Pendulum
01.10.12,14:26
Ahojte,

potrebujem poradiť, bežne sa deje u nás to,že tovar od nášho zahraničného (EÚ) dodávateľa reklamujeme pričom výsledkom reklamácie je jej uznanie, logicky by malo nasledovať vystavenie dobropisu k danej faktúre ale náš dodávateľ nie je schopný ho vystaviť...a tu nastáva problém, doteraz sme to riešili tak, že sa u nás vystavila faktúra na poškodený materiál resp. službu (podľa druhu) a zaúčtovalo sa to ako dobropis na dodávateľa, pričom sa uhradil už len ten rozdiel..neviem či je to ale správne z hľadiska DPH, kedže pri takto nami zaúčtovanej faktúre by to malo ísť ako DPH na výstupe a uviesť to zrejme aj do súhrnného výkazu podľa IČA DPH dodávateľa, ale tým, že ju účtujeme ako dobropis, poníži sa len DPH na výstupe ako keby opraví a do súhrnného výkazu sa nič neuvádza....taktiež neviem či som to dávala do výkazu DPH ako oprava ZD - kedže ide o dobropis, hoci je to faktúra...čo si myslíte? Viem, že najlepšie by bolo získať ten dobropis od dodávateľa ale bohužiaľ to nie je môžné..
tictac7
01.10.12,12:45
ja by som použila § 75 ods. 3 (od 1.1.2013 § 72 ods. 4) - teda vystavím si v jeho mene dobropis v tom období, kedy mi uzná reklamáciu....a riadne uvádzala aj v DP na príslušných riadkoch

vystavovať faktúry na poškodený materiál, resp. služby, ktoré reklamujete určite nie je správne...
Pendulum
01.10.12,13:06
ja by som použila § 75 ods. 3 (od 1.1.2013 § 72 ods. 4) - teda vystavím si v jeho mene dobropis v tom období, kedy mi uzná reklamáciu....a riadne uvádzala aj v DP na príslušných riadkoch

vystavovať faktúry na poškodený materiál, resp. služby, ktoré reklamujete určite nie je správne...

wauu, tak to by bolo super riešenie pre všetkých, čiže s dodávateľom sa tak písomne dohodnem pričom aj napriek tomu za daný doklad zodpovedá on a po uznaní reklamácie vystavím v jeho mene dobropis, zaúčtujem ho a dám do príslušných opravných riadkov vo výkaze o DPH....

Ďakujem.