elPi
22.02.06,08:11
Milí poraďáci,
len vo všeobecnosti chcem upozorniť na zvýšenú pozornosť pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm c):
doplnkové dôchodkové sporenie (predtým poistenie - III.pilier)

Podľa mojich skúseností väčšina zmlúv o DDS uzatváraných koncom v roku 2004 a začiatkom roka 2005, kedy sa rýchle douplatňovávala táto nezdaniteľná časť v DP za rok 2004 nepĺňa podmienky na uplatnenie, t.j.
- dohodnutá doba sporenia najmenej 10 rokov, a
- plnenie nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.


Len malá poznámka k životným poistkám:
u týchto sa posudzuje druhá podmienka splnená v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
Chobot
22.02.06,07:21
Milí poraďáci,
len vo všeobecnosti chcem upozorniť na zvýšenú pozornosť pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm c):
doplnkové dôchodkové sporenie (predtým poistenie - III.pilier)

Podľa mojich skúseností väčšina zmlúv o DDS uzatváraných koncom v roku 2004 a začiatkom roka 2005, kedy sa rýchle douplatňovávala táto nezdaniteľná časť v DP za rok 2004 nepĺňa podmienky na uplatnenie, t.j.
- dohodnutá doba sporenia najmenej 10 rokov, a
- plnenie nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.


Len malá poznámka k životným poistkám:
u týchto sa posudzuje druhá podmienka splnená v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Tvoje prvé upozornenie nie je správne, pretože podľa zákona 595/2003 o dani z príjmov tento zákon nestanovuje pre DDP/DDS podmienku výplaty 55 rokov a 10 rokov trvania poistenia/sporenia, ale odkazuje na splnenie podmienok osobitného zákona, ktorým je bývalý 123/1996 alebo 650/2004, ktorý ho nahradil. V tom novom už je zakomponovaná rovnaká podmienka 55/10, ale podľa toho starého je výplatný vek 50 rokov a podmienka potrebného času platenia príspevkov vo vzťahu na vznik nároku na tento dôchodok nesmie byť určená dlhšie ako päť rokov (niektoré DDP si uričli mininálnu dobu 12 mesiacov).

Kto má takéto doplnkové dôchodkové poistenie, tak spĺňa aj podmienky zákona o dani z prímov na odpočet uhradených príspevkov.

Druhá poznámka je v poriadku.
Slavka
22.02.06,07:25
A čo s ľudmi , čo si DDP každý rok vyberú majú národ na odpočet .
Chobot
22.02.06,07:32
A čo s ľudmi , čo si DDP každý rok vyberú majú národ na odpočet .

Podľa starých podmienok platných pre doplnkové dôchodkové poisťovne a pre doplnkové dôchodkové poistenie to môžu urobiť, pokiaľ tak spravia po platení príspevkov minimálne 12 mesiacov a majú viac ako 50 rokov, lebo to je riadna dávky v súlade s dávkovým plánom DDP a volá sa jednorazové vyrovnanie. Všetci ostatní by museli zmluvu o DDP predčasne vypovedať a dostali by tzv. odstupné, čo je však už porušenie zmluvných podmienok pre DDP.

Tento stav už nebude trvať dlho, pretože všetky DD poisťovne sa čoskoro pretransformujú na Doplnkové dôchodkové sporiteľne a zmluvy budú o doplnkovom dôchodkovom sporení podľa pomienok nového zákona a ten už takéto machinácie neumožňuje.
elPi
22.02.06,08:53
Počnúc novelou ZDP č. 659/2004 Z.z. účinnou od 1.1.2005 je v § 11 ods. 5 je splnenie podmienok podľa osobitného predpisu odkazom 35) odkázané len na zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Tento v § 16 ods 2 uvádza:
(2) Minimálne obdobie doplnkového dôchodkového sporenia podľa odseku 1 nesmie byť kratšie ako 10 rokov a potrebný vek podľa odseku 1 nesmie byť nižší ako 55 rokov.
Pôvodný zákon č. 123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov nie je v ZDP v § 11 ods. 5 v odkaze 35) spomínaný, a to ani alternatívne ani príkladmo.
Takže mám za to, že ak pôvodné zmluvy podľa z. č. 123/1996 by boli spĺňali uvedenú podmienku z § 16 ods. 2 zákona 650/2004, sú uplatniteľné, inak nie. Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Chobot
22.02.06,09:06
Počnúc novelou ZDP č. 659/2004 Z.z. účinnou od 1.1.2005 je v § 11 ods. 5 je splnenie podmienok podľa osobitného predpisu odkazom 35) odkázané len na zákon č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Tento v § 16 ods 2 uvádza:
(2) Minimálne obdobie doplnkového dôchodkového sporenia podľa odseku 1 nesmie byť kratšie ako 10 rokov a potrebný vek podľa odseku 1 nesmie byť nižší ako 55 rokov.
Pôvodný zákon č. 123/1996 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov nie je v ZDP v § 11 ods. 5 v odkaze 35) spomínaný, a to ani alternatívne ani príkladmo.
Takže mám za to, že ak pôvodné zmluvy podľa z. č. 123/1996 by boli spĺňali uvedenú podmienku z § 16 ods. 2 zákona 650/2004, sú uplatniteľné, inak nie. Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

