Misela19
01.10.12,20:17
Dobrý večer,
prosím o radu v oblasti dane z príjmu a ZP. Dôchodkyňa vykonáva funkciu zástupca vlastníkov bytov na základe zmluvy o občianskej výpomoci (z roku pána). SBD jej vypláca odmenu, ktorá jej bola schválená ale bez zrazenia dane. Bola som na školení a tam ma priam vysmiali vraj čo je to za zmluvu? Ja však na SBD nepracujem a zmluvy nepodpisujem :(. Dozvedela som sa nasledovné: nemám inú možnosť, iba to dať ako iný príjem do par.8. Dala som, odviedli sme daň... a teraz prišlo spomínanej pani dôchodkyni vyrozumenie zo zdravotnej poisťovni, že je dlžná na RZZP za rok 2011. Na školení DzPFO mi povedali, že máme žiadať, aby príjmy dali do par.5 a odvádzali z neho daň, to sa však nestalo a SBD tvrdí, že nemusia. Mala by povinnosť odviesť pani na dôchodku za zastupovanie vlastníkov zdravotnej poisťovni poistné, ak by bol príjem v par.5? Dá sa to dodatočne "vymôcť" od SBD, aby si opravili chybu vo vydávaní potvrdení a zdaňovaní príjmu zástupcu vlastníkov?
Srdečná vďaka vopred za odpovede.
Pekný večer.
Misela19
03.10.12,19:32
Dobrý večer,
prosím , ak by sa našiel niekto, kto by vyjadril názor na moju otázku a návrh riešenia, bola by som veľmi vďačná :). Mám v pláne podať na daňový úrad podnet na preskúmanie týchto príjmov a jeho zdaňovania u SBD. Poistné vyrubené z RZZP zaplatí. Myslíte, že sa dá podať takýto podnet a dožadovať sa nápravy touto cestou? Vopred ďakujem za usmernenie.
Pekný večer
tictac7
04.10.12,06:30
nech má už táto zmluva akýkoľvek názov na posúdenie toho, či má SBD povinnosť zrážať daň, resp. preddavky na daň je dôležité v zmysle ktorého zákona je uzavretá. Podľa toho názvu určite nebude uzavretá v zmysle Zákonníka práce a preto tento príjem nie je možné považovať za príjem zo závislej činnosti. Pravdepodobne bude uzavretá v zmysle Občianskeho alebo obchodného zákonníka medzi SBD a FO, ktorá nie je SZČO. V tomto prípade sa jedná o príjmy podľa § 8 a vstupujú aj do VZ na RZZP (od roku 2011).
Riešením by bolo ukončiť pôvodný zmluvný vzťah a uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. V tomto prípade sa síce dôchodkyňa (predpokladám, že poberateľka SD) vyhne plateniu ZP, avšak náklady na jej odmenu sa pre bytový dom navýšia od 1.1.2013 o 19,80% (odvody do SP).
Neviem, či celé tie roky, čo vykonáva túto činnosť, príjem z nej aj zdaňovala, takže v konečnom dôsledku podaním na DÚ na prešetrenie tohto prípadu môžeš ublížiť tej dôchodkyni. SBD má zmluvu (síce divnú, ale má) - čo sa týka DÚ pre nich je to v poriadku. Vy, ako vlastníci bytov ste si už dávno mali "riešiť" túto zmluvu, či je v súlade so zákonom - sú to vaše peniaze...
Misela19
04.10.12,10:44
Ďakujem za odpoveď. Zistím, čo sa týka zmluvy, lebo ju nemám u seba a nepamätám si. Daň samozrejme každý rok odvádzala :). A my ako vlastníci, sme sa k zmluve medzi SBD a zástupcom nemali čo vyjadrovať. My sme odsúhlasili dotyčného človeka a sumu za mesiac/byt. Ešte raz vďaka, určite sa ozvem podľa akého zákona je podpísaná, ale marí sa mi, že Občianskeho zákona.