mia1986
28.09.12,21:25
dobry den! som uz tak vytocena, ze pisem tu. minuly rok som skoncila uspesne vysoku skolu. mam ukonceny druhy stupen Mgr. ucitelstvo vytvarneho umenia, tak som bola rok doma nezamestnana, teraz sa mi naskytla sanca a uz druhy tyzden ucim na sukromnej strednej skole, skola pootvarala nove odbory a formy studia a mala problem zohnat ucitela na moje miesto, moje miesto odmietlo viac ucitelov a teraz uz viem preco.....co ma dost zarazilo, neviem ako to chodi nemam ziadnu prax, bola som doma rok ako dlhodobo nezamestnana a poberala som socialnu davku 60 eur. ALE
1. nepridelili mi ziadneho uvadzacieho ucitela
2. po tom co som v ZIVOTE NEUCILA mi dali rozvrh rovno do ruky a ze mam ist ucit(nepoznala som skolu, ziakov) nikdy som nedrzala triednu knihu v ruke
3. skola ak vedela aky je problem zohnat ucitela na toto miesto mi NEPOSKYTLA ZIADNE PODKLADY! OSNOVY som si vyhladala sam, 15 tematickovychovnovzdelavacich planov (TVVP) som vypracovalala SAMA 2 tyzdne nonstop bez oddychu, vlastneho zivota, spanku(aby som mohla podla coho ucit)
4. na to ze je to sukromna skola za 14 hodin oducenych dostanem IBA 330 EUR v hrubom! JE TOTO PODLA VAS NORMALNE??? sice ucim 14 hodin t.j 63% plus 3 konzultacie s externistami ale v skole MUSIM BYT FYZICKY 22 hodin, takze som tam cele dni od rana do tretej...k tomu este dochadzam a cestovne ma vyjde 40 eur mesacne a to nevravim ano o stravnom.....
5. takze ak to zhriem triednu knihu som prvy krat drzala v ruke minuly tyzden, nonstop som drela na TVVP planoch, ucim 6 rocnikov(4 na strednej) a 2 na gymnaziu, 3 novootvorene odbory, 4 predmety a 4 formy studia- TOTALNE VYCERPANA, VYSTAVENA, UNAVENA a to vsetko za nejakych smiesnych 290 eur v cistom a ak iodpocitam cestovne a stravne ostane mi 240 eur....JE TOTO PODLA VAS NORMALNE?????????????????????????????????????????? ??????
logomania
29.09.12,12:02
Súčasný zákon č. 317/2009 §28 (http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/admin/obrazky/ofakulte/Celozivotne_vzdelavanie/zakon_o_ped.zam.zbierka.pdf) uvádza, že „Začínajúci pedagogický zamestnanec vykonáva pedagogickú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca a je povinný absolvovať adaptačné vzdelávanie a úspešne ho ukončiť najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru.“

Neviem ako je to na súkromných školách, lebo som tam neučila. Učila som na štátnych školách aj na skrátený úväzok ak som mala 80% úväzok, tak aj týždenný pracovný čas z 37,5 hodiny sa prepočítal na 80% - to znamená, že som bola v škole kratší čas ako učiteľ na 100% úväzok. Aj denný pracovný čas a dokonca aj povinnosť mať dozor sa prerátaval na 80% čiže aj ten som mala kratší. Samozrejme, že aj plat bol 80% z tarifnej mzdy.
U teba je úväzok znížený na 63% čo je 14 hodín. Stačí zobrať kalkulačku a počítať.
Tvoj týždenný pracovný čas je 63% z 37,5h = 23,625h čo je približne 23hodín a 37 minút zaokrúhlime to na 23,5 h. (37,5h je týždenný pracovný čas učiteľa s plným 100% úväzkom)
Tvoj denný pracovný čas je 4,725h čo je približne 4h 43 minút
Keďže máš znížený pracovný úväzok, nemôžu od teba žiadať, aby si tam bola ako keby si mala 100% úväzok.:( Všetko sa musí prepočítať na 63%. Aj tvoj plat 330€ je tiež 63% z normálnej tarifnej mzdy.

