Viola 17
28.09.12,18:45
Dobrý deň

dnes mi prišlo predvolanie z notárskeho úradu vo veci prejednania dedičského konania po mojej nebohej babke, ktorá zomrela pred 47-rokmi!!! Dedičské konanie ale prebehlo hned po jej smrti s dedičmi -môj otec a jeho sestra( obaja už nežijú). Dedičské konanie po smrti môjho otca už prebehlo.
Nechápem teda, čo sa tam môže prejadnávať takmer po 50-tich rokoch od babkinej smrti. Nie je to už premlčaná doba?
Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
Ice dive
28.09.12,17:18
premlčané to nemá byť prečo... pravdepodobne sa objavil niekde dajaký kus poľa alebo pozemku... a oslovili Vás ako potomka po babke... možno oslovili aj potomkov Vašej tety...
vratnik
28.09.12,17:31
Bude to pozemok, niečo zabudnuté sa po rokoch našlo, niekto si s tým dal prácu a za vás to vybavil.
doktor23
28.09.12,19:52
§ 100 ods. 2 Občianskeho zákonníka:

Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva.

možno v obci, kde prebehol ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov), zapísali Tvoju starú mamu do listu vlastníctva. Počas socializmu sa často poľnohospodárska poôda neprejednávala, nakoľko bola v družstve, avšak družstvo túto pôdu len užívalo, nebolo vlastníkom.

Najednoduchšie by bolo zavolať príslušnému notárovi, nech Ti pošlú súpis aktív a pasív, nech vieš do čoho ideš. Keďže satará mama zomrela tak dávno, každý z dedičov môže dostať svoju časť v zmysle zákona, nie je potrebné riešiť zákaz drobenia pozemkov.