gabriska
30.09.12,12:41
Dobry den,
chcem sa opytat, je povinnost zalozit si zivnost v pripade "podnikania" v oblasti vytvarneho umenia, konkretne malovanie a predaj obrazov a ich reprodukcii?
Je osoba podnikajuca v tejto sfere povinna podavat danove priznanie, pokial zisk prekroci urcitu hranicu?
Su povinne odvody? Alebo je to na dobrovolnej baze, vo vyske ako si sam urcim? Teda nie statom urcenu vysku podla vymer. zakladu a pod.?
Co sa tyka registracnej pokladne - v pripade platby v hotovosti, musi byt registracna pokladna?
Dakujem vopred za vsetky rady a dotazy.
sroservis
01.10.12,20:51
Dobry den, na cinnosti, ktorych vysledkom je vytvorenie autorskeho diela, vam zivnostensky urad zivnost nevyda. Vlastne diela mozete bez zivnosti aj predat, ak ale budete realizovat predaj alebo sprostredkovanie predaja cudzich diel ( sustavne, za ucelom zisku ..) mali by ste si ohlasit kupu-predaj tovaru, resp. sprostredkovatelsku cinnost.
Prijem z vytvarania vytvarnych diel podlieha dani z prijmov podla ust. par 6 odsek 2 zakona o dani zprijmov, povinnost podat nadove priznanie vsak zavisi od vasich celkovych prijmov podliehajucich dani z prijmov. V zasade plati, ze povinost podat danove priznanie vznika pri dosiahnuti zdanitelnych prijmov viac ako 50% z nezdanitelnej casti zakladu dane, cca 1800 eur.
Pekny den.
gabriska
02.10.12,16:45
Dakujem za reakciu...
Avsak stale mi nie su jasne nasl. body:
1.ako je to s odvodmi? Kedze teda by jednalo o slobodne povolanie, povinnost platit odvody vznika len v zdravotnej poistovni? Ostatne je na dobrovolnej baze?
V akej vyske? Je urcena min. sadzba? Nemam v tom celkom jasno, kedze od 01/01/2012 nadobudol platnost zakon, ktr. nariaduje pripoistenie sa v celom baliku (nemocenske, poist. v nezamestnanosti, dochodkove)...
2. registracna pokladna - je povinna?
gabriska
02.10.12,16:47
Este ma napada dalsia vec v suvislosti s bodom c.1:
V pripade, ze som matka dietata do veku 6r, dochodkove poistenie moze za mna platit stat, pokial sa prihlasim v soc. poistovni...teda cisto teoreticky by mi pripadlo platit povinne len do zdravotnej poistovne? Osobne by som urcite chcela platit vsetky odvody, avsak zaujimalo by ma v akej vyske?
gabriska
07.10.12,12:27
Prosim, vie mi niekto poskytnut odpoved na moje otazky?

Dal by sa v mojom pripade vyuzit prispevok na podnikanie z UPSVaR (za predpokladu, ze podmienky splnam), keby som si napriek tomu chcela zalozit zivnost za ucelom kopirovania a nasledneho predaja umel. diel (obrazov a pod.)?
Je v tomto pripade povinna registracna pokladna?
gabriska
07.10.12,13:58
Zdravim,
medzicasom som sa dopatrala k odpovediam na niektore vyssie uvedene otazky, no jedna dolezita, na ktr. poprosim reakciu, pokial niekto ma skusenost:

Mozem poziadat o dotaciu z UPSVaR aj v pripade, ze si nechcem zakladat zivnost, ale budem podnikat vo forme slobodneho povolania?
Ak ano, ake by boli (ne)vyhody, prip. rozdiely?

Dakujem vopred.
gabriska
15.10.12,17:00
Prosim, vie mi niekto poskytnut radu v tejto oblasti? dotacia a slobodne povolanie?dkm
Danielle369
15.10.12,17:13
Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou uvedených v podnikateľskom zámere a musí byť použitý v období od podpísania dohody do ukončenia záväzku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.
gabriska
15.10.12,17:18
ok, cize jednoznacna odpoved na moju otazku znie NIE?
martin33AA
16.10.12,15:06
na umelckú tvorbu sa živnosť nevydáva - spravuje sa autorským zákonom.
hodila by sa ti činnosť:
1/ "prevádzkovanie galérie"
2/ "maloobchod a velkoobchod"
3/ "sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu"