Vierka2
29.09.12,15:31
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť skúsenejších kolegov o pomoc pri účtovaní. Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou a vedieme podvojné účtovníctvo. Potrebujem poradiť s účtovaním nasledovných prípadov.
Spoločenstvo ťaží drevo, ktoré následne predáva.
Ťažbu dreva účtujeme 518/321
Predaj dreva účtujeme 311/601
Na konci roka urobíme inventúru skladu a zostatok dreva oceníme nákladmi na ťažbu a preúčtujeme
123/613 je to takto správne?
V priebehu roka poskytujeme členom výboru palivové drevo zadarmo tzv. deputát. Ako správne zaúčtovať úbytok dreva na sklade. Rozmýšľala som 548/123 DPH treba odviesť z výrobnej alebo trhovej ceny? Vopred vám ďakujem za akúkoľvek radu.
Vierka2
01.10.12,07:11
Prosím nikto mi neviete poradiť?
a_je_to
01.10.12,10:47
Účtovania sú správne, iba mi za 601 chýba +343, čiže DPH, lebo v ďalšom sa na ňu pýtaš. Ak ten deputát dávate iba členom výboru, zrejme na dohodu, tak je naturálnou odmenou za závislú činnosť. Najprv treba poznať cenu dreva vo vlastných nákladoch - aktivovať vyrobené drevo 123/613 nielen v cene, za akú ho vyrobil dodávateľ prác. Lebo aj strom, kým nebol spílený, mal nejakú hodnotu diferenciálneho ocenenia podľa sortimentov, alebo priemerného speňaženia. A aj výrobná réžia /OLH, DzN a pod má nejakú zložku ceny/. Aktivuje sa v cene vlastných nákladov, predáva a vydáva sa v trhovej cene, ktorá u palivových sortimentov môže byť nižšia, ako VN. Cenový nepomer sa vyrovná u cennejších guľatinových sortimentov, ktorých výroba je lacnejšia a speňaženie vyššie.
Do výplatnej listiny zúčtuješ naturálnu mzdu v predajnej /601+343/ cene dreva, aj s DPH, normálne 523/366, aj zdaníš 366/342, pridáš odvody up+gp 524/366.m. Potom musíš urobiť predpis pohľadávky za drevo 355/601+343. Členom výboru dáš podpísať dodací list o prevzatí dreva, zaúčtuješ 613/123 a jeho kópiu pripojíš k výplatnej listine. Namiesto podpisu zamestnanca na výplatnej listine doplníš – dodané drevo podľa DL. Ostáva ešte zaúčtovať výplatnú listinu 366/355+211, ak prečnieva čistá mzda, alebo bez 211, ak prečnieva pohľadávka a tú dorovnáš z nárokov na výplaty v ďalších mesiacoch.
Takto to ja považujem za spravodlivé. Nielen voči predpisom, ale aj voči ostatným podielnikom. DPH sa má podľa § 8 ZoDPH odvádzať z ceny obvyklej – teda trhovej. Ak sa uplatní zľava – pre zamestnanca a podielnika, tak ako príjem urbáru sa akceptuje, ale DPH sa počíta z trhového základu dane. Čiže k uplatnenému základu spätne nevyjde sadzba zákonná, ale reálne vyššia. Ale ak úplné vlastné náklady vyjdú menšie, čo je u paliva ťažko, tak stačí z tejto ceny. Také sú asi zákonné pravidlá, ale koľko z nich a ako uplatníš, je na vás.
Je zvykom v urbároch, že podielnici sa rôznymi tlakmi domáhajú lacnejšieho dreva, zliav, až po prídely zadarmo. Dá sa, lebo urbár mal odjakživa povahu samozásobiteľskej bazálnej ekonomiky, kde daňové pravidlá až tak neplatili. Veď ani za jablká z vlastnej záhrady nikomu neplatíš daň, nie to ešte z trhovej ceny a aj DPH. Ale potom musí byť k zľavám vypracovaný systém pomerného krátenia daňových výdavkov, aj odpočtu DPH.
Lebo aj výdavky, ku ktorým nemožno priradiť žiadny príjem, aj odpočet, ku ktorému nemožno priradiť uskutočnené plnenie sa dá uplatňovať iba dovtedy, kým sa na to nepríde. A to sa dá metodicky iba diferencovaným účtovaním na činnosti, čo je dosť náročné.
