich mame do februara 2006.
Neviem, kde sa to urcuje, ale je to tak. No a povinnosť podnikat min. 2 roky to plati.
virka
23.02.06,16:33
Do SP sa nahlásil hneď ako dobrovoľne platenie z minimálneho vym. základu.Virka
aktaK
23.02.06,17:27
...no ved prave o to ide, ze dobrovolne, nie povinne.
Len povinne platby do fondov sa mozu cerpat z tejto dotacie.
Opakujem, ze dobrovolne nie su povinne. Nie je to to iste.
Ale samozrejme do nakladov firmy normalne vstupuju.
Fakt nechcem nikoho zmiast, ale treba si to overit.
aktaK
23.02.06,17:40
A este sa opytam, ako znela kalkulacia v podnikatelskom zamere predkladanom na UP?
Lebo oni ho v podstate schvaluju a treba sa ho potom pri cerpani pridrzat, v opacnom pripade to kontrola nebude akceptovat.:confused:
Ja som este kontrolu nemala, ale pripravena som na najhorsie..... :eek: Urcite by som nechcela nieco vracat z toho mála, co sme dostali...:D
M3G
23.02.06,21:08
ďakujem Vám za rady. Urobím to tak: Dotácia 70.000,- Sk , z toho 26.00O,- Sk
odvody. Ostatné príjmy počas roka 2005: 70.000,- Sk.
Rozdiel medzi dot. a odvodmi 44. 000,- Sk + príjmy 70.000,- Sk = 114.000,- Sk.
Z týchto 114.000,- vyrátam 25% paušál. Dúfam,že je to tak správne. Virka

Nie som istý, či je to ok.

Ja by som dal Dotácia príjem..26000
Ostatný príjem....................70000
_______________________________
Spolu príjem........................96000
_______________________________
paušálne výdavky...............-24000
_______________________________
Daňový základ.....................72000
ZuzanaA
24.02.06,06:41
A ak minul celú dotáciu, napr. tých 70 000 ale kúpil za to dlhodobý majetok, bude dotáciu priznávať postupne 4 roky ako sú odpisy, alebo musí ju zdaniť celú naraz a teda uplatniť len 25 % zo 70 000? :-((
Z doterajších príspevkov som pochopila, že bohužiaľ ten druhý postup je správny, ale rada by som ak by mi to niekto vyvrátil. :O
Zita5
24.02.06,06:51
A ak minul celú dotáciu, napr. tých 70 000 ale kúpil za to dlhodobý majetok, bude dotáciu priznávať postupne 4 roky ako sú odpisy, alebo musí ju zdaniť celú naraz a teda uplatniť len 25 % zo 70 000? :-((
Z doterajších príspevkov som pochopila, že bohužiaľ ten druhý postup je správny, ale rada by som ak by mi to niekto vyvrátil. :O
§17 odst.3 písm h/
Príjmy dotácie nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov , alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory , príspevku na obstaranie odpisovaného majetku alebo v období čerpania dotácie, podpory ,príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období ,v ktorom boli prijaté.

Toto ustanovenie umožňuje rovnako daňovníkom JÚ a PÚ zahrnúť prijatú dotáciu do príjmov postupne, pri vzniku výdavku/napríklad pri realizácii odpisu z majetku nadobudnutého dotáciou /
blondy
24.02.06,07:10
§17 odst.3 písm h/
Príjmy dotácie nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov , alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory , príspevku na obstaranie odpisovaného majetku alebo v období čerpania dotácie, podpory ,príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období ,v ktorom boli prijaté.

Toto ustanovenie umožňuje rovnako daňovníkom JÚ a PÚ zahrnúť prijatú dotáciu do príjmov postupne, pri vzniku výdavku/napríklad pri realizácii odpisu z majetku nadobudnutého dotáciou /

Mám aj aj podobný problém,prečítala som si celú túto tému a pochopila som to takto:

Naša firma dostala koncom roka 2005 investičnú dotáciu na výstavbu budovy vo výške 500.000,-. Budova ešte nie je skolaudovaná (asi až 03/06), takže sa začne odpisovať pravdepodobne až teraz. V roku 05 som v PÚ urobila takého zápisy:
predpis na dotáciu : MD347/384D suma 500.000
úhrada dotácie : MD221/347D suma 500.000

Pri odpisoch začnem v roku 2006 účtovať takto:
odpis : MD551/082D
zúčtovanie pomernej % časti dotácie do výnosov: MD384/648D

Len som si doteraz nebola istá či tých 500.000 mám niekde uvádzať v DP :confused: za rok 2005. Ale môj názor je že nie.

