david3504
30.09.12,17:38
Chystám sa otvoriť bistro, postavené hlavne na káve (budem mať výberovú kávu z malej Slovenskej pražiarne), pive zo Slovenského mikropivovaru, zákuskoch z poctivých surovín (žiaden margarín a umeliny) domácich sendvičoch...Bola by to jediná kaviareň svojho druhu v okolí, v zahraničí takéto prevádzky začali vznikať v posledných rokoch a v takej Británii sú už populárnejšie ako ich tradičné puby. Viem čo chcem, viem ako to má vyzerať a ako to dosiahnuť. Vzhľadom na to mám reálne očakávania ktoré by som mal bez problémov dosiahnuť.

Prečítal som si tu všetky témy, ktoré sa tohto týkajú, ale stále mi nie je všetko jasné, preto by som vás chcel poprosiť o rady.

1. Mám vyštudovanú obchodnú akadémiu. Podľa polovice príspevkov ktoré som tu našiel mi to stačí, druhá polovica tvrdí, že je to viazaná živnosť a musím byť buď vyučený v obore, alebo mať zástupcu, ktorý má potrebné vzdelanie. Ak by som len podával nápoje, je to jasné. Budem tam ale ponúkať už vyrobené zákusky a koláče, ktoré mi vyrobí iná firma. Ja ich budem len predávať, to isté aj sendviče. Stačí mi na toto teda moje vzdelanie, alebo potrebujem nejaký kurz (ak sa to vôbec dá), prípadne zástupcu? Kaviareň bude prevádzkovať s.r.o. v ktorej budem konateľ.

2. Kaviareň bude zariadená stroho, jednoducho, žiadne TV, kožené kreslá a zbytočnosti. Budem ponúkať zážitok z kávy a jedla, nie "prezdobený" interiér aký je v 99% prevádzok. Viem zhruba koľko bude stát zariadenie, stroje, prenájom a platy a vyšlo mi, že by bolo dobré mať cca 30 000 eur, v ktorých by bola rezerva na platy a prenájom na nejaké 3 mesiace. Lenže asi nemám inú možnosť, ako zobrať úver v banke. Firma funguje už vyše dvoch rokov, má v banke účet, predtým mala aj úver...a čo som sa predbežne pýtal v banke, úver na takúto sumu by nemal byť problém. Keďže ale inú možnosť, než zobrať úver, nemám, chcel by som od vás, aby ste mi poradili čo si o tom myslíte, prípadne či je nejaká iná možnosť ako zohnať kapitál.
lujza.j
30.09.12,16:00
aké mesto?
david3504
30.09.12,16:02
Bratislava
lujza.j
30.09.12,16:05
Bratislava
:eek: prepáč, ale to nemyslíš vážne....vízia pekná.
david3504
30.09.12,16:06
prečo by som to nemal myslieť vážne?
lujza.j
30.09.12,16:10
prečo by som to nemal myslieť vážne?
lebo je to pre BA naivné, že to pôjde....je presýtená maximálne....všetkým hotelmi, reštikami, kaviarňami a pod. chceš ľudí nalákať na slovenskú praženú kávu, ked tu ľudia sú zaslepený nejakou marketingovou kávou teda Lavazzou.....
david3504
30.09.12,16:16
v Bratislave sú asi 4 kaviarne ktoré skutočne vedia robiť kávu tak ako sa robiť má, zbytok ponúka odpad. Viem ako má vyzerať dobrá káva, ako sa má pripravovať, čo k tomu treba a poznám trh. Preto viem, že je tu veľká skupina ľudí, ktorá chce dobrú kávu, vie čo je dobrá káva, je ochotná si za ňu zaplatiť, ale buď si ju nemá kde dať, alebo nič dobré okrem kávy neponúkajú. Ja som si istý, že mi to pôjde, preto prosím, debatu na túto tému vynechajme :)
lujza.j
30.09.12,16:21
v Bratislave sú asi 4 kaviarne ktoré skutočne vedia robiť kávu tak ako sa robiť má, zbytok ponúka odpad. Viem ako má vyzerať dobrá káva, ako sa má pripravovať, čo k tomu treba a poznám trh. Preto viem, že je tu veľká skupina ľudí, ktorá chce dobrú kávu, vie čo je dobrá káva, je ochotná si za ňu zaplatiť, ale buď si ju nemá kde dať, alebo nič dobré okrem kávy neponúkajú. Ja som si istý, že mi to pôjde, preto prosím, debatu na túto tému vynechajme :)
tak veľa šťastia a optimizmu ....
mám čo-to zasebou , takže viem o čom hovorím......
MarcoM
30.09.12,16:22
Aká presne lokalita to je? Staré mesto, Devínska, Petržalka? Aj od toho to závisí.
david3504
30.09.12,16:27
Úplné centrum by bolo samozrejme ideálne, ale tam sú strašne vysoké ceny nájmov a málo voľných priestorov, preto radšej hľadám niečo v širšom centre, smerom k Nivám...tam sa chystá ďalšia výstavba a má to dlhodobú perspektívu. Rátam s tým, že časť zákazníkov budú aj turisti, a tí do okrajových častí nezablúdia, preto sa orientujem na širšie centrum
MarcoM
30.09.12,16:31
Hmm mno neviem či zrovna k Nivám ti tam budú chodiť turisti, tí sa skôr orientujú na druhú stranu.
MarcoM
30.09.12,16:35
A neviem, či nájdeš zrovna tento druh biznisu nie je už trochu naplnený. Tí čo si potrpia na dobrú kávu už majú svoje vychytené podniky. Zbytok populácie je to jedno si dajú v hocijakej kaviarni. Ja na tvojom mieste by som sa do toho nepúšťal.
david3504
30.09.12,16:36
Nečakám zástupy Rakúskych dôchodcov, skôr mladých ľudí, a tí sa v tom okolí pohybujú bežne

