michaela99
02.10.12,20:41
Dobrý deň prajem,


prosím o radu, chcem začať podnikať. Chcela by som odkúpiť bar v centre mesta BA. Avšak keďže nemám v tom skúsenosti preto Vás žiadam o radu načo si treba dávať pozor, ako zistím či podnik prosperuje. A čo sa týka odkúpenia, ak cenu uvádzajú napríklad 130 000 eur, to znamená že keď to odkúpim budem majiteľka podniku? V tom prípade si už budem hradiť len bežné výdavky podniku, energie nájom atď.? A tiež som si všimla inzeráty kde uvádzajú cenu mesačne napriklad 2000 eur mesačne to znamená že túto sumu budem hradiť majiteľovi, ktorý mi odstúpil podnik a teda plus bežne výdavky a v tomto prípade splácania bude prevádzkovateľ stále on alebo ako to je? Ďalšia vec ktorá by ma zaujímala sú kompletné účtovné závierky, ukáže ich prevádzkovateľ pred kúpou podniku? Alebo je nejaká iná reálna šanca zistiť prosperitu podniku. Prosím ak mi viete poradiť budem rada každej odpovedi poprípade aj nejaké doplňujúce info, ktoré by som mala vedieť.
Za ochotu vopred ďakujem :)
lujza.j
02.10.12,18:44
prečo niekto predáva zabehnutý podnik v centre BA?
Ice dive
02.10.12,18:49
no za 130 000 € kúpiš tak byt v širšom centre BA... toto bude asi celna len za vybavenie a zásoby baru... + si k tej cene pripočítaj mesačné nájomné za prenájom priestorov...
profesional
03.10.12,09:13
Z tvojho dotazu mam pocit, ze ani len netusis ake problemy existuju pri prevode podniku. Ak nemas skusenosti s podnikanim dostatocne dobre na to, aby si vedela na co si dat v tomto pripade pozor, tak najlepsie spravis, ak sa do takejto transakcie ani nebudes pustat.
michaela99
04.10.12,12:03
nie to netuším ešte, ale povedz mi kto spadol z neba skúsený? Každý raz začínal preto som sa obrátila na túto tému aby mi niekto poradil a podal viac info ohladom toho ja nepotrebujem počuť ako sa nemám púšťať a neviem čo viem že to nie je jednoduché ale čo dnes je jednoduché? Pokiaľ nemáte pre mňa normálne rady a dokonca mi nedokážete ani odpovedať na horeuvedené otázky tak sa prosím do diskusie nezapájate. Dakujem
JUDr. Pavol Kollár
04.10.12,16:20
Všetko závisí od toho čo chce predávajúci predať a čo kupujúci kúpiť. Ak chcete kúpiť bar ako priestor, nemusí Vás nič zaujímať, kto ako prosperoval pred vami, pretože vy môžete mať úplne iný koncept podnikania. Ak kupujete len zariadenie a preberáte priestor do nájmu po niekom inom, tiež je to na Vás akým spôsobom budete priestor prevádzkovať vy. Tretia možnosť je, že kúpite "podnik" alebo "časť podniku" od niekoho iného. Sú v tom veľké rozdiely, ktoré sa nedajú v krátkosti vysvetliť.
profesional
05.10.12,07:23
Vies, je nieco ine pytat sa na co si dat pozor pri kupe rozkov v obchode a je nieco ine pri kupe podniku. Lebo pri kupe podniku je takz obrovsky rozsah eventualit, ze sa to neda postihnut nejakym kratkym, textom. Viem o tom svoje. Na tut problematiku sa da napisat kniha na niekolko sto stran. Sa pytas to iste ze na co si dat pozor na sude ked chces byt advokatkou. To proste nie je otazka co sa da zodpovedat nejakym vypoctom par veci. Ide o miliony moznosti, kombinacii, rizik... A clovek ktory chce ist do niecoho kde je tolko moznosti a rizik a poriadne tomu nerozumie je snilko, ktory skonci ako 99 percent takychto ludi - bankrotom. Preto ti dobre radim - nechod do toho ak tomu nerozumies. A nedufaj ze sa najde niekto, kto ti napise par dobrych rad na niekolkych riadkov a ze to bude vsetko coho sa ti staci drzat. Priemerna zmluva o predaji podniku, co som si ich teraz otvoril 4, ma viac ako 60 stran. Si myslis, ze v zmluve sa upravuje vztah k peknemu pocasiu? Nie, riesia sa tam prava a povinnosti. A kazda jedna kombinacia prav a povinnosti je dolezita. A je ich velmi vela. V podstate tvoj pristup je to iste ako by si napisala, ze ides obchodovat na financnych trhoch, ze na co si mas dat pozor. Vies aku odpoved dostanes na taku otazku? Ze si nemas dat pozor na nic ine, len na seba, lebo mas od tej myslienky rovno upustit. Nechapem, preco si vacsina slovakov mysli, ze podnikanie je brnkacka, ze to zvladne kazdy a ze staci poznat par dobrych rad a ono to bude fungovat..
Indeed
05.10.12,07:31
nevidím dovod,prečo by niekto kto má z tým skusenosti nemohol zodpovedať zadavateĺke témy otázky

v tom poradí ako ich položila...

Konečné rozhodnutie je na nej.
profesional
05.10.12,08:03
Lebo polozila otazky vsebecne. A nemyslim si, ze formular na odpoved znesie text o rozsahu povedzme 600 stran A4.
sroservis
08.10.12,19:35
Ja si myslim, ze v zasade idete na to dobre, potrebujete si zistit, co najviac informacii, overit si stav prevadzky, ak to chcete kupit ako podnik - musite si vymienit pravo preskumat uctovnictvo a vobec archiv platnych zmluv, aby ste vedeli, ake zavazky prevezmete.
Ak to chcete kupit len po castiach, tj kupit zariadenie, prevziat najom priestorov, pripadne nadviazat na existujucich dodavatelov, zamestnat sucasnych zamestnacov a pod. doterajsiu prosperitu zariadenia mozete zistit aj z uctovnych zavierok. Ak vam ich neposkytne predavajuci, mozete si vyziadat ich odpisy z obchodneho registra, ak je tam predavajuci vedeny a ak su tam ulozene.
V zasade vsak plati, ze predavajuci by sa mal snazit hodnoverne vam preukazat, za sa baru dari, inak vam v podstate predava len zariadenie a teda je na mieste otazka, ci je cena primerana.
No a ako uviedol Profesional, ide o relativne vysoku sumu, nemate s tym skusenosti, takze v pripade vazneho zaujmu o kupu, je potrebne zaangazovat aj advokata, ktory vam spise dobru zmluvu, prip. nejakeho znalca, ktory by vedel posudit primeranost ceny. Aby sa nestalo po vyplateni kupnej ceny, ze vasa predstava o tom, co ste chceli kupit, sa bude lisit od toho,co ste skutocne kupili.
Advokat by mal tiez dat pozor na riadny prevod vsetkych prav, napr. v danom pripade zrejme prava najmu.