slvk
30.09.12,19:13
Ked podnikatel kupil auto 26.9.2012 a v ten isty den ho prihlasil na policii, moze ho zaradit do podnikania az 30.9.2012 a tento datum dat aj do oznamenia pre danovy urad?Jedna sa mi o to, aby sa nemusela platit cestna dan uz za september. Dakujem.
Tweety
01.10.12,05:59
Ked podnikatel kupil auto 26.9.2012 a v ten isty den ho prihlasil na policii, moze ho zaradit do podnikania az 30.9.2012 a tento datum dat aj do oznamenia pre danovy urad?Jedna sa mi o to, aby sa nemusela platit cestna dan uz za september. Dakujem.
Do podnikania ho zaradí dátumom začatia používania. A cestná daň, tú už nemáme, už dávnejšie platíme daň z MV.
účtovníčka_prešov
02.10.12,09:25
Môže si auto na daňový nahlásiť od 01.10. pokiaľ ho nenakupoval na IČO ale len ako fyzická osoba nepodnikateľ.
slvk
02.10.12,10:21
a ked je FO podnikatel?
účtovníčka_prešov
03.10.12,10:13
podľa mňa nie.. kupoval ho za účelom podnikania, mal by byť zaradený dátumom kúpy aj nahlasený na DÚ. Za september sa zaplatí 1/12 ročnej sadzby dane.
gita
16.01.13,08:28
Do firmy sa zakúpilo druhé auto v októbri 2012.Ak neúčtujeme o PHM, t.j. nepoužíva sa na podnikanie, môžeme ho nahlásiť na DU až od 1.1.2013, aj DzMV až za r. 2013? Zaradenie do užívania kedy?
Braňo
16.01.13,08:40
z uvedeného nevieš posúdiť, či v období 26.9.-30.9.2012 používal auto na podnikanie
Tweety
16.01.13,08:48
Do firmy sa zakúpilo druhé auto v októbri 2012.Ak neúčtujeme o PHM, t.j. nepoužíva sa na podnikanie, môžeme ho nahlásiť na DU až od 1.1.2013, aj DzMV až za r. 2013? Zaradenie do užívania kedy?
Ak sa v roku 2012 nepoužívalo, nebolo potrebné robiť oznámenie, za rok 2013 už vznik daňovej povinnosti neoznamujeme, len jej zánik.
beika
29.01.13,08:46
Dobrý deň,
v apríli minulého roka SZČO kúpil auto na leasing. V technickom preukaze ho má napísané na IČO. Auto neoznámil na daňový úrad z dôvodu, že ho nekupoval na podnikanie, ale pre súkromné účely. Ale keďže k podkladom pre schválenie leasingu dokladal daňové priznanie, vystavili mu faktúru na IČO. Musí toto auto automaticky zaradiť do majetku firmy a oznámiť ho na daňový úrad? Pani na daňovom úrade ma presviedčala, že vzhľadom na to, že ho kúpil na IČO musí a proste iná cesta nie je. Aj keď ho nevyužíval na podnikanie. Bola dosť nepríjemná, preto by ma zaujímalo ako sa to pozdáva aj iným ľudom. Ak by ho teda dodatočne prihlásil a zaplatil by zaň aj cestnú daň v tom prípade by si do nákladov mohol dávať všetky výdavky + splátky leasingu za to auto? Ospravedlňujem sa za možno jednoduché otázky, ale s účtovaním auta na leasing prichádzam do styku po prvý krát a tak som viac než neistá.. :-)
ďakujem
KEJKA
29.01.13,08:50
kúpené na IČO a doklady na firmu - áno, treba auto zaradiť, uplatňovať splátky, ale ide o výdavky, tak ak sa neuplatnia, DU sa iba poteší.
Ak sa auto na podnikanie nepoužívalo, nedajú sa uplatniť odpisy z auta. Logicky sa neuvádzajú ani žiadne iné výdavky za auto.
DMV - auto sa ohlási až na základe vzniku daňovej povinnosti, a to je deň, kedy sa auto začne využívať na podnikanie, v r. 2013 už oznamovacia povinnosť nie je.
beika
29.01.13,09:22
V prípade, že by ho teda musel zaradiť do majetku firmy dňom, kedy ho kúpil (nakoľko pani ma dosť dôrazne presviedčala, že ho musí zaradiť s dátumom minulého roka), keďže ho určite začal používať vtedy nakoľko je kúpené na iČO tak by si už uplatňoval aj splátky, keďže by sa mu to už oplatilo a boli by to vlastne jeho jediné výdavky na to auto. Ostatné výdavky ako PHM atď. nemá, lebo všetky bločky vyhadzoval nakoľko ho neplánoval využívať na podnikanie.
Na podnikanie využíval svoje druhé auto, pri ktorom mal takýto prípad, ak by ste mi vedeli ešte poradiť s ním. Otázku som zadávala v inej téme, ale keďže sa mi nikto na ňu nevyjadril, tak si dovolím požiadať o radu aj Vás:
SZČO sa rozhodol, že bude svoje súkromné auto používať na podnikanie. Prihlásil ho na DÚ. V apríli, ale toto auto prepísal na syna a na DÚ ho neodhlásil.
1. Do 31.01. donesie na DÚ za toto auto daňové priznanie a zaplatí daň.
2. Do konca marca si za toto auto bude uplatňovať náhrady za PHM a aj paušálnu náhradu za km 0,183 eur.
3. Od apríla si za toto auto už bude uplatňovať len náhrady za PHM.
Uvažujem správne? Ak nie prosím opravte ma.

Toto druhé auto dátumom k 31.12.2012 odhlási z daňového úradu a nechá si len to písané na IČO.
Za rok 2012 by si vlastne uplatňoval výdaje na dve autá. Na jedno do marca 2012 náhrady za PHM + paušálnu náhradu za km a do apríla 2012 len náhrady za PHM. A na druhé auto by si uplatňoval zase splátky auta a ak by sa mu podarilo ešte nájsť doma nejaké výdaje, ktoré mal s týmto autom. Nemôže mu takýto postup nikto vytknúť?