Opravte ma ak je to inak. Ď.
ZuzanaA
24.02.06,07:16
Zitka, ale keď si uplatňujem výdavky percentom tak vlastne nevediem JÚ ani PÚ, a v tom §17 odst.3 h) sa píše, že dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý ÚČTUJE v sústave jednoduchého účtovníctva.......
Preto mám obavy, že asi nemôžem uplatniť postupné zahrňovanie do základu dane.
ini
24.02.06,08:05
Uz tu bolo viackrat rozoberane, ze pri dotacii a pausalnych vydavkoch je to trosku zamotane. Ono ak uplatnujes normalne vydavky, tak dotacia=vydaj a efekt na ZD je 0. Ak by si vsak robila pausalne, tak prijmes dotaciu, z ktorej vypocitas 25% a vydavok mas len stvrtinu a ostatne by si mala zdanit. To sa mi trochu nezda a mam pocit, ze zakon to trosku opomenul. Dokonca sa mi nevedeli vyjadrit ani na DU. Asi by to chcelo oficialne vyjadrenie z DR. Budem sa modlit, aby mi do 5 rokov neprisla danova kontrola.
ZuzanaA
24.02.06,08:12
Veď práve Ini, viem, že sa už o tom viac krát hovorilo, ale presne ako píšeš,tiež sa mi nezdá, že by ten chudák začínajúci živnostník mal zo 70 tisícovej dotácie zdaňovať 52 500 korún!!
Ty si to urobila ako, keď sa ideš modliť? :D
Zita5
24.02.06,08:30
Veď práve Ini, viem, že sa už o tom viac krát hovorilo, ale presne ako píšeš,tiež sa mi nezdá, že by ten chudák začínajúci živnostník mal zo 70 tisícovej dotácie zdaňovať 52 500 korún!!
Ty si to urobila ako, keď sa ideš modliť? :D


Zuzanka , ja sa vôbec čudujem, že nie je nejaké usmernenie k takémuto uplatňovaniu percentuálnych výdajov v súvislosti s dotáciou . Podľa môjho názoru - mám 2 pohľady na túto problematiku:

1/ Ak použiješ výdavky 25% tak k príjmu by mala byť pripočítana čiastka vo výške ročných odpisov za majetok nakúpený z dotácie a odpisovaný . Výdavok by mal byť 25% + odvody + čiastka odpisovaného majetku v danom roku
ALEBO
2/ Jednoznačne stanoviť , že k príjmu pripočítaš čiastku vo výške uplatnených odpisov . Výdavky uplatňuješ normálne to znamená 25% výdavok + odvody do fondov , s tým , že už ten odpis je zahrnutý v tých 25% - tách .

Alebo potom sa niekto s nami zahráva - a necháva to na riadny chaos s tým , že potom budú sankcionovať .

Ja osobne som sa s takýmto usmernením nestretla , ohľadne tejto problematiky .;)
Zita5
24.02.06,08:34
Zuzanka , ja sa vôbec čudujem, že nie je nejaké usmernenie k takémuto uplatňovaniu percentuálnych výdajov v súvislosti s dotáciou . Podľa môjho názoru - mám 2 pohľady na túto problematiku:

1/ Ak použiješ výdavky 25% tak k príjmu by mala byť pripočítana čiastka vo výške ročných odpisov za majetok nakúpený z dotácie a odpisovaný . Výdavok by mal byť 25% + odvody + čiastka odpisovaného majetku v danom roku
ALEBO
2/ Jednoznačne stanoviť , že k príjmu pripočítaš čiastku vo výške uplatnených odpisov . Výdavky uplatňuješ normálne to znamená 25% výdavok + odvody do fondov , s tým , že už ten odpis je zahrnutý v tých 25% - tách .

Alebo potom sa niekto s nami zahráva - a necháva to na riadny chaos s tým , že potom budú sankcionovať .

Ja osobne som sa s takýmto usmernením nestretla , ohľadne tejto problematiky .;)


Citujem sa seba , lebo ešte doplním bod

3/ Ak už nič iné , tak zákon mal stanoviť , že daňovník , ktorý prijal dotáciu a podobne nemôže použiť systém paušálnych výdavkov .

