mapope
28.09.12,19:01
Prosím o radu:

Chceli by sme uzatvoriť dohodu o VP alebo PČ s osobou, ktorá je na materskej dovolenke, príp. rodičovskej dovolenke. Je to možné? Nebude tejto pracovníčke krátené materské, príp. bude mať naň nárok? Neviem presne či je na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Ak by bola na rodičovskej dovolenke, môže popri nej pracovať? Ak áno, môže zarobiť len nejakú obmedzenú čiastku?
Ďakujem
Lj
Tweety
28.09.12,17:02
Prosím o radu:

Chceli by sme uzatvoriť dohodu o VP alebo PČ s osobou, ktorá je na materskej dovolenke, príp. rodičovskej dovolenke. Je to možné? Nebude tejto pracovníčke krátené materské, príp. bude mať naň nárok? Neviem presne či je na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Ak by bola na rodičovskej dovolenke, môže popri nej pracovať? Ak áno, môže zarobiť len nejakú obmedzenú čiastku?
Ďakujem
Lj
Môže pracovať aj na PZ aj na dohodu, nárok na RP nestratí . Jej príjem je neobmedzený.
mapope
28.09.12,17:08
A ak by poberala materské zo Sociálnej poisťovne, tiež môže pracovať bez ohľadu na zárobok? Alebo táto dávka nemocenského poistenia je niečím limitovaná..
Mila123
28.09.12,17:24
ak bude poberať MD môže mať príjem, ale nie z toho poistenia ako čerpe MD.....t.j. či aj PZ, dohodu u iného zamestnávateľa......
dávka sa nekráti, nie je dôvod....
príjem sa neobmedzuje......
Dašena O.
20.12.12,08:53
Prosím aj v roku 2013 môže žena na materskej pracovať na základe dohody o prac.činnosti?
Mila123
20.12.12,08:56
Prosím aj v roku 2013 môže žena na materskej pracovať na základe dohody o prac.činnosti?
aj na MD aj na RP....
na MD môže ale v inom poistnom vzťahu ako z kt. má vyplácanú MD....
ale je tam riziko, pri ukončení PPV a následnej PvN, dávky budú počítané z dohody
Dašena O.
20.12.12,09:05
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Dašena O.
07.01.13,12:37
Dnes som čítala na stránke social.poisťovne, že matky na RD alebo MD, ktoré majú dohody, sa musia odhlásiť, to znamená, že nebudú môcť mať dohody o PČ?
Tweety
07.01.13,12:38
Dnes som čítala na stránke social.poisťovne, že matky na RD alebo MD, ktoré majú dohody, sa musia odhlásiť, to znamená, že nebudú môcť mať dohody o PČ?
Budú môcť mať, ale musia sa odhlásiť z poistenia , pretože za nich už nebude platiť poistné štát.
Mija33
11.02.13,06:25
Môže matka na platenej rodičovskej dovolenke /dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav/ dávať dieťa na celý den do MŠ a ona popri tom pracovať na pár hodín u iného zamesnávatela /asi na dohodu, inak to nevidím/? Vymysleli od nového roka nejaký nový zákon? Je mi to čudné!
Tweety
11.02.13,06:30
Môže matka na platenej rodičovskej dovolenke /dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav/ dávať dieťa na celý den do MŠ a ona popri tom pracovať na pár hodín u iného zamesnávatela /asi na dohodu, inak to nevidím/? Vymysleli od nového roka nejaký nový zákon? Je mi to čudné!
Môže pracovať. Toto platilo už aj minulý rok.
veronikasad
11.02.13,06:34
Môže matka na platenej rodičovskej dovolenke /dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav/ dávať dieťa na celý den do MŠ a ona popri tom pracovať na pár hodín u iného zamesnávatela /asi na dohodu, inak to nevidím/? Vymysleli od nového roka nejaký nový zákon? Je mi to čudné!
Pracovať môže, ale štát už za ňu nie je platitelom dôch.poistenia. Do 8 kal.dní sa musí odhlásiť v soc.poisťovni. Ale to platí pre všetkých dohodárov aj počas riadnej RD (do 3 rokov veku dieťaťa).
Mila123
11.02.13,06:36
ak by pracovala na DoBPŠ (do 155 € mesačne) a súčasne by bola na RD túto (hore uvedenú) povinnosť nemá....
Mija33
11.02.13,07:06
Ak ked dieťa má už 3 roky a chodí na celý den do MŠ? tak može odpracovať do 155,- ?