To je v poriadku, keď zákon o DzP neodkazuje priamo na 123/1996, pretože v z. 650/2004 je v spoločných, prechodných a záverečných ustanoveniach pár paragrafov, ktoré upravuje tieto doterajšie zmluvy v prechodnom období a tam je tiež uvedené, že zmenou nie sú dotknuté dávkové plány zmlúv uzatvorených podľa starého zákona. Je to tam dosť krkolomne napísané, ale táto skutočnosť z toho vyplýva.
Veduca
10.03.06,09:27
Tvoje prvé upozornenie nie je správne, pretože podľa zákona 595/2003 o dani z príjmov tento zákon nestanovuje pre DDP/DDS podmienku výplaty 55 rokov a 10 rokov trvania poistenia/sporenia, ale odkazuje na splnenie podmienok osobitného zákona, ktorým je bývalý 123/1996 alebo 650/2004, ktorý ho nahradil. V tom novom už je zakomponovaná rovnaká podmienka 55/10, ale podľa toho starého je výplatný vek 50 rokov a podmienka potrebného času platenia príspevkov vo vzťahu na vznik nároku na tento dôchodok nesmie byť určená dlhšie ako päť rokov (niektoré DDP si uričli mininálnu dobu 12 mesiacov).

Kto má takéto doplnkové dôchodkové poistenie, tak spĺňa aj podmienky zákona o dani z prímov na odpočet uhradených príspevkov.

Druhá poznámka je v poriadku.
No s Tvojím názorom nesúhlasím. Dnes to tu končíme, a poviem Ti, že od rána kvôli tomu obvolávam všetkých možných poradcov vrátane www.epi.sk. Takže, aj na DDS sa musí vzťahovať tá istá podmienka ako na životné poistenie a účelové sporenie. Pozri § 52 ods. 35 zákona 559/2003 o dani z príjmu. Má byť vraj vydané nejaké usmernenie MF SR, ktorý má toto ustanovenie zmäkčiť, ale je to v nedohľadne. Daňové úrady pri kontrole budú vyslovene postupovať tak, že nebudú DDS uznávať, ak tam bol uplatnený výber, pokiaľ niečo z MF SR nevyjde. Ich kontrolóri sú v tom skôr skeptickí. Inak je lepšie ľuďom radšej urobiť opravné zúčtovanie, ako im niečo najprv vrátiť a potom zase zrážať. Moja prax.
Inak dúfam, že aj tak väčšina z Vás to už zistila a má to v poriadku. To len asi ja som taký lajdák, že si to zisťujem v posledný deň spracovania výplat.
fipina
10.03.06,09:48
Koncom roka 2005 uzatvorila naša firma zmluvu s DSS, pričom sprostredkovateľ tvrdil, že ak sa uzatvorí podľa starého zákona, budú pre túto zmluvu platné pravidlá "po starom", t.z. zrušenie zmluvy kedykoľvek, uplatnenie nezdaniteľnej položky, atď. . Tak ako to vlastne je ?
elPi
10.03.06,10:06
To moje prvé upozornenie (viď hore) vychádzalo z informácie, ktorá bola priamo z prostredia MF SR. Zadal som osobne dotaz aj na DRSR, ašte som odpoveď nedostal.
Keď budem niečo konkrétne mať, dám vedieť.
Zita4
10.03.06,10:17
Koncom roka 2005 uzatvorila naša firma zmluvu s DSS, pričom sprostredkovateľ tvrdil, že ak sa uzatvorí podľa starého zákona, budú pre túto zmluvu platné pravidlá "po starom", t.z. zrušenie zmluvy kedykoľvek, uplatnenie nezdaniteľnej položky, atď. . Tak ako to vlastne je ?
Ani podľa zákona o DDP sa nemohla zmluva zrušiť kedykoľvek:confused: . Zmluva sa uzatvárala min. na 5 rokov a nárok na doplnkový starobný dôchodok vznikol po dovŕšení 50-teho roku života. Výsluhový dôchodok sa mohol čerpať už po 12-tich mesiacoch platenia.
Chobot
10.03.06,11:03
No s Tvojím názorom nesúhlasím. Dnes to tu končíme, a poviem Ti, že od rána kvôli tomu obvolávam všetkých možných poradcov vrátane www.epi.sk (http://www.epi.sk). Takže, aj na DDS sa musí vzťahovať tá istá podmienka ako na životné poistenie a účelové sporenie. Pozri § 52 ods. 35 zákona 559/2003 o dani z príjmu. Má byť vraj vydané nejaké usmernenie MF SR, ktorý má toto ustanovenie zmäkčiť, ale je to v nedohľadne. Daňové úrady pri kontrole budú vyslovene postupovať tak, že nebudú DDS uznávať, ak tam bol uplatnený výber, pokiaľ niečo z MF SR nevyjde. Ich kontrolóri sú v tom skôr skeptickí. Inak je lepšie ľuďom radšej urobiť opravné zúčtovanie, ako im niečo najprv vrátiť a potom zase zrážať. Moja prax.
Inak dúfam, že aj tak väčšina z Vás to už zistila a má to v poriadku. To len asi ja som taký lajdák, že si to zisťujem v posledný deň spracovania výplat.