Tu nájdeš Stupnice platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov od 1. januára 2012

http://tabulka2012.personalista.com/stupnicePT.html len neviem, či platia aj na súkromných školách.
mia1986
29.09.12,12:06
je tam bordel, lava ruka nevie co robi prava, dali mi konzultacia pre externistov na prakticke hodiny, je to cista spostost, lebo na praktickej hodine musi byt clovek cely cas aby videl postup prace , ja im nemozem povedat co a ako maju ropbit, musia to vidiet, takze to nieje konzultacia potom....



a tomu nechapem preco ak ucim 14 hodim musim byt v skole 22 hodin??? som tam vlastne skoro cely den a zarobim prd...
mia1986
29.09.12,12:07
ale ok uz tomu chapem, aj tak sa mi to zda kravina, lepsie bolo na dohodu, oducila by som si svoje sla domov a nemala ,,diery" v rozvrhu....... a plat je zalostne maly.....uz chapem co je to skolstvo na slovensku
logomania
29.09.12,12:08
som ti to napísala, nemusíš tam byť veď argumentuj ak niekoho prijmú na polovičný úväzok čoje skoro aj ten tvoj tak nemôžu mu nariadiť že tam máš byť 2 - krát dlhšie. Skús sa dohodnúť s vedením,aby ti rozvrh trocha upravil,i aby si mohla ísť skôr domov.
mia1986
29.09.12,12:11
som v skole o 8 hodin viac, akoze riadne zderstvo..... mame stanoveny nejaky pevny pracovny cas co tiez netusim co je
logomania
29.09.12,12:12
dohoda však do budúcna nieje vhodná, lebo sa ti to nezapočíta do dôchodku ani do odpr. rokov. A za hodinu dostaneš max 5€ vhrubom
logomania
29.09.12,12:14
pevný pracovný čas je, že tam musíš byť, ale keď si na pol úväzku tak tvoj pevný pracovný čas je tiež polovičný !
mia1986
29.09.12,12:17
resp. skrateny, napriklad v stredu zacinam ucit az o 11.30 do 14.40 a zastupkyna riaditela tresla ze ak som na zmluvu nie na dohodu tak v skole musim byt od 8,30 (pevny pracovny cas do 13.00), tak som sla rovno za riaditelkou a vraj tam vobec mnemusim byt, ak som sice na zmluvu ale SKRATENY uvazok tak staci ak pridem do skoly ked zacinam ucit o 12.30 na 11 -tu....proste chaos, bordel.....
logomania
29.09.12,12:18
keby zobrali niekoho len na 3 hodiny týždenne to by ho tam chceli držať tak ako by mal 100% úväzok? Somarina nenechaj so sebou kývať! Ak je to raz na 63% tak je to tak ako som písala už vyššie.
mia1986
29.09.12,12:19
jasne ospravedlnujem sa, mam v tom zmatok, nikdy som neucila, nemam prax a to delenie hodin atd atd je priserne, pomaly sa do toho dostavam....
mia1986
29.09.12,12:21
tak potom nechapem preco mam na zmluve napisane, ked ucim 63% s tyzdennym uvazkom 14 hodin ze: ustanoveny tyzdenny pracovny cas u zamestnavatela: 40 hodin
mia1986
29.09.12,12:23
a aj tak je to svinstvo nedat mi osnovy, plany kedze som nikdy neucila mali mi dat aspon to, uvadzaci ucitel neexistuje, a ja mam ucit NOVOOTVOREne odbory, 6 rocnikov, 4 predmety, 4 formy studia, 3 odbory je to na zblaznenie:confused:
logomania
29.09.12,12:23
ty si vypočítaj ako ti vyhovuje chodiť do školy ale tak, aby si tam bola denne tie 4,725h v podstate 5 hodín. 15 minút pred začiatkom tvojho vyuč. tam musíš byť. Ak začínaš o 12,30 tak tam musíš byť o 12,15 a odísť môžeš 17,15 ak už neučíš
mia1986
29.09.12,12:26
proste nieto si tam uci 6 hodin praxe s jednym odborom a ja za tych 6 hodin ucim jeden predmet jednu hodinu 3 odbory mapriklad prvy rocnik a dalsiu hodin ucim dalsi predmet dalsi iny odbor iny rock....chaos
logomania
29.09.12,12:27
tá zmluva je veľmi čudná nájdi si nejakého známeho čo robí na škole nech ti tú zmluvu pozrie - obráť sa na právnika, bývajú aj poradne zadarmo na súdoch-pozisťuj si to.
Počkaj chvíľu pozriem ako som to mala napísané ja idem si nájsť zmluvu