Xanti
11.02.13,07:07
Ak ked dieťa má už 3 roky a chodí na celý den do MŠ? tak može odpracovať do 155,- ? A je matka študentka denného štúdia?
Mija33
11.02.13,07:11
Nie, TPP je držia v nemenovanej inštitucii a ona pracuje na dohodu v sukromnom sektore.
Xanti
11.02.13,07:24
Nie, TPP je držia v nemenovanej inštitucii a ona pracuje na dohodu v sukromnom sektore. lebo to čo napísala Mila123 je možné len na DoBPŠ teda brigádnická práca študenta. Nie normálneho zamestnanca.
Mija33
11.02.13,07:46
Čo znamená - DoBPŠ
Xanti
11.02.13,07:47
Čo znamená - DoBPŠ
Dohoda o Brigádnickej Práci Študenta
Mija33
11.02.13,08:20
Dakujem za vysvetlenie ale tá pani nie je študent a pracuje popri platenej RD, dieta chodí do MŠ. Je to možné?
Xanti
11.02.13,08:22
Dakujem za vysvetlenie ale tá pani nie je študent a pracuje popri platenej RD, dieta chodí do MŠ. Je to možné? Ved odpoved máš v príspevku č. 11 a aj č. 12. Treba zopakovať? Pracovať môže, ale musí sa odhlásiť z dôchodkového poistenia štátu v SP.
Mija33
11.02.13,08:30
DAKUJEM
Bronca
11.02.13,13:37
Dobrý deň,
mohla by som prosím otázočku k téme odvodov z dohôd počas rodičovskej dovolenky?
Na rodičovskej dovolenke som od 2.2.2013, zamestnávateľ mi dal možnosť pracovať z domu (robím preklady do cudzích jazykov). Chcela by som vedieť, či je pre mňa výhodnejšie uzatvoriť dohodu o vykonaní práce so stanovenou úkolovou mzdou, alebo zmeniť pracovnú zmluvu napr. na polovičný úväzok so stanovenou hrubou mes. mzdou alebo odmeňovanie podľa odpracovaných hodín? Momentálne dôchodkové poistenie za mňa platí štát - v prípade, že by som robila jednotlivé úkoly vždy na dohodu, musím sa zakaždým odhlásiť a opäť prihlásiť v sociálnej poisťovni? Odvody sa platia z každej dohody, alebo sú aj nejaké výnimky?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
veronikasad
11.02.13,13:40
Dobrý deň,
mohla by som prosím otázočku k téme odvodov z dohôd počas rodičovskej dovolenky?
Na rodičovskej dovolenke som od 2.2.2013, zamestnávateľ mi dal možnosť pracovať z domu (robím preklady do cudzích jazykov). Chcela by som vedieť, či je pre mňa výhodnejšie uzatvoriť dohodu o vykonaní práce so stanovenou úkolovou mzdou, alebo zmeniť pracovnú zmluvu napr. na polovičný úväzok so stanovenou hrubou mes. mzdou alebo odmeňovanie podľa odpracovaných hodín? Momentálne dôchodkové poistenie za mňa platí štát - v prípade, že by som robila jednotlivé úkoly vždy na dohodu, musím sa zakaždým odhlásiť a opäť prihlásiť v sociálnej poisťovni? Odvody sa platia z každej dohody, alebo sú aj nejaké výnimky?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Na aké obdobie bude uzatvorená dohoda - na každú zákazku samostatne ?
Bronca
11.02.13,13:44
Áno, na každú samostatne.
veronikasad
11.02.13,13:49
Áno, na každú samostatne.
Ak budeš mať DoVP, musíš sa v 8-dňovej lehote odhlásiť a hneď po skončení dohody prihlásiť. Ak neide o vysoké sumy odmeny - ako som už písala v inom príspevku, pokazíš si vymeriavací základ na poistenie v nezamestnanosti, ak by si sa išla po skončení RD evidovať na UP.

Ak budeš mať pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým prac.časom, tieto povinnosti (prihlasovanie a odhlasovanie do SP) ti odpadnú.
Bronca
11.02.13,14:03
Ak budeš mať DoVP, musíš sa v 8-dňovej lehote odhlásiť a hneď po skončení dohody prihlásiť. Ak neide o vysoké sumy odmeny - ako som už písala v inom príspevku, pokazíš si vymeriavací základ na poistenie v nezamestnanosti, ak by si sa išla po skončení RD evidovať na UP.
Ak budeš mať pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým prac.časom, tieto povinnosti (prihlasovanie a odhlasovanie do SP) ti odpadnú.