Ale vždy by to bolo jasné a zrozumiteľné .
blondy
24.02.06,09:50
Mám aj aj podobný problém,prečítala som si celú túto tému a pochopila som to takto:

Naša firma dostala koncom roka 2005 investičnú dotáciu na výstavbu budovy vo výške 500.000,-. Budova ešte nie je skolaudovaná (asi až 03/06), takže sa začne odpisovať pravdepodobne až teraz. V roku 05 som v PÚ urobila takého zápisy:
predpis na dotáciu : MD347/384D suma 500.000
úhrada dotácie : MD221/347D suma 500.000

Pri odpisoch začnem v roku 2006 účtovať takto:
odpis : MD551/082D
zúčtovanie pomernej % časti dotácie do výnosov: MD384/648D

Len som si doteraz nebola istá či tých 500.000 mám niekde uvádzať v DP :confused: za rok 2005. Ale môj názor je že nie.

Opravte ma ak je to inak. Ď.

Môžete sa na tieto moje myšlienkové pochody niekto mrknúť? Please ...
Zuzka
24.02.06,10:11
Podľa mňa to máš správne. :)
blondy
24.02.06,10:24
:p :p :p
ZuzanaA
24.02.06,10:54
Citujem sa seba , lebo ešte doplním bod

3/ Ak už nič iné , tak zákon mal stanoviť , že daňovník , ktorý prijal dotáciu a podobne nemôže použiť systém paušálnych výdavkov .

Ale vždy by to bolo jasné a zrozumiteľné .

Hmm, veď práve. Som z toho mimo úplne. Takže mi z toho vychádza, že teoreticky teda priznávam a zdaňujem dotáciu len vo výške odpisov a nie celú...Áno?
Zita5
24.02.06,10:56
Hmm, veď práve. Som z toho mimo úplne. Takže mi z toho vychádza, že teoreticky teda priznávam a zdaňujem dotáciu len vo výške odpisov a nie celú...Áno?

No podľa mňa v žiadnom prípade celú , či sa už jedná o skutočne uplatnené výdavky , alebo nie . Zákon v tomto nedáva žiadnu výnimku .

Čiže nie teoreticky, ale aj prakticky priznávaš príjem dotácie len vo výške ročného odpisu z majetku zakúpeného z dotácie .
ZuzanaA
24.02.06,11:00
Tak to si ma aspoň trošku potešila. :o
Ale ten bod 1) v tvojej odpovedi by sa mi pozdával najviac, tak by dotácia mala nulový dopad na daň ako pri klasickom účtovníctve.
Zita5
24.02.06,11:08
Tak to si ma aspoň trošku potešila. :o
Ale ten bod 1) v tvojej odpovedi by sa mi pozdával najviac, tak by dotácia mala nulový dopad na daň ako pri klasickom účtovníctve.

Zuzka to je len moja úvaha , inak podľa mňa by to malo tak byť , lenže neviem sa dopátrať či je to možné . Študujem rôzne materiály ,čo sa týka dotácii , jedno je isté , že do príjmov vstupuje len výška použitej čiastky na nakúp majetku , alebo vo výške odpisov . To už dúfam chápeš do
30000 a nad 30000 o tom sa nebudem zmieňovať .To znamená , že ak zakúpiš majetok , ktorý odpisuješ v odpisovej skupine 2. , tak dotáciu rozpúšťaš 6 rokov .Čiže aký odpis , taký POZD .
ZuzanaA
24.02.06,11:15
Áno, chápem že odpisujem majetok nad 30 tis. :o a podľa príslušných odpisových skupín.
Ale mám predsa len jednu otázočku ešte, ak bol obstaraný za dotáciu PC za napr. 45 000 a nejaký soft do ňho za 20 000, môžem softvér priradiť k PC a odpisovať ho spolu,však?
Zita5
24.02.06,11:20
Áno, chápem že odpisujem majetok nad 30 tis. :o a podľa príslušných odpisových skupín.
Ale mám predsa len jednu otázočku ešte, ak bol obstaraný za dotáciu PC za napr. 45 000 a nejaký soft do ňho za 20 000, môžem softvér priradiť k PC a odpisovať ho spolu,však?

Podľa mňa ak sa tak rozhodneš , môžeš . V tomto nevidím žiadny problém . I keď ten soft by sa mohol dať do výdavkov/nákladov . Pokiaľ Ti to vyhovuje , nie je to tragédia . Aspoň ja to tak vidím .
ZuzanaA
24.02.06,11:23
Podľa mňa ak sa tak rozhodneš , môžeš . V tomto nevidím žiadny problém . I keď ten soft by sa mohol dať do výdavkov/nákladov . Pokiaľ Ti to vyhovuje , nie je to tragédia . Aspoň ja to tak vidím .

Viem, že by sa ten soft mohol dať do výdavkov, ale to mi práve nevyhovuje, lebo potom by som pri uplatňovaní paušálu zdaňovala viac :o
Zitka, ďakujem pekne za všetky odpovede.
dogicka
24.02.06,12:59
Aj mňa zaujala táto diskusia, tiež som už okolo tohoto problému preštudovala hory materiálov a nakoniec som sa rozhodla a postupujem takto:
- do príjmov zahrniem dotácie len vo výške výdavkov, ktoré z nej boli hradené. Príklad:dotácia vo výške 40000,- Sk, minul na odvody v roku 2005 15000,-.Ostatné príjmy za rok 2005 boli 90000,-.
Výpočet ZD: príjmy: 90000,- + 15000,- = 105000,-
z toho 25% 26250,-
a odvody 15000,-
ZD bude 63750,-
V prípade, že celú dotáciu minul, zahrniem do príjmov celú výšku dotácie a z nej vypočitam 25 príp. 60%.
Zdá sa mi to najsprávnejšie riešenie. Už som mala takýchto živnostníkov asi 10 a ani jednému nevyšla platiť daň, takže vlastne dotáciu nezdanil.....
Podľa mňa tam ide hlavne o to aby sa neskreslila výška obratu pre účely vzniku povinných odvodov do Sociálnej poisťovne. A to sa v tomto prípade nestane (v prípade, že by viedol JÚ, by bol príjem rovnaký). Ak by teda daňová kontrola tvrdila, že ten kto dostal dotáciu nesmie uplatňovať výdavky %, nebol by to hádam taký problém (neukrátil štát ani na dani z príjmu ani na odvodoch). Takto to budem obhajovať ja. Prajem pekný deň všetkým
ini
25.02.06,16:55
Viem, že by sa ten soft mohol dať do výdavkov, ale to mi práve nevyhovuje, lebo potom by som pri uplatňovaní paušálu zdaňovala viac :o
Zitka, ďakujem pekne za všetky odpovede.
Takze aj ja sa pripojim. Ono s tou dotaciou to nie je tak, ze ju nezdanujem celu. Neviem ako je to teraz, ale volakedy ti ju urad prace preplacal vo vyske odpisov, cize ak si kupila PC, tak pocas styroch rokov ti kazdy rok preplacali odpis. No, lenze v mojom kraji :) bola dotacia max okolo 34000. Ja som kupila pristroj za 29900 Sk, cize sa neodpisuje a potom este nejake naradie za zbytok. T.z., ze ja by som tu dotaciu mala zahrnut hned v provom roku a nie vo vyske odpisov, vzhladom na to, ze pristroj neodpisujem, kedze OC bola menej ako 30.000 Sk. Ono ja som sa na to vybodla a nezahrnula to tam, ked pridu na kontrolu, bude pokuta, ked nie, bude svaty pokoj. :)

Este nieco, podla mna ten odpis nemozno pripocitat k tym 25% vydavkom, nakolko v tych vydavkoch je vsetko vratane odpisov.
Vlado823
25.02.06,18:18
Zuzanka , ja sa vôbec čudujem, že nie je nejaké usmernenie k takémuto uplatňovaniu percentuálnych výdajov v súvislosti s dotáciou . Podľa môjho názoru - mám 2 pohľady na túto problematiku:

1/ Ak použiješ výdavky 25% tak k príjmu by mala byť pripočítana čiastka vo výške ročných odpisov za majetok nakúpený z dotácie a odpisovaný . Výdavok by mal byť 25% + odvody + čiastka odpisovaného majetku v danom roku
ALEBO
2/ Jednoznačne stanoviť , že k príjmu pripočítaš čiastku vo výške uplatnených odpisov . Výdavky uplatňuješ normálne to znamená 25% výdavok + odvody do fondov , s tým , že už ten odpis je zahrnutý v tých 25% - tách .

Alebo potom sa niekto s nami zahráva - a necháva to na riadny chaos s tým , že potom budú sankcionovať .