Katy a R
29.09.12,12:29
Mia - ale rady si už dostala aj tu http://www.porada.sk/t201504-ahojte-potrebujem-nutne-radu.html .. musíš si to vybaviť ty sama - so svojím zamestnávateľom .. :mee: . Veru aj ten zamestnávateľ čašníčky (spomínala si, že radšej pôjdeš tam robiť), môže byť všelijaký .
Inak - ja mám takú skúsenosť, že učiteľky radšej šli učiť na súkromné školy - ak mali možnosť. Vraj lepšie platia :confused::confused:. Ale neviem, či je to tak naozaj?
mia1986
29.09.12,12:30
dakujem vam velmi pekne, takze vam napisem co mam presne v zmluve:
zamestnanec bude vykonavat: tyzdenny uvazok 14 hodin t.j 63%
pracovny pomer : na dobu urcitu : do 31.6.2013
ustanoveny tyzdenny pracovny cas u zamenstnavatela: 40 hodin
mia1986
29.09.12,12:31
Katy a R: tak mne neostane po odpocitani stravneho, cestovneho a nejakych dani co mi stiahnu ani zivotne minimum z 330 eur mi ostane 250 ....a ano odbratim sa na niekoho co robi v skoltve
mia1986
29.09.12,12:32
citim sa surovo vyuzita....a uz teraz viem, preco predomnou tu pracu odmietlo par ludi
mia1986
29.09.12,12:37
mam rozvrh napriklad stvrtok zacinam rano o 8.55 a daslia hodina az 13.00 medzi tym 3 hodiny nic...
logomania
29.09.12,12:37
tak som to našla-tvoja zmluva je nabetón nesprávna - nemôžeš tam mať 40 hodín (To je 37,5h + 2,5 hodín na obed=40h) a
Ja to mám v mojej zmluve takto
56% úväzok -vyučovacia povinnosť 13 hodín, ďalej tam mám
Váš pracovný čas podľa §85 ods.5 zákona č.311/2011 Z.z. atd.... je 21 hodín týždenne
mia1986
29.09.12,12:42
no pekne tak dakujem, predsa som mala pravdu ak sa mi nieco nezdalo....ako mi mozu dat chybnu zmluvu???rovrh mamotrasny ucim 14 hodim a medzi tym 8 hodin diery pocas celeho tyzdna....a este otazocka bola som dlhodobo nezamestnana, pytali odomna pri nastupe do prave potvrdenie o zdravotnom stave vyslo ma to 15 eur co je pre mna dost vela, ma mi to zamenstnavatel preplatit alebo nie?
logomania
29.09.12,12:44
to je neférové aby si mala až 3 okná po sebe. Dobre si pozri rozvrh všetkých učiteľov a pokús sa zistiť či sa nedá tá prvá hodina presunúť na neskôr-výmenou s nejakým učiteľom, ktorému by sa rozvrh nezhoršil-je to ťažké, ale niekedy sa to dá ak pokombinuješ 2-3 učiteľov
logomania
29.09.12,12:48
Zamest. ti to nepreplatí, len ak by to mali v kolektívnej zmluve (čo určite nemajú, ale prečítaj si ju, zistíš na čo máš od zamestnávateľa nárok) a odpis z registra trestov si nemusela dať? lebo aj ten musí byť a aj za ten sa platí a nie málo
mia1986
29.09.12,12:55
ja som tam prisla ucit koncom semtebra rozvrhy uz mali stáli ucitelia davno podla seba a mne dali najhorsi.a pred vyucovanim musim byt v skole nie 15 minut ale 30 minut...divne...napriklad? utorok: prva hodina o 8.55 tak hodina volno tak dalsia hodina 10.40 tak zas dve hodiny volno a dalsia hodina o 13.50..cize utorok ucim len 3 hodiny a trcim v skoleod 8.30 do 14.30 cize fyzicky 6 60minutovych hodin
mia1986
29.09.12,12:57
cize ja som to pochopila tak ze s oknami ma moj rozvrh 22 fyzickych hodin tyzdenne, je to spravne? ak mam ucit len 14 hodin, berte ma ako blbca ale nevyznam sa v tom
mia1986
29.09.12,12:59
a ak som spravne pochopila ine je vyucovaci cas-14 hodin a pracovny cas ktory musim byt v skole aj ked neucim- 8 hodin, cize spolu 22 hodin tyzdenne
mia1986
29.09.12,13:02
ale preco musim byt skole 22 hodin akokeby som ucila na plny uvazok nechapem stale, naco tie volne okna 8 hodin naviac
avalik
29.09.12,15:18
ale preco musim byt skole 22 hodin akokeby som ucila na plny uvazok nechapem stale, naco tie volne okna 8 hodin naviac

317/2009 o pedagogických zamestnancoch ... (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317)

§ 3

Pedagogický zamestnanec a pedagogická činnosť

(1) Pedagogický zamestnanec je fyzická osoba, ktorá vykonáva pedagogickú činnosť a je zamestnancom podľa § 1 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317#f6788865). Pedagogickým zamestnancom je aj vedúci pedagogický zamestnanec.

(2) Pedagogickou činnosťou sa rozumie súbor pracovných činností vykonávaných priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ostatnými činnosťami s ňou súvisiacimi, ktoré zamestnávateľ7) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317#f6789703) ustanoví v pracovnom poriadku.


(3) Priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou sa rozumie priama vyučovacia činnosť, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program alebo program kontinuálneho vzdelávania, a priama výchovná činnosť, ktorou sa uskutočňuje výchovný program, vykonávané pedagogickým zamestnancom.


(4) Rozsah, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu vyučovaciu činnosť a priamu výchovnú činnosť (ďalej len „základný úväzok“), a podrobnosti s ním súvisiace ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením vlády Slovenskej republiky. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia (ďalej len „riaditeľ“) určí týždenný rozsah hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti pedagogickému zamestnancovi (ďalej len „úväzok“) najviac na obdobie školského roka; v zariadeniach s celoročnou prevádzkou alebo nepretržitou prevádzkou riaditeľ určí úväzok pedagogickému zamestnancovi najviac na obdobie kalendárneho roka.


(5) Hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok pedagogického zamestnanca sa považuje za jednu hodinu práce nadčas.8) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317#f6789704)


(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.


dakujem vam velmi pekne, takze vam napisem co mam presne v zmluve:
zamestnanec bude vykonavat: tyzdenny uvazok 14 hodin t.j 63%
pracovny pomer : na dobu urcitu : do 31.6.2013
ustanoveny tyzdenny pracovny cas u zamenstnavatela: 40 hodin

zákonník práce uvadza 40 hodinový týždenný pracovný čas (§85) a podľa toho co máš v zmluve tvoj zamestnávateľ nemá v podnikovej kolektívnej zmluve skrátený prac. čas na 37,5 h

takže 40 h je 100% týždenný pracovný čas u zamestnávateľa
ty máš týždenný úväzok 14 hodín - 63 % priamej výchovno-vzdelávacej činnosti
čiže tvoj týždenný pracovný čas je 63 % z 40 hodín = 25,2 h. t.j. denne 5 hodín na pracovisku.

---------------

317/2009 o pedagogických zamestnancoch ... (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317)

§ 10
Zdravotná spôsobilosť
(2) Zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec svojmu zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením o telesnej spôsobilosti a o duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu jeho činnosti.

(4) Náklady priamo spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ.

--------

moje odporúčanie:
preštudovať si príslušné zákony;
v pondelok si vyžiadať predpisy a smernice vydané zamestnávateľom (napríklad organizačný poriadok, pracovný poriadok, predpisy k BOZP, plány, ...)
alaya1
29.09.12,16:24
dobry den! som uz tak vytocena, ze pisem tu. minuly rok som skoncila uspesne vysoku skolu. mam ukonceny druhy stupen Mgr. ucitelstvo vytvarneho umenia, tak som bola rok doma nezamestnana, teraz sa mi naskytla sanca a uz druhy tyzden ucim na sukromnej strednej skole, skola pootvarala nove odbory a formy studia a mala problem zohnat ucitela na moje miesto, moje miesto odmietlo viac ucitelov a teraz uz viem preco.....co ma dost zarazilo, neviem ako to chodi nemam ziadnu prax, bola som doma rok ako dlhodobo nezamestnana a poberala som socialnu davku 60 eur. ALE
1. nepridelili mi ziadneho uvadzacieho ucitela -tak to mali.
2. po tom co som v ZIVOTE NEUCILA mi dali rozvrh rovno do ruky a ze mam ist ucit(nepoznala som skolu, ziakov) nikdy som nedrzala triednu knihu v ruke - a co prax pocas VS? Kazdy ich absolvuje, musela si aj ty.
3. skola ak vedela aky je problem zohnat ucitela na toto miesto mi NEPOSKYTLA ZIADNE PODKLADY! OSNOVY som si vyhladala sam, 15 tematickovychovnovzdelavacich planov (TVVP) som vypracovalala SAMA 2 tyzdne nonstop bez oddychu, vlastneho zivota, spanku(aby som mohla podla coho ucit) kazdy ucitel si to vypracuivava sam a kazdy rok.
4. na to ze je to sukromna skola za 14 hodin oducenych dostanem IBA 330 EUR pravdepodobne ta nenutili, zobrat to miesto.v hrubom! JE TOTO PODLA VAS NORMALNE??? sice ucim 14 hodin t.j 63% plus 3 konzultacie s externistami ale v skole MUSIM BYT FYZICKY 22 hodin, takze som tam cele dni od rana do tretej...k tomu este dochadzam a cestovne ma vyjde 40 eur mesacne a to nevravim ano o stravnom.....
5. takze ak to zhriem triednu knihu som prvy krat drzala v ruke minuly tyzden, nonstop som drela na TVVP planoch, ucim 6 rocnikov(4 na strednej) a 2 na gymnaziu, 3 novootvorene odbory, 4 predmety a 4 formy studia- TOTALNE VYCERPANA, VYSTAVENA, UNAVENA a to vsetko za nejakych smiesnych 290 eur v cistom a ak iodpocitam cestovne a stravne ostane mi 240 eur....JE TOTO PODLA VAS NORMALNE?????????????????????????????????????????? ??????
vitaj v svete ucitelov......
mia1986
29.09.12,16:47
kazdy ucitel si to vypracuivava sam a kazdy rok.-preco ma s tym neoboznami skor? lebo si ucitela hladali narychlo, tak samozrejme ze som netusila ze zo dna na den budem uz z fleku ucit, tak logicky som nemohla mat plany!
pravdepodobne ta nenutili, zobrat to miesto: vysku platu mi ani sami neoznamili, sama som sa musela pytat, nemam ju uverejnenu ani v zmluve...no svet ucitelov drina zadarmo
alaya1
29.09.12,18:15
Vies, nikto, ani pan Emil ta nebudu v praci ucit. To mali v skole, kazdeho hodia do vody a plavaj, ak nechces, nemusis.
logomania
30.09.12,08:31
Na zmluve plat nie je uvedený, ale súčasťou pracovnej zmluvy je aj pracovnú náplň a platový výmer, kde je všetko o tvojom plate napísané-v ktorej si platovej triede, tarifný plat-platová tarifa, zvýšenie platovej tarify a pod tým musí byť funkčný plat spolu, ďalej tam má byť kedy ti bude vyplácaný a tiež započítaná prax ak už nejakú máš.Zmluvu musíš dostať najneskôr v deň nástupu do práce spolu s pracovnou náplňou a platovým výmerom. Ak ti nedali zmluvou v deň nástupu a spolu s ňou aj pracovnú náplň a platový výmer, tak porušili zákon. Keď nastupuješ do práce, tak si musíš aspoň prečítať zákonník práce, aby si vedela čo ti musí tvoj budúci zamestnávateľ poskytnúť. Nemôžeš sa vyhovárať, že nevieš aký máš plat a podobne, veď všetky náležitosti spojené s prijatím do zamestnania musíš podpísať najneskôr v deň nástupu do práce. Predstav si, že už pracuješ a ešte nemáš podpísanú zmluvu a druhý deň v práci si zlomíš nohu- v podstate nie si zamestnaná, nie si poistená, nemáš prac. úraz lebo si tam nemala čo hľadať ...Takže neznalosť zákona neospravedlňuje, dnes si musíš všetko zistiť sama.
mia1986
30.09.12,10:53
Zmluvu musíš dostať najneskôr v deň nástupu do práce spolu s pracovnou náplňou a platovým výmerom.-toto som vobec nedostala to je sila toto co sa tu dozvedam!!!!!!!
mia1986
30.09.12,10:55
ale ja som dostala len zmluvu, pracovnu napln a platovy vymer nie...
avalik
30.09.12,11:39
ale ja som dostala len zmluvu, pracovnu napln a platovy vymer nie...