A ešte k podobným nárokom u radových členov. Cenové aj účtovné relácie sú takmer rovnaké, iba pohľadávka 355 sa vyrovnáva namiesto 366 s účtom 364, čo je nárok na členský podiel z HV. Ten je známy a zúčtovateľný až po uznesení z VZ. Tiež si treba vopred dať pozor, aby nedostal ako prídel „za tatrovku dreva“ v hodnote 300 Eur, ak mu ročný podiel v peniazoch vychádza 3,50 Eura. Lebo ostatní, ktorí bývajú v paneláku, dostanú za rovnaký podiel iba tých 3,50. Buď teda rozdiel zaplatí, alebo sa mu naň musia poskladať nič netušiaci ostatní ... matematika nepustí.
Vierka2
01.10.12,12:35
Veľmi pekne ďakujem. Členovia výboru sú ale nie zamestnanci výboru. Oni dostávajú za výkon svojej činnosti len napr. 8 prm dreva. Čo v takom prípade? Ako ich nahlásiť do poisťovní
a_je_to
01.10.12,16:31
Veľmi pekne ďakujem. Členovia výboru sú ale nie zamestnanci výboru. Oni dostávajú za výkon svojej činnosti len napr. 8 prm dreva. Čo v takom prípade? Ako ich nahlásiť do poisťovní

Ťažko radiť ... keď cca 5 ľudí dostáva odmenu za prácu, spolu cca 1000 Eur a nie sú prihlásení aspoň ako dohodári v SP. Ja mám celý výbor a predsedu DR nahlásených celý rok v SP a podávam celý rok nulové výkazy. V decembri dostanú peňažné odmeny podľa angažovanosti na úlohách a nahlásia sa odvody aj dane. Drevom nevyplácame, iba ho predávame, aj členom výboru. Ale aj my spôsob odmeňovania budeme musieť priispôsobiť novým podmienkam.
urbariatps
28.02.13,10:19
Dobrý deň, potrebujem pomoc pri oprave účtovníctva poprosím skúsených o radu.
Obec poskytla pozemkovému spoločenstvu dotáciu na vyhotovenie projektovej dokumentácie.Príjem dotácie od obce 221/347.Zhotoviteľ PD vystavil fa pre PS a táto bola nesprávne zaúčtovaná na účty 347/321 a 343/321 - /dph nesprávne/,malo sa zaúčtovať 347/321, úhrada fa bola cez banku 321/221. Pri kontrole účtovníctva sme zistili túto chybu a teraz sme podali dodatočné daňové priznanie. K 31.12.2012 nesúhlasí zostatok na účte 347 - visí tam suma dph ako to mám vyrovnať ?
a_je_to
28.02.13,18:33
Dobrý deň, potrebujem pomoc pri oprave účtovníctva poprosím skúsených o radu.
Obec poskytla pozemkovému spoločenstvu dotáciu na vyhotovenie projektovej dokumentácie.Príjem dotácie od obce 221/347.Zhotoviteľ PD vystavil fa pre PS a táto bola nesprávne zaúčtovaná na účty 347/321 a 343/321 - /dph nesprávne/,malo sa zaúčtovať 347/321, úhrada fa bola cez banku 321/221. Pri kontrole účtovníctva sme zistili túto chybu a teraz sme podali dodatočné daňové priznanie. K 31.12.2012 nesúhlasí zostatok na účte 347 - visí tam suma dph ako to mám vyrovnať ?
Príjem dotácie na bežný účet je 221/347, to je dobre. Oznámenie o pridelení dotácie /investičnej/, alebo zmluva sa zaúčtuje na 347/384. Faktúra za projekt mala byť 042+343/321. Pôvodné účtovanie faktúry vystornuj - zruš opačným zápisom a znova zaúčtuj správne, dátumy pôvodné. Tým by sa to malo vysporiadať.
urbariatps
29.04.13,09:25
kolegovia urbárnici, kam posiela PS účtovnú uzávierku a výkazy na uloženie ?
a_je_to
29.04.13,17:01
kolegovia urbárnici, kam posiela PS účtovnú uzávierku a výkazy na uloženie ?
Nikde ! PS nie je založené podľa Obch. zákonníka, ale podľa zákona 181/1995, ktorý takú povinnosť neukladá. Jeho registračný orgán /OLÚ/ nepožaduje uloženie závierky. PS nie je účtovnou jednotkou, na ktorú by sa taká povinnosť vzťahovala. Takže zatiaľ nikde. To, čo bolo predložené s daňovým priznaním postačuje.
urbariatps
30.04.13,05:31
Ďakujem za odpoveď :)