vrbovnica
01.10.12,07:09
Dobrý deň,

mám otázku ohľadom daňového bonusu - zamestnankyňa má syna, ktorý už pracoval a teraz od septembra začal chodiť na vysokú školu, zápis do školy bol 12.7. a potvrdenie od školy mi doniesla až teraz v septembri a tvrdí mi že jej to mám teraz tento daňový bonus doplatiť aj za jún a júl naraz. Môžem jej to teraz vyplatiť alebo sa to urobí pri ročnom zúčtovaní? A ešte jedna otázka ak zamestnankyňa maróduje a HM má 147,25 € má nárok na daňový bonus, ona tvrdí, že áno.
Mila123
01.10.12,05:20
nárok na DB jej vzniká od 09/2012, tým, že za 09/2012 nemá zdaniteľnú (HM) 1/2 MM, nevyplácaš jej ho, doplatíš v RZD.....
kn-alka
01.10.12,05:26
Dobrý deň,

mám otázku ohľadom daňového bonusu - zamestnankyňa má syna, ktorý už pracoval a teraz od septembra začal chodiť na vysokú školu, zápis do školy bol 12.7. a potvrdenie od školy mi doniesla až teraz v septembri a tvrdí mi že jej to mám teraz tento daňový bonus doplatiť aj za jún a júl naraz. Môžem jej to teraz vyplatiť alebo sa to urobí pri ročnom zúčtovaní? A ešte jedna otázka ak zamestnankyňa maróduje a HM má 147,25 € má nárok na daňový bonus, ona tvrdí, že áno.



Pokiaľ HM nedosiahne 163,60 € nemá nárok na daňový bonus v tom mesiaci. DB sa doplatí až v RZ, ak zamestnanec dosiahne ročný príjem: 1963,20 € Doplatí sa aj ten júl, august aj september.
Mila123
01.10.12,05:28
Pokiaľ HM nedosiahne 163,60 € nemá nárok na daňový bonus v tom mesiaci. DB sa doplatí až v RZ, ak zamestnanec dosiahne ročný príjem: 1963,20 € Doplatí sa aj ten júl, august aj september.
prečo aj júl a august?
kn-alka
01.10.12,05:43
Kedže zadávateľ/ka spomína júnový aj júlový DB, automaticky som dedukovala, že skončil strednú, v lete brigádoval a teraz pokračuje na výške, preto sa v RZ na konci roka uplatní za celý rok.

Ak však "vynechal" rok, t.j. začína na VŠ len teraz, nie hneď po SŠ, tak má nárok na DB len od septembra.

Ak zadávateľ/ka upresní info, poradíme presnejšie.
Mila123
01.10.12,05:48
v zadaní je, že už pracoval, nie brigádoval.....naj bude, ak upresni info....
kn-alka
01.10.12,05:52
Našla som aj toto:
Sústavná príprava na povolanie štúdiom na vysokej škole okrem externého štúdia
Začína sa odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa, alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. Štúdium sa riadne končí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu. Dokladom o riadnom skončení štúdia daného študijného programu a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom a vysvedčenie o štátnych skúškach. (zákon č. 131/2002 Z.z. O vysokých školách v znení neskorších predpisov).
http://www.echoz.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=141:daovy-bonus&catid=20:ekonomika&Itemid=20

V tomto prípade bol podľa zadávateľ/ky zápis 12.07. tak má nárok na DB od júla. Ak pravdaže nepracoval na TTP, ale len na dohodu.

Potrebujeme viac info...

Ináč, toto by zaujímalo aj mňa: má nárok na DB od zápisu na VŠ, alebo od začatia štúdia VŠ?
Mila123
01.10.12,05:56
Našla som aj toto:
Sústavná príprava na povolanie štúdiom na vysokej škole okrem externého štúdia
Začína sa odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa, alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. Štúdium sa riadne končí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu. Dokladom o riadnom skončení štúdia daného študijného programu a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom a vysvedčenie o štátnych skúškach. (zákon č. 131/2002 Z.z. O vysokých školách v znení neskorších predpisov).
http://www.echoz.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=141:daovy-bonus&catid=20:ekonomika&Itemid=20

V tomto prípade bol podľa zadávateľ/ky zápis 12.07. tak má nárok na DB od júla. Ak pravdaže nepracoval na TTP, ale len na dohodu.