citala si uz niekedy zakonnik prace? ak nie, tak je najvyssi cas si ho precitat! porovnat dokumenty, ktore si dostala od zamestnavatela a ak nesplnaju zakonom dane nalezitosti, dozadovat sa ich napravy

§ 41
Predzmluvné vzťahy (1) Pred uzatvorením pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný oboznámiť fyzickú osobu s právami a povinnosťami, ktoré pre ňu vyplynú z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými podmienkami, za ktorých má prácu vykonávať.

- toto si mala dostat pisomne (resp. aspon podpisat zamestnavatelovi) este pred podpisanim pracovnej zmluvy.



§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú: a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto), c) deň nástupu do práce,

d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.


§ 44

(1) Ak písomná pracovná zmluva neobsahuje podmienky ustanovené v § 43 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5822401), 4 a 5 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5822403), je zamestnávateľ povinný najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky.


Pracovný pomer na kratší pracovný čas § 49
(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas. (2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.
(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni. (4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom. (6) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
danushka
30.09.12,11:44
Miuška, nieže ma pochopíš zle, to by som bola veľmi nerada.
Ale opisuješ tu veci, ktoré by Ti nemali byť až tak cudzie. Síce som neštudovala PG, ale pred cca tromi rokmi môj synovec ukončil externe VŠ s aprobáciou TV a etická výchova a takmer väčšinu prác som mu písala na PC počas celého štúdia, dokonca aj diplomovku.
Ale k veci. Dosť som sa tam pri tom jeho štúdiu a písaní vďaka tomu, že mám dobrý strojopis podozvedala, ale nemám pocit, že by učiteľ, čo práve skončil školu nevedel, čo si so sebou počať na vyučovacej hodine. To je k tým starším príspevkom vyššie.
Skôr mám pocit, že si frustrovaná z toho, že plat je mizerný a všetko dookola je nahlavu postavené. No to Ťa ale môžem ubezpečiť, že tak to je nielen v školstve, povedala by som, že takmer všade a vitaj v svete dospelých. Máš voľbu - budeš fňukať a zožierať sa, alebo dáš výpoveď, si v skúšobnej dobe, ale doma tých 250€ nevysedíš, to máš aspoň na nejaké handričky a rodičom aspoň nejakú tú 50€ prihodíš...
Za ten čas sa poobzeráš po nejakej inej práci, možno do troch mesiacov skúšobnej doby niečo iné chytíš, alebo sa na to všetko na SK vykašleš a pôjdeš preč z republiky, alebo sa vrátiš na ÚP a budeš horekovať.
No a pokiaľ sú veci ktoré sa Ti nepáčia, treba o nich rozprávať otvorene s nadriadeným, keď zvolíš slušnú a konštruktívnu komunikáciu, možno sa dozvieš správy, ktoré budú pre Teba aspoň trošku motivujúce.
mia1986
30.09.12,12:00
ok ok , teraz som ja najhorsia, lebo som zobrala ponuku a z ihc strany nebola z nicim oboznamena, a k tomu mi dali chybnu zmluvu, nedali platovy vymer a ani pracovnu napln
mia1986
30.09.12,12:05
,,Skôr mám pocit, že si frustrovaná z toho, že plat je mizerný a všetko dookola je nahlavu postavené."asi tak to som mohla robit upratovacku a za vyssi plat a nemusela som sa trepat na vysoku skolu ...
danushka
30.09.12,12:11
Miuška, v dnešnej dobe, keď človek môže na internete nájsť doslova čokoľvek za pár sekúnd, nie je problém dozvedieť sa informácie, ktoré Ti otvoria oči, nakopnú Ťa , informujú, prípadne pommôžu sa rozhodnúť čo ďalej - veď práve to robíš.