Ja osobne som sa s takýmto usmernením nestretla , ohľadne tejto problematiky .;)

Ak sa môžem pripojiť k tejto debate, pokiaľ viem príspevok z europského socialného fondu sa môže použíť len na nakup veci v jednotkovej hodnote do 30 tis. Sk, takže žiadne odpisovanie a chcem sa zároveň opýtať, čo ak bol príspevok poskytnutý v októbri,alebo pôjdem do krajností, v decembri. To ho ma príjemca zdaniť aj keď ešte nič nenakupil? Ja osobne by som to nepríznal do zdaniteľných príjmov, mimochodom, do akých príjmov by ste ho zaradili? Su to príjmy z podnikania?
Zita5
25.02.06,18:26
Ak sa môžem pripojiť k tejto debate, pokiaľ viem príspevok z europského socialného fondu sa môže použíť len na nakup veci v jednotkovej hodnote do 30 tis. Sk, takže žiadne odpisovanie a chcem sa zároveň opýtať, čo ak bol príspevok poskytnutý v októbri,alebo pôjdem do krajností, v decembri. To ho ma príjemca zdaniť aj keď ešte nič nenakupil? Ja osobne by som to nepríznal do zdaniteľných príjmov, mimochodom, do akých príjmov by ste ho zaradili? Su to príjmy z podnikania?

Asi si to nepochopil , príspevok zdanuješ v rom roku , v ktorom prevedieš nákup . Do príjmov OVZD Ti pôjde príjem vo výške ako bol výdaj ,
čiže ak v roku 2005 dostaneš napr. 100 000 Sk a za 30 000 Sk nakúpiš , tak do príjmu v danom roku 2005 Ti pôjde výška 30 000 Sk .
Ak v roku 2006 prevedieš nákup v zostávajúcej čiastke 70 000 tak v tomto roku do zdaniteľných príjmov pôjde 70 000. Tento príklad som uviedla v prípade nákupu drobného majetku .

Pokiaľ nakúpiš HM tak zdaniteľný príjem bude vo ýške ročného odpisu .
virka
27.02.06,19:38
Nie som istý, či je to ok.

Ja by som dal Dotácia príjem..26000
Ostatný príjem....................70000
_______________________________
Spolu príjem........................96000
_______________________________
paušálne výdavky...............-24000
_______________________________
Daňový základ.....................72000
Ďakujem za vysvetlenie, chcela som Vám pridelit bod no neviem ako. Virka
krtoman
08.05.06,09:25
Asi je už po debate, ale možno sa k tomuto problému nejaký začínajúci podnikateľ pozrie. Nezdá sa mi všetko správne, čo tu odznelo. V roku 2005 som dostala dotáciu z ÚPSVaR, ktorá sa poskytuje zo štátneho rozpočtu SR a z Európskeho sociálneho fondu. Skúsim tu popísať ako k tomu došlo, k čomu vôbec došlo a čo z toho vyplynulo:
1. Po splnení podmienok zákona č. 5/2004 a Vyhlášky č. 44/2004 (z úsporných dôvodov nevypisujem presne) som požiadala o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na začatie prevádzkovania (vykonávania SZČ. V dohode o poskytnutí príspevku som sa zaviazala vykonávať SZČ bez súbehu s pracovnoprávnym vzťahom nepretržite najmenej po dobu dvoch rokov. Poskytnutý príspevok použiť v súlade so žiadosťou a s predloženým podnikateľským plánom (veľké formalita) na úhradu nevyhnutných oprávnených nákladov na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ. Nikde v zákone a vo vyhláškach nie je presne vymenované, čo sú a čo nie sú oprávnené a neoprávnené náklady, asi si to metodicky riadi ÚSVaR po svojom, ja mám v zmluve medzi vymenovanými neoprávnenými nákladmi okrem iného aj čisto finančné výdavky, čo sú podľa mňa platby do poistných fondov. Najlepšie sa informovať priamo na Ústredí ÚPSvaR - Tatiana.Bobkova@upsvar.sk. Čo sa týka hranice 30 000,- Sk na výdavky - nie je pravda, že môžu byť len do tejto sumy. Ale pri nákupe hmotného majetku (nad 30 000 Sk) je oprávneným nákladom iba jeho prenájom alebo odpisy. Pri nehmotnom majetku je cena vyššia ako 50 000 Sk. Ešte doplním, idem na obed.