tí čo si potrpia na dobrú kávu svoje podniky nemajú, lebo také neexistujú. Viem to podľa seba, viem to podľa mojich známych, viem to od ľudí ktorí sa v kávovom biznise pohybujú 20 rokov
blavaciko
30.09.12,16:53
david prejdem k odpovediam....

1)
Staci ti zivnost "Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu", ktora zahrna aj pripravu napojov, predaj piva, vina, nealka, predaj cukrarenskych vyrobkov, atd... pozri si zoznam odporucanych oznaceni volnych zivnosti, kde najdes viac, alebo si rovno pozri obsahove naplne remeselnych zivnosti Obsahové náplne remeselných živností (1,4 MB) (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=39260), kde na str. 34 najdes pohostinsku cinnost, co zahrna, co na nu potrebujes a co mozes robit bez nej, to je ten treti stlpec, v podstate vsetko co je zahrnute v rychlom obcerstveni

2)
pokial nemas znameho, ktory ti pozicia tak je banka asi najschodnejsim riesenim (je vacsinou lacnejsia ako nebankovka, ci sukromny investor)
david3504
30.09.12,17:04
Super, ďakujem. Toto som chcel počuť :)
lujza.j
30.09.12,17:10
Nečakám zástupy Rakúskych dôchodcov, skôr mladých ľudí, a tí sa v tom okolí pohybujú bežne

tí čo si potrpia na dobrú kávu svoje podniky nemajú, lebo také neexistujú. Viem to podľa seba, viem to podľa mojich známych, viem to od ľudí ktorí sa v kávovom biznise pohybujú 20 rokov
mimotemy Slováci nie su kávičkári len sa na nich hrajú....
david3504
30.09.12,17:25
Potom asi ľudia ktorých poznám nie sú slováci ;) Sú ochotní zaplatiť za 250 gramov zrnkovej kávy kľudne aj 12 eur (Najlepšia Lavazza stojí 6), investujú do kvalitných mlynčekov, kávovarov...je ich dosť, len káva doteraz nebola v móde, čo sa naštastie mení.
lujza.j
30.09.12,17:40
Potom asi ľudia ktorých poznám nie sú slováci ;) Sú ochotní zaplatiť za 250 gramov zrnkovej kávy kľudne aj 12 eur (Najlepšia Lavazza stojí 6), investujú do kvalitných mlynčekov, kávovarov...je ich dosť, len káva doteraz nebola v móde, čo sa naštastie mení.
ja som to myslela vo všeobecnosti, nie hŕstku...a lavazza nie je u mňa káva to je marketing....lebo sa napchajú všade dajú všetko...dotyčný podľahne a berie lavazzu....
Tina štúdio
13.03.13,13:06
pri zariaďovaní je možno dobré robiť strategické partnerstvá. Napríklad niektoré dobré pražiarne ponúkajú prenájom kávovaru (http://www.coffeegroup.sk/info/1/prenajom-kavovaru/), čo môže značne pomôcť v začiatkoch s financovaním.
kavickar1
18.02.14,13:50
Mas to uz otvorene? ak ano tak kde presne? rad by som si prisiel vychutnat dobru kavu.