Ale prepáč, príde mi detinské, keď povieš ,,OK, teraz som ja najhoršia, lebo...."
Toto počúvam denne od svojej 15tky a riadne ma tým doma vytáča, už by som sa rada dočkala trošku zrelšej reakcie ;).
Si pani učiteľka na strednej škole a máš externistov 50tnikov...
Možno sama vydávaš okoliu impulz, že Ti nemusia dávať presne do rúk to, čo by Ti mali dať. Okolie si ku nám dovolí toľko, koľko mu my sami dovolíme.
Čiže nadriadených sa pýtaj, žiadaj, trvaj na svojom. Ak budeš tíško a fňukať na fóre, Tvoju situáciu to nevyrieši, to mi môžeš veriť.
avalik
30.09.12,12:12
ok ok , teraz som ja najhorsia, lebo som zobrala ponuku a z ihc strany nebola z nicim oboznamena, a k tomu mi dali chybnu zmluvu, nedali platovy vymer a ani pracovnu napln


tak si vezmi pracovnu zmluvu a napis co z toho tam nemas uvedene resp. dopis co tam mas

druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma
a jeho stručná charakteristika
miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto)
deň nástupu do práce
mzdové podmienky
výplatný termín
pracovný čas
výmeru dovolenky
dĺžku výpovednej doby
avalik
30.09.12,12:19
,,Skôr mám pocit, že si frustrovaná z toho, že plat je mizerný a všetko dookola je nahlavu postavené."asi tak to som mohla robit upratovacku a za vyssi plat a nemusela som sa trepat na vysoku skolu ...

no to si mohla, bolo to tvoje rozhodnutie ist studovat konkretnu VS ... ak sa ti plat na danej skole nevyhovuje, ukonci pracovny pomer v skusobnej dobe a najdi si lepsie platene miesto

PS: ako pise danushka, fakt by to chcelo reakcie na urovni dospeleho vysokoskolsky vzdelaneho cloveka ... a nie fnukanie
mia1986
30.09.12,12:34
V zmluve nieje uvedene: mzdové podmienky:podla rozhodnutia o plate, ja som sa s nikym ale nerozhodovala, resp. informacia o vyske mzdy je doverna,(neviem presne kolko zarobim)
a takisto tu nieje výplatný termín
mia1986
30.09.12,12:36
nejde ani tak o ten plat ako so mnou vybabrali, ucim napriklad rovnaky pocet hodin ako niektori kolegovia, ale novootvorene odbory a kazdu hodinu iny odbor, iny rocnik, inu formu studia a iny predmet.....proste to mam rozdielne, stresujuce...kym si niekto kludne a v pokoji oduci 5 hodin praxe s prvakmi tak ja za 5 hodin ucim aj prvakov aj druhakov aj externictov iny predmet iny odbor....zda s ami to nespravodlive
danushka
30.09.12,12:42
V zmluve nieje uvedene: mzdové podmienky:podla rozhodnutia o plate, ja som sa s nikym ale nerozhodovala, resp. informacia o vyske mzdy je doverna,(neviem presne kolko zarobim)
a takisto tu nieje výplatný termín

Ak ju v PZ nemáš, platí Zákonník práce.

§ 129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

To rozhodnutie o plate by malo byť súčasťou Tvojej PZ, mala by si mať jasne určený úväzok a ak máš pocit, že robíš viac, než je dohodnuté, tak si to vydiskutuj. Samozrejme, že ak budeš čušať, bude to vyhovovať vedeniu. Evidujete si predsa nejakú dochádzku, na základe ktorej sa vypracúva mzda na mzdovom oddelení, tak vo co go?
GABAZ
30.09.12,14:01
nejde ani tak o ten plat ako so mnou vybabrali, ucim napriklad rovnaky pocet hodin ako niektori kolegovia, ale novootvorene odbory a kazdu hodinu iny odbor, iny rocnik, inu formu studia a iny predmet.....proste to mam rozdielne, stresujuce...kym si niekto kludne a v pokoji oduci 5 hodin praxe s prvakmi tak ja za 5 hodin ucim aj prvakov aj druhakov aj externictov iny predmet iny odbor....zda s ami to nespravodlive

