Lusssy
30.09.12,18:45
Zdravím,

chcela by som si popri zamestnaní privyrobiť tvorbou grafických návrhov letákov, plagátov, oznámení, retušom fotografií...

Zaujímalo by ma, či si musím otvoriť živnosť a kúpiť licenciu grafického programu aj vtedy ak by sa nejednalo o pravidelnú zárobkovú činnosť?

Išlo by o príležitostný zárobok a bolo mi povedané, že zo zákona má každý človek právo si príležitostne privyrobiť bez nutnosti zakladať živnosť (pravdaže je to asi niečím obmedzené), tak ako každý človek môže bez toho aby bol pestovateľ predať časť svojej úrody (ovocie, zelenina, zemiaky).

Čo je na tom pravdy?

Ďakujem za odpovede.
profesional
05.10.12,07:37
Zivnost nepotrebujes aj keby to bolo trvale. Lebo tato cinnost nie je podnikanim podla zivnostenskeho zakona. Ide o cinnost vykonavanu podla osobitneho predpisu - Autorsky zakon. Ale potrebujes registraciu na danovom urade ako SZCO - musi ti byt pridelene DIC a tiez sa musis zaregistrovat v zdravotnej poistovni.

Co sa tyka programu, tak je suma fuk, ci to robis prilezitostne alebo dlhodobo. Akonahle chces pocitacovy program pouzit co i len raz, musis ho mat legalne zakupeny. Ale pre zacinajucich grafikov existuju dnes aj free a zaroven dost vykonne graficke programy ako GIMP a podobne.
Indeed
05.10.12,07:40
zadavateľka témy sa pýta,či na základe jej činnosti jej vzniknú dańové a odvodové povinnosti, nepýta sa na formu akou ma tuto činnosť vykonávať.
flector
06.10.12,06:46
Dovolím si nesúhlasiť profesional s tou častou ohľadom autorského zákona.

Bez problémov sa na tú činnosť, ktorú ona opisuje dá založiť živnosť!
Takáto činnosť pod autorský zákon nespadá. Resp. tá hranica medzi tým kedy je niečo autorská činnosť a kedy služba môže byť niekdy veľmi úzka.
Podľa situácie by šli obhájiť obe.

Každopádne, živnostenské oprávnenie sa na tú činnosť získať dá a následne je bez problémov možné ju faktúrovať ako živnostník, resp. firma.

Spomínala tvorbu grafických návrhov letákov, plagátov, oznámení.

Podľa zoznamu odporúčaných voľných živností a ich bližšieho obsahového vymedzenia je to živnosť:

31.5 Reklamné a marketingové služby
> 31.5.1 Výroba, spracovanie a distribúcia reklamného materiálu

A tá retuš fotografií je živnosť:

31.10 Fotografické služby
> 31.10.7 Kopírovanie, obnova alebo retušovanie

Takže živnostenské oprávnenie na takú činnosť živnostenský úrad vydá a v pohode!
A nie, že nie. :D;)
Lusssy
09.10.12,14:11
Ďakujem veľmi pekne za obidva príspevky, každý má vo svojom zmysle pravdu. :)