teri23
01.10.12,14:26
Chcem vás poprosiť o radu...

Som na rodičovskej dovolenke a popri RD mám aj živnosť.Živnosť mám od 1.10.2011.Som aj zamestnaná,ale momentálne som doma s dieťaťom-nastupujem bud. rok v júli.

Chcem sa opýtať,či už musím začať platiť nejaké odvody do soc.poisťovne, zdravotnej poisťovne prípadne daň,keďže už uplynul rok od založenia živnosti. čo sa týka zisku za ten rok,tak je to bieda.nemala som ani 1000 eur za celý rok,keďže som sa tomu poriadne ani nevenovala :(. platia sa odvody aj v prípade,žeby som sa podnikaniu nevenovala vobec tj. ŽL by som mala ,,odložený,, a nevenovala by som sa podnikaniu?čo v takom prípade?

ďakujem za odpoveď.
tictac7
01.10.12,12:36
podala si si DP - predpokladám. Podľa príjmu zo živnosti, čo si uviedla, odvody do SP nemáš povinnosť platiť. Zo ZP Ti príde nedoplatok. Nakoľko si momentálne poistencom štátu (dúfam, že si tak v ZP nahlásená) nemáš povinnosť platiť preddavky, podľa DP za rok 2012 Ti opäť v roku 2013 príde RZZP.
ŽL sa neodkladá, živnosť sa ruší alebo pozastavuje - na odvody u Teba to momentálne nemá žiadny vplyv.....
teri23
01.10.12,13:24
a prečo mi príde zo ZP nedoplatok?keď som si zobrala živnosť,tak mi len prišlo,že si mám určite koľko chcem platiť mesačne do ZP.ale ja som si určila 0.prečo mi príde nedoplatok,keď som poistenec štátu a štát za mňa platí zdravotné poistenie?a nevieš,koľko može byť ten nedoplatok?
veronikasad
01.10.12,13:27
a prečo mi príde zo ZP nedoplatok?keď som si zobrala živnosť,tak mi len prišlo,že si mám určite koľko chcem platiť mesačne do ZP.ale ja som si určila 0.prečo mi príde nedoplatok,keď som poistenec štátu a štát za mňa platí zdravotné poistenie?a nevieš,koľko može byť ten nedoplatok?
Nedoplatok si lahko vyrátaš sama :

Základ dane : 2,14 x 14 %

Na poistencov štátu sa už nevzťahuje žiadna minimálna výška základu dane, z ktorej neplatia zdr.poistenie. Nemusia však platiť preddavky z minima, preto si si mohla určiť vymer.základ nula.
teri23
01.10.12,17:48
a ten nedoplatok do ZP mi príde za celý predošlý rok?nerozumiem tomu výpočtu...čo som pozerala tak mesačne je to cca 50 eur.takže to mi dajú zaplatiť od 1.10.2011 do 1.10.2012 cca 600 eur? alebo ako to mám chápať?

a ešte mám otázku. ak chcem zrušiť živnosť a žiadosť odnesiem napr. 3.10.,tak možem uviesť do žiadosť dátum od ktorého chcem zrušiť živnosť aj 1.10.?
veronikasad
01.10.12,19:26
a ten nedoplatok do ZP mi príde za celý predošlý rok?nerozumiem tomu výpočtu...čo som pozerala tak mesačne je to cca 50 eur.takže to mi dajú zaplatiť od 1.10.2011 do 1.10.2012 cca 600 eur? alebo ako to mám chápať?

a ešte mám otázku. ak chcem zrušiť živnosť a žiadosť odnesiem napr. 3.10.,tak možem uviesť do žiadosť dátum od ktorého chcem zrušiť živnosť aj 1.10.?
RZZP robí zdr.poisťovňa za každý kal.rok samostatne.

Živnosť sa nedá zrušiť ani pozastaviť spätne.