Aj napriek tomu, ze tvoj zamestnavatel nekona korektne, ty mi pripadas ako rozmaznane decko. Do bodky suhlasim so vsetkym, co napisala danushka. Predpokladam, ze vsetky predmety co ucis, maju nieco spolocne s vytvarnou vychovou, ktoru si studovala - tak nevidim problem. Ja som tiez pred niekolkymi rokmi ucila na strednej skole odborne ekonomicke predmety. Ak ta to trosku "potesi", ucila som tri rocniky 7 predmetov, pricom 6 predmetov nikto predtym neucil, nebola na nich ucebnica, ani plany a uvazok dost prevysoval zakladny uvazok. Pripravy mi trvali minimalne 3 hodiny denne, doma som mala pritom 4 rocne dieta, ale urcite som takto nefnukala.
Katy a R
30.09.12,15:28
.. a čo tak skúsiť učiť v Dobšinej ??? - určite tam majú voľné miesto;):confused:

mimotemy inak - doteraz za tri dni už 40 príspevkov "ponosovania" .... za ten čas si už mohla naštudovať ZP, príslušné školské predpisy ... a zajtra si pripravená na riaditeľa školy! :)
- a ako už danuska napísala, nikde to nie je ružové :mee:
logomania
30.09.12,16:29
Milá Mia, už sme ti napísali všetko, čo by mal vedieť a poznať každý človek pri nástupe do práce. Už je iba na tebe postaviť sa čelom k problémom, ktoré ťa takto vytáčajú a začať konať. Nikto za teba nič nevybaví ani v škole, ani nikde inde. Si vysokoškolsky vzdelaná prečítaj si zákonník práce, zákon o pedagogických zamestnancoch, všetky informácie sú dostupné na internete, len treba trocha "pogugliť". Ty sa iba sťažuješ, všetci učitelia- aj mladí aj starí- si osnovy, plány robia sami aj bez učebníc, ktoré nám už roky chýbajú.
http://www.zborovna.sk (http://www.zborovna.sk)Toto je veľmi dobrá stránka pre učiteľov, je však len pre registrované školy - môžeš zistiť či je tam aj vaša škola - klikni na komunita-potom klikni na školy a zistíš či je tam aj tvoja škola, ak je tak požiadaj vedenie nech ťa tam prihlásia - tam môžeš nájsť rôzne materiály pre svoju prácu-plány, osnovy, testy, obrázky, prezentácie pre rôzne školy a ročníky. Už tu máš všetko ako na podnose, tak konaj a nenariekaj - všetci učitelia to majú ťažké !
alaya1
01.10.12,07:28
ja som tam prisla ucit koncom semtebra rozvrhy uz mali stáli ucitelia davno podla seba a mne dali najhorsi.a pred vyucovanim musim byt v skole nie 15 minut ale 30 minut...divne...napriklad? utorok: prva hodina o 8.55 tak hodina volno tak dalsia hodina 10.40 tak zas dve hodiny volno a dalsia hodina o 13.50..cize utorok ucim len 3 hodiny a trcim v skoleod 8.30 do 14.30 cize fyzicky 6 60minutovych hodin


Stazujes sa nielen tu na porade, ale aj na inych forach. Co tak ten cas vyuzit na studium potrebnych zakonov a aj tie volne hodiny vyuzit na pripravu na vyucovanie,planov a pod....pripadas mi, ako rozmaznane decko, ktore ked nedostane vsetko na lopate pod nos, tak dupka nohami, miesto toho, aby sa posnazilo same to zmenit.

Inak posledna rada- nepaci sa ti? Nikto ta tam nedrzi.
GABAZ
01.10.12,08:38
Začiatky v školstve bývajú ťažké, ale ja som učila veľmi rada. V tejto práci som stretla kopec úžasných ľudí - či už kolegov, ale aj žiakov. My sme boli naozaj dobrý kolektív a veľmi sme si pomáhali.
Skús zájsť za riaditeľom a požiadaj o uvádzajúceho učiteľa. V každom prípade, nie si v škole sama, určite nájdeľ v zborovni kolegu, čo ti vyjde v ústrety. Len musíš zvoliť vhodný prístup. Prajem veľa energie.