Potrebujeme viac info...

ak bol ale nie tohtoročným maturantom, tak od 09/2012.....

ak by bol zamestnaný a zamestnanie trvá....tak DB od 09/2012

ak je tohtoročným maturantom a mal brigádu, tak DB od 07-08 cez RZD a cez výplatu priznať 09/2012 (podľa príjmu)
vrbovnica
01.10.12,09:41
dakujem velmi pekne za odpovede, urcite mi to pomohlo a presnejsie info budem vediet v priebehu tyzdna, ked mi zamestnankyna doniesie potrebne papiere (lebo raz tvrdi, ze mal pracovnu zmluvu a raz ze dohodu) ...este raz vdaka :)
ivka70
01.10.12,09:57
Ono to je s vysokymi skolami tak, ze aj ked zapis moze byt v juli 2012, je to zapis na akademicky rok 2012/2013, ktory zacina najskor 1.9.2012.
Takze ak je zapis pred prvym dnom akademickeho roka, zacina narok prvym dnom akademickeho roka.
Ak je zapis po prvom dni akademickeho roka, zacina narok dnom zapisu (napr. zapis 6.9.2012, zaciatok vyucby 17.9.2012)
Katy a R
01.10.12,10:01
ja by som si na zadávateľkynom mieste vypýtala potvrdenie o PnD (prídavok na dieťa) z UPSVaR - a je po starostiach! ;)
suklova
01.10.12,11:19
Dieťa zamestnankyne bude mať v decembri 16 rokov. Bolo umiestnené do diagnostického ústavu. Kedže som si nebola istá, či má nárok na DB požiadala som ju o potvrdenie o poberaní pridavku na dieťa, ktoré ale nedostáva /vraj si to berie ten diagnostický ústav/. Tvrdí mi, že v predchádzajúcom zamestnaní poberala DB. Ja si myslím, že nárok na daňový bonus nemá. Mám pravdu?
Katy a R
01.10.12,11:27
Dieťa zamestnankyne bude mať v decembri 16 rokov. Bolo umiestnené do diagnostického ústavu. Kedže som si nebola istá, či má nárok na DB požiadala som ju o potvrdenie o poberaní pridavku na dieťa, ktoré ale nedostáva /vraj si to berie ten diagnostický ústav/. Tvrdí mi, že v predchádzajúcom zamestnaní poberala DB. Ja si myslím, že nárok na daňový bonus nemá. Mám pravdu?
V tomto prípade ide o to, či je vôbec splnená podmienka "spoločnej domácnosti":confused: .. ja si myslím, že nie - aj ten PnD tomu nasvedčuje .
Ale ma to tiež zaujíma - možno niekto doplní - že ako :confused:
kn-alka
01.10.12,11:48
Dieťa zamestnankyne bude mať v decembri 16 rokov. Bolo umiestnené do diagnostického ústavu. Kedže som si nebola istá, či má nárok na DB požiadala som ju o potvrdenie o poberaní pridavku na dieťa, ktoré ale nedostáva /vraj si to berie ten diagnostický ústav/. Tvrdí mi, že v predchádzajúcom zamestnaní poberala DB. Ja si myslím, že nárok na daňový bonus nemá. Mám pravdu?

§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Nemá nárok na daňový bonus, ak s nou dieťa nežije s spoločnej domácnosti. Ak aj v predošlom zamestnaní poberala DB, poberala ho neoprávnene, asi zamestnávateľovi neoznámila, že dieťa je v diagnostickom ústave.
Katy a R
01.10.12,16:18
že ako sa posudzuje umiestnenie v diagn. ústave ??
suklova
02.10.12,06:40
Takže som sa nemýlila. Ďakujem veľmi krásne za potvrdenie. Pekný deň. :-)