Nooo, keď tak pozerám ten ods. 35, možno na tom niečo bude. Ale potom by to bol dosť tvrdý zásah do dohodnutých zmluvných podmienok, pretože mnohým ešte neuplynulo a ani v najbližších rokov neuplynie 10 rokov od uzavretia DDP. A podľa tohoto by tieto zákonné podmienky nespĺňali všetky zmluvy o DDP, ktoré boli uzatvorené podľa starých podmienok, pretože tie všetky obsahujú minimálnu dobu poistenia 12 mesiacov.

Navyše tento článok odporuje paragrafu, na ktorý sa odvoláva (§11 ods. 6), lebo tam sú podmienky na DDP/DDS uvedené vyslovene pod písmenom c), čo je DDP:

"(6) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka."

Skôr sa mi zdá, že to "dovrzali" autori novely, pretože v znení zákona platného do 31.12.2005 to bolo v poriadku - tzn. na staré zmluvy DDP sa vzťahovala možnosť odpočtu.


Uvidíme, ako sa k tomu postavia kompetentné inštitúcie.

To je tým ,že sa zákony a pravidlá neustále menia a menia ich viacerí autori, ktorí niekedy nie sú koordinovaní.
HUPKA64
10.03.06,15:37
Čo som čítala zákon o dani z príjmov, a keď som to dobre pochopila, tak musia byť splnené obidve podmienky naraz. To znamená, že sporenie 10 rokov nepretržite a výplata v 55. roku života. Ak si daňovník úhrn sporenia odpočíta z príjmov a odvedie nižšiu daň a nedodrží tento predpis, tak bude musieť neskôr toto, čo si odpočítal zdaniť. Myslím si, že v tom je najväčší problém, že ľudia si to teraz neuvedomujú. Nejde o tento rok ale o viac.
Esmacka
03.02.10,10:02
Zistil prosim, niekto nieco nove ohladne DDP a zvysenia zakladu dane ?

Tiez riesime 2 pripady zrusenia DDP s rovnakym priebehom
Ucast na DDP vznikla v juni 1998 DDP Stabilita a v 2002 prestup do DDP Pokoj.
Vo februari 2008 podana ziadost na vyplatu davky DDS, vyplacaný bol docasny vysluhovy dochodok s jednorazovym vyrovnanim (100% uctu) do 2/2009.
V davkovom plane sa uvadzaju rozne typy vyplacanych davok a k nim podmienky. Pre vysluhovy dochodok podmienka v čl.11, pismeno b, davkoveho planu - nárok na vysluhovy dochod vznikne kazdemu poistencovi Pokoj DDP, ktory
a) ...prava v kategorii 3 alebo 4...
b) vykonaval najmenej jeden rok iny druh prace alebo zarobkovej cinnosti a od zaplatenia prveho prispevku na poistenie uplynula doba najmenej 12 mesiacov.
Jeden poistenec v roku zrusenia 51 rokov, druhy 47. V davkovom plane vek 50 rokov je podmienkou len pre vyplacanie doplnkoveho starobne dochodku. Podmienku veku 50 rokov tak chapem aj v zakone 123/1996 platnu len pre par.16 ods1, nie pre ods.3. Mozno zle.:)
Ako nezdanitelne ciastky boli uplatnene v sume cca 23000 SKK. Kedze to chcu mat z hladiska daní vysporiadane, musia si zvysit zaklad dane a spravit sami DP, alebo je to z hladiska dane vysporiadane?
A este jedna otazocka - do vlastneho prijmu manzelky/la sa zapocitavaju aj dochodky z DDP z celej sumy na ucte tj. aj z vkladov poistenca?

Dakujem za kazdu radu
Esmacka
06.02.10,13:04
prosím nič nové? posúvam
gven75
17.02.10,10:14
Zistil prosim, niekto nieco nove ohladne DDP a zvysenia zakladu dane ?

