Xantypa
02.10.12,13:10
Dobrý deň,
po preštudovaní novely zákona o DPH som sa v § 71 až 76 (o fakturáciách) dozvedela, že sa papierová a elektronická faktúra zrovnoprávňuje. Elektronická faktúra môže byť po novom vystavená v akomkoľvek formáte, tj nemusí byť podpísaná elektronickým podpisom či zaslaná cez systém EDI. Elektronickú faktúru je však možné poslať odberateľovi po jeho súhlase. Zákon však neustanovuje, o aký formát súhlasu by sa malo jednať. Z predchádzajúcich skúsenosti by som však uprednostnila písomný súhlas.
Nevie mi niekto poradiť, čo by mal taký súhlas obsahovať?
Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.
ninocka55
02.10.12,11:31
stačí jednoduchý písomný súhlas, odvolávku na zákon a niečo v tom zmysle, že súhlasím so zasielaním elektronických faktúr vo formáte (napr. pdf) na uvedenú e-mailovú adresu
Xantypa
02.10.12,11:53
Súhlas by mal určené zmluvné strany + takýto text:
Odberateľ týmto v zmysle § 71 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších
predpisov udeľuje spoločnosti XYZ súhlas na zasielanie elektronickej faktúry na vyššie uvedené e-mailové adresy.
Odberateľ je oprávnený udelený súhlas odvolať písomnou formou adresovanou a doručenou firme
XYZ.
Súhlas so zasielaním elektronickej faktúry nadobúda platnosť od 01.01.2013.

Na konci súhlasu by to odberateľ podpísal.
Myslíte, že by to stačilo?
Ďakujem.
účtovníčka_prešov
02.10.12,12:44
podľa mňa môže to mať aj takúto podobu akú uvádzate alebo stačila by aj odvolávka vo faktúre, že táto faktúra bola vyhotovená v zmysle citovaného zákona so súhlasom odberateľa a popr. evidovať aj nejaký jednostranný súhlas odberateľa so zasielaním faktúr mailom. Netreba zabudnúť na § 71 zákona ods. 3. aby bola zabezpečená vierohodnosť pôvodu.
elisabeth
31.10.12,10:27
Dobrý deň,
u nás tiež chceme zaviesť elektronické faktúry od 1.1.2013, ale sa som po preštudovaní novely zákona nenadobudla pocit, že netreba elektronický podpis. Ako si vysvetľuješ par. 71 ods 3 - zabezpečenie vierohodnosti a neporušenosti obsahu? (napr. pdf dokument sa dá transformovať nejakým sw na wordovský a dá sa upraviť)
Je tam síce aj okrem písm. b) - elektronický podpis aj písm d) - zabezpečenie vierohodnosti iným spôsobom - ale tomu nerozumiem ako.
Prosím napíš mi, podľa čoho si nadobudla dojem, že netreba nič, iba súhlas odberateľa. Ďakujem.
srska
31.10.12,10:41
Dobrý deň,
u nás tiež chceme zaviesť elektronické faktúry od 1.1.2013, ale sa som po preštudovaní novely zákona nenadobudla pocit, že netreba elektronický podpis. Ako si vysvetľuješ par. 71 ods 3 - zabezpečenie vierohodnosti a neporušenosti obsahu? (napr. pdf dokument sa dá transformovať nejakým sw na wordovský a dá sa upraviť)
Je tam síce aj okrem písm. b) - elektronický podpis aj písm d) - zabezpečenie vierohodnosti iným spôsobom - ale tomu nerozumiem ako.
Prosím napíš mi, podľa čoho si nadobudla dojem, že netreba nič, iba súhlas odberateľa. Ďakujem.téma a príspevky k § 71/3 222/2004: http://www.porada.sk/t202833-elektronicky-podpis-na-fakture-a-zasielanie-faktur-emailom.html#post2172052 o elektronickej výmene dát a dokumentov EDI viac tu: http://www.ccvis.sk/elektronicka-komunikacia-edi/co-je-edi/
elisabeth
02.11.12,09:40
ďakujem
Janinkaaa
02.11.12,13:08
Vystavuje niekto elektronické fa v MRP ?