A môžem žiadať od zamestnávateľa, aby neukončoval moju súčasnú prac. zmluvu, ale spísal iba dodatok k nej, že súčasná zmluva sa mení na zmluvu na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom LEN na dobu trvania rodičovskej dovolenky? Aby sa náhodou nestalo, že po nástupe do práce z rodičovskej by chceli meniť podmienky pôvodnej zmluvy... Alebo by sa zmenou zmluvy automaticky myslelo to, že ukončujem rodičovsku dovolenku a nastupujem teraz späť do práce?
veronikasad
11.02.13,14:07
A môžem žiadať od zamestnávateľa, aby neukončoval moju súčasnú prac. zmluvu, ale spísal iba dodatok k nej, že súčasná zmluva sa mení na zmluvu na kratší pracovný čas s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom LEN na dobu trvania rodičovskej dovolenky? Aby sa náhodou nestalo, že po nástupe do práce z rodičovskej by chceli meniť podmienky pôvodnej zmluvy... Alebo by sa zmenou zmluvy automaticky myslelo to, že ukončujem rodičovsku dovolenku a nastupujem teraz späť do práce?
Ide o rovnaký druh práce ako pred RD, len na skrátený úväzok ?
Bronca
11.02.13,14:19
Áno, robím presne to isté, len z domu. Ide mi o to, aby som v prípade nezamestnanosti neskôr (práca v Prievidzi, presťahovala som sa do Zvolena, čiže dochádzanie nepripadá do úvahy a pravdepodobne po rodičovskej budem musieť zmeniť zamestnávateľa) nezostala bez peňazí, resp. s almužnou.
Šéf mi v súčasnosti posiela prácu štýlom, treba preložiť tieto webové stránky, potom treba preložiť tieto zmluvy a pod. Som doma s dieťaťom a hodinová mzda je smiešna záležitosť. Pevnú mesačnú mzdu by mi odobrili v prípade zmeny prac. zmluvy. Mňa teda zaujíma, či pre mňa nie je výhodnejšie robiť toto všetko celý mesiac, potom spísať dohodu o vykonaní práce, spočítať všetko urobené, vyplatiť a takto to robiť kým sa dá.
vema
30.04.13,14:07
Zobrali sme jednu pani na materskej dovolenke / o mesiac bude na rodičovskej dovolenke/ k nám pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Už sa tu písalo, že môže túto prácu vykonávať, bez toho, aby prišla o materský príspevok. Je však nutné, aby sa odhlásila zo soc.poisťocne. Dnes sa išla odhlásiť a jedna pani jej povedala, že nemôže pracovať, lebo príde o materskú a druhá, že môže a nemusí sa odhlasovať. Aká je teda pravda? Ten zákon je vraj tak napísaný, že si ho každá soc. poisťovňa vykladá po svojom. Táto pani pred materskou u nás nepracovala. Ďakujem za odpoveď.
vema
01.05.13,08:53
Zobrali sme jednu pani na materskej dovolenke / o mesiac bude na rodičovskej dovolenke/ k nám pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Už sa tu písalo, že môže túto prácu vykonávať, bez toho, aby prišla o materský príspevok. Je však nutné, aby sa odhlásila zo soc.poisťocne. Dnes sa išla odhlásiť a jedna pani jej povedala, že nemôže pracovať, lebo príde o materskú a druhá, že môže a nemusí sa odhlasovať. Aká je teda pravda? Ten zákon je vraj tak napísaný, že si ho každá soc. poisťovňa vykladá po svojom. Táto pani pred materskou u nás nepracovala. Ďakujem za odpoveď. Prosím Vás, tak musí sa ísť odhlásiť, alebo v niektorom prípade sa nemusí? Ďakujem.
Enyma
28.08.13,16:15
Žena na MD z firmy FX a zároveň v tejto istej firme FX z ktorej je na MD chce pracovať na dohodu, je to možné v roku 2013 ? Po preštudovaní príspevkov mi vychádza, že nemôže nakoľko je to rovnaké poistenie. Poprosila by som o skorú odpoveď.
Katy a R
28.08.13,16:18
Nie je to to isté poistenie. :)
KvetkaK
09.09.14,06:57
Prosím Vás ktorý paragraf rieši to, či sa môže popri materskej pracovať. Akosi to neviem nájsť. Ďakujem pekne.
KvetkaK
10.09.14,05:18
Nevie mi niekto poradiť, kde to v zákone nájdem?
KvetkaK
11.09.14,05:51
Skúšam posunúť....