Tiez riesime 2 pripady zrusenia DDP s rovnakym priebehom
Ucast na DDP vznikla v juni 1998 DDP Stabilita a v 2002 prestup do DDP Pokoj.
Vo februari 2008 podana ziadost na vyplatu davky DDS, vyplacaný bol docasny vysluhovy dochodok s jednorazovym vyrovnanim (100% uctu) do 2/2009.
V davkovom plane sa uvadzaju rozne typy vyplacanych davok a k nim podmienky. Pre vysluhovy dochodok podmienka v čl.11, pismeno b, davkoveho planu - nárok na vysluhovy dochod vznikne kazdemu poistencovi Pokoj DDP, ktory
a) ...prava v kategorii 3 alebo 4...
b) vykonaval najmenej jeden rok iny druh prace alebo zarobkovej cinnosti a od zaplatenia prveho prispevku na poistenie uplynula doba najmenej 12 mesiacov.
Jeden poistenec v roku zrusenia 51 rokov, druhy 47. V davkovom plane vek 50 rokov je podmienkou len pre vyplacanie doplnkoveho starobne dochodku. Podmienku veku 50 rokov tak chapem aj v zakone 123/1996 platnu len pre par.16 ods1, nie pre ods.3. Mozno zle.:)
Ako nezdanitelne ciastky boli uplatnene v sume cca 23000 SKK. Kedze to chcu mat z hladiska daní vysporiadane, musia si zvysit zaklad dane a spravit sami DP, alebo je to z hladiska dane vysporiadane?
A este jedna otazocka - do vlastneho prijmu manzelky/la sa zapocitavaju aj dochodky z DDP z celej sumy na ucte tj. aj z vkladov poistenca?

Dakujem za kazdu radu
Esmacka ja som mala podobný problém, nikto mi nevedel k tomu nič napísať, a tak som zavolala priamo do DDS a spýtala som sa či to kvalifikujú ako porušenie zmluvy. Pani mi povedala, že podľa ich zmlúv to porušenie podmienok nebolo a tak nemusia nič dodaňovať.. Skús si to tiež takto overiť.. :)
Esmacka
17.02.10,10:21
Esmacka ja som mala podobný problém, nikto mi nevedel k tomu nič napísať, a tak som zavolala priamo do DDS a spýtala som sa či to kvalifikujú ako porušenie zmluvy. Pani mi povedala, že podľa ich zmlúv to porušenie podmienok nebolo a tak nemusia nič dodaňovať.. Skús si to tiež takto overiť.. :)

ďakujem za reakciu, no asi budem musiet zadat dotaz na DÚ, tym info z DDS velmi neverim, este pockam ci sa mi niekto ozve
gven75
17.02.10,10:34
...k tomu by som sa ja ja chcela opýtať. Vypovedanie zmluvy bolo v r. 2009, ale v r. 2009 mal ešte zaplatené nejaké príspevky, môže si ich ešte uplatniť ako nezd. čiastku v RZD za r. 2009??? Ďakujem
Esmacka
19.02.10,09:39
Zistil prosim, niekto nieco nove ohladne DDP a zvysenia zakladu dane ?

Tiez riesime 2 pripady zrusenia DDP s rovnakym priebehom
Ucast na DDP vznikla v juni 1998 DDP Stabilita a v 2002 prestup do DDP Pokoj.
Vo februari 2008 podana ziadost na vyplatu davky DDS, vyplacaný bol docasny vysluhovy dochodok s jednorazovym vyrovnanim (100% uctu) do 2/2009.
V davkovom plane sa uvadzaju rozne typy vyplacanych davok a k nim podmienky. Pre vysluhovy dochodok podmienka v čl.11, pismeno b, davkoveho planu - nárok na vysluhovy dochod vznikne kazdemu poistencovi Pokoj DDP, ktory
a) ...prava v kategorii 3 alebo 4...
b) vykonaval najmenej jeden rok iny druh prace alebo zarobkovej cinnosti a od zaplatenia prveho prispevku na poistenie uplynula doba najmenej 12 mesiacov.
Jeden poistenec v roku zrusenia 51 rokov, druhy 47. V davkovom plane vek 50 rokov je podmienkou len pre vyplacanie doplnkoveho starobne dochodku. Podmienku veku 50 rokov tak chapem aj v zakone 123/1996 platnu len pre par.16 ods1, nie pre ods.3. Mozno zle.:)
Ako nezdanitelne ciastky boli uplatnene v sume cca 23000 SKK. Kedze to chcu mat z hladiska daní vysporiadane, musia si zvysit zaklad dane a spravit sami DP, alebo je to z hladiska dane vysporiadane?
A este jedna otazocka - do vlastneho prijmu manzelky/la sa zapocitavaju aj dochodky z DDP z celej sumy na ucte tj. aj z vkladov poistenca?

Dakujem za kazdu radu

posúvam