Tibor Tamás
02.10.12,12:06
dobry den, mal by som taky problem z bratom. ze vlastnime rodiny dom, ale dajak sa nevieme dohodnut, chcem odist a kupit iny dom ale vtom vlastnim polovicu... da sa dajak pritlacit na brata sudnou cestou aby mi vyplatil polovicu domu alebo ja mu vyplatim a nech odide? lebo sa snim niak neviem dohodnut ani odist nechce a ani zaplatit polovicu domu.

vopred dakujem
Tweety
02.10.12,10:07
Môžeš podať návrh na súd.
Tibor Tamás
03.10.12,08:42
a neviete nahodou ako postupovat? alebo ako sa to vlastne vola? a financne ma to asi ako vyjde?
Mária27
03.10.12,17:19
Volá sa to dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva podľa § 141 občianskeho zákonníka (vlastne sú to dve dohody spolu). Ak sa nedohodnete, dáš návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd podľa § 142. Môžeš dať konkrétny návrh, súd môže rozhodnúť inak. Osobitný zreteľ berie súd zvyčajne len na starých rodičov ako spoluvlastníkov a pod.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.