baninka
22.02.06,09:05
Dobrý den, zamestnankyna poberala u nás mzdu za 01-08/2005.Od 09/2005 je na materskej. Doniesla aj potvrdenie o tom, ze jej mam uplatnit ohladom zivotnej poistky sumu 11,000.-Sk.

Teraz: je mi jasne ze do uhrnu prijmov zahrniem materskú-na zaklade potvrdenia zo SP a tiez aj úhrn z výplat.
Nie je mi ale jasné, koľko jej uplatním ako nezd.časť: zdá sa mi že má nárok na 87.936.- teda 12 * 7328.-Sk hoci bola aj na materskej.
Tiez jej uplatnim aj odpocet Sk 11.000.- na životnú poistku.

Uvažujem spravne?
Vopred ďakujem veľmi za rady.
Maňaska
22.02.06,08:13
Materská nie je súčasťou základu dane. Základnú odpočitateľnú časť uplatníte za celý rok a tak isto aj sumu uvedenú na poistke.
baninka
22.02.06,08:16
áno, logicky by sa materská ako sociálna dávka nezahŕňala do príjmu tobôž nie do zdaniteľného, ale keď som minulý týždeň bola na školení, tam nám to prízvukovali,že materská za do úhrnu príjmov (riadok 00 tlačiva Ročného zúčtovania) zarátava...
ďakujem.
Zita4
22.02.06,08:18
áno, logicky by sa materská ako sociálna dávka nezahŕňala do príjmu tobôž nie do zdaniteľného, ale keď som minulý týždeň bola na školení, tam nám to prízvukovali,že materská za do úhrnu príjmov (riadok 00 tlačiva Ročného zúčtovania) zarátava...
ďakujem.
Materské za započíta do príjmu len u manžela, keď si uplatňuje odpočít. položku na manželku. Do ročného zúčtovania nepatrí, pretože to nie je zdaniteľný príjem. ;)
Zita4
22.02.06,08:25
Nie je mi ale jasné, koľko jej uplatním ako nezd.časť: zdá sa mi že má nárok na 87.936.- teda 12 * 7328.-Sk hoci bola aj na materskej.

Každý daňovník má nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane okrem starobných a výsluhových dôchodcov. Tí si môžu uplatniť rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a sumou NČ v daňovom období. ;)