Pýtam sa preto, že keď sa pozriem na faktúru, ktorú posielam E-mailom, tak je prázdna. Teda nie je tam ani pečiatka a ani "niečo čo by naznačovalo", že faktúra je podpísaná.
Iba keď si otvorím faktúru, ktorá je v prílohe Outlooku v pdf - tak na ľavej strane je ikonka - podpis. Keď si ho otvorím tak tam je moje meno, dátum podpisu a pod. Ale na faktúre nič nie je.
Keď si ju otvorí môj partner, tak vlastne má prázdnu faktúru.
Tak to má byť, že na faktúre nemá byť žiaden podpis, odkaz, alebo niečo podobné ?
skvrnka
03.11.12,12:25
Podľa mňa stačí na faktúre odvolávka, že faktúra bola vyhotovená v zmysle citovaného zákona so súhlasom odberateľa.
Neviem, či nejaký písomný suhlas je potrebný, pretože zrejme pôjde o vystavovanie faktúr pravidelným odberateľom, napr. mi fakturujeme
služby mesačne a keď dáme odvolávku a prvú faktúru 1.1.2013- nám zaplatia, tak predpokladám, že s takto vyhotovenou faktúrou súhlasia.
Ak vlastne nesúhlasia, tak nám napíšu, že im nepostačuje a chcú originál poštou. To je samozrejme môj názor.
Janinkaaa
05.11.12,12:52
Podľa mňa stačí na faktúre odvolávka, že faktúra bola vyhotovená v zmysle citovaného zákona so súhlasom odberateľa.
Neviem, či nejaký písomný suhlas je potrebný, pretože zrejme pôjde o vystavovanie faktúr pravidelným odberateľom, napr. mi fakturujeme
služby mesačne a keď dáme odvolávku a prvú faktúru 1.1.2013- nám zaplatia, tak predpokladám, že s takto vyhotovenou faktúrou súhlasia.
Ak vlastne nesúhlasia, tak nám napíšu, že im nepostačuje a chcú originál poštou. To je samozrejme môj názor.

Ďakujem pekne za názor.
Xantypa
05.11.12,19:00
Súhlasím s názorom "Skvrnka". Bola som aj na školení a bolo nám povedané to isté. Pokiaľ si odberateľ vytlačí faktúru, ktorú mu pošlem mailom v pdf súbore a uhradí ju, znamená to, že s faktúrou súhlasí. Pokiaľ s tým nebude súhlasiť, určite sa ozve a fa nezaplatí (nebude ju akceptovať). Dokonca nám vraveli, že by som nepotrebovala ani písomný súhlas od odberateľa so zasielaním el.faktúry. Tým, že faktúru vytlačí a zaplatí mi automaticky dal súhlas na jej zasielanie. Ale z mojich skúseností si radšej súhlas budem od odberateľa pýtať.
Čo sa týka vierohodnosti a neporušenosti obsahu faktúry, stačí pdf súbor.
A faktúru musíme zálohovať v takom formáte, v akom bola odberateľovi poskytnutá (čiže pri elektronickom zasielaní ju budem ukladať v pdf súbore, pri zaslaní poštou - v papierovej forme).
dadika22
20.11.12,11:52
z metodického pokynu k fakturácii od 1.1.2013:

Súhlas na vydanie elektronickej faktúry môže byť vyjadrený písomne, v zmluve, e-mailom, alebo aj
samotným spracovaním faktúry zo strany zákazníka alebo jej úhradou. Ak zákazník uhradí prijatú
faktúru vydanú elektronicky, samotná úhrada takejto faktúry znamená, že súhlasil s jej vydaním
v elektronickej podobe.
Fany
07.03.13,09:21
A čo ak mi ju neuhradí a neskôr dokonca odtají prijatie elektronickej faktúry? Ako sa to potom rieši v tomto prípade?
resta
09.05.13,11:12
Ak nemáš jeho súhlas, akoby ju ani nemal.