abp1
21.02.06,21:20
Som začiatočníčka a prosím o radu.
Minulý rok sme začali stavať dom v rekreačnej oblasti. Tento rok sme sa rozhodli, že v ňom zriadime penzión. Vo februári 2006 som si založila na prenajímanie týchto priestorov živnosť. Chcela by som vedieť od akého obdobia si môžem výdavky uplatniť do učtoníctva.
Môžem doňho zahrnúť výdavky ktoré boli použité na stavbu a zariadenie ešte v roku 2005 ?
sway
21.02.06,20:31
Som začiatočníčka a prosím o radu.
Minulý rok sme začali stavať dom v rekreačnej oblasti. Tento rok sme sa rozhodli, že v ňom zriadime penzión. Vo februári 2006 som si založila na prenajímanie týchto priestorov živnosť. Chcela by som vedieť od akého obdobia si môžem výdavky uplatniť do učtoníctva.
Môžem doňho zahrnúť výdavky ktoré boli použité na stavbu a zariadenie ešte v roku 2005 ?

Ak nehnuteľnosť prepíšete na firmu - resp. vložíte ju do firmy za účelom podnikania, môžete dávať výdavky pred začatím činnosti do Zriaďovacích nákladov - je to forma odpisovania týchto nákladov, čo znamená, že všetky výdavky zrátate a celkovú sumu zaevidujete do majetku ako Zriaďovacie výdavky, a budete ich postupne odpisovať.;)
abp1
21.02.06,21:05
Je mi jasné čo sa týka nehnuteľnosti a čo s ostatnými výdavkami napr.
s vnútorným zariadením posteľ, nábytok.....
sway
22.02.06,07:30
Je mi jasné čo sa týka nehnuteľnosti a čo s ostatnými výdavkami napr.
s vnútorným zariadením posteľ, nábytok.....

ak máš nadobúdacie doklady nie staršie ako 12 mesiacov pred začatím podnikania tak aj všetky tieto výdaje sú zriaďovacie a pripočítavajú sa,priamo do nákladov idú len kolky a poplatky súvisiace so zriadením živnosti.
abp1
22.02.06,11:13
Ďakujem za odpoveď, no ešte nie je mi jasné či si môžem dať do
výdavkov za predchádzajúce mesiace faktúru od z mobulu ?
Alebo aj tieto patria do zriaďovacích výdavkov?
sway
22.02.06,13:18
Ďakujem za odpoveď, no ešte nie je mi jasné či si môžem dať do
výdavkov za predchádzajúce mesiace faktúru od z mobulu ?
Alebo aj tieto patria do zriaďovacích výdavkov?

mobil musí byť prehlásený na firmu a do nákladou ide až dňom podnikania.
abp1
22.02.06,16:24
Ďakujem poraďák sway, táto stránka je vynikajúca. Páči sa mi, že sa nájdu
taký ľudia ako si aj Ty, že si navzájom radia a pomáhajú.
sway
22.02.06,16:56
Ďakujem poraďák sway, táto stránka je vynikajúca. Páči sa mi, že sa nájdu
taký ľudia ako si aj Ty, že si navzájom radia a pomáhajú.

som rada, že som pomohla, je nás tu takých celá kôpka :) :)