Mia7
02.10.12,23:11
Chcem Vas poziadat o radu ... stretavaju sa rozne odpovede pri dani z MV a pri uctovani ... v sro chcem pouzivat svoje osobne MV, ktore nebude majetkom sro. Lepsie je cestaky, alebo naklady na PHM, opravy a udrzbu? Ako je to s danou z MV? Kedy sa plati a kedy sa neplati? Ak plati, tak sro alebo ja? Kedy je potrebne mat najomnu zmluvu medzi mnou a sro a kedy nie? Dakujem velmi pekne :)
KEJKA
03.10.12,06:12
si v sro zamestnaný?, si ako spoločník, či konateľ, či oboje? máš aj odmenu?
v zásade - ak použiješ v sro na pracovné cesty svoje MV, urobíš si cesťák, uplatníš PHM a paušál za km. V paušáli je oprava a údržba.
sro ti cesťák zaplatí. na konci roka sa spočítajú mesiace, v ktrých to auto bolo použité a urobí /sro/ DP DMV a zaplatí daň - aj DP aj platba do konca januára 2013 /za rok 2012/, náklad - daň sa účtuje ešte do roku 2012.
účtovníčka_prešov
16.10.12,07:43
pokiaľ auto nahlásite na daňový úrad platíte daň od nahlásenia, do nákladov si môžete dávať opravy, poistky, na základe nákupu PHM počítať cesty, samotný nákup sa nedáva priamo do nákladov. V oboch prípadoch či už auto je nahlásené alebo sa robia cesťáky platí za auto daň z mot. vozidiel firma. Nájomná zmluva sa uzatvára keď firma používa auto, ktorého majiteľ nemá pracovný vzťah s firmou.. pri cesťákoch ak je majiteľom auta niekto iný, stačí písomný súhlas od majiteľa..
KEJKA
16.10.12,09:52
súhlasím s odpoveďou, ale sro nemá povinnosť nahlásiť auta zam-ca, ani zam-ec nemusí nič hlásiť. V tomto prípade sro iba uvedie auto do DP DMV a zaplatí alikvotnú časť ročnej dane podľa počtu mesiacov jeho využívania.
marjankaj
16.10.12,10:10
súhlasím s odpoveďou, ale sro nemá povinnosť nahlásiť auta zam-ca, ani zam-ec nemusí nič hlásiť. V tomto prípade sro iba uvedie auto do DP DMV a zaplatí alikvotnú časť ročnej dane podľa počtu mesiacov jeho využívania.
Súhlasím. To platí do 30.11.2012
Ale od 1.12.2012 sa alikvotná časť počíta podľa počtu dní jeho využívania (delené 365 príp.366.) Teda toto kto mohol vymyslieť?:eek:

A ak ide o auto zamestnanca, tak do nákladov nejdú opravy a poistky. Tie môžu ísť do nákladov iba na základe nájomnej zmluvy. V tomto prípade to musí nahlásiť na DU do 30 dní od prvého použitia na podnikanie.. Tiež to platí iba do 30.11.2012.
účtovník 007
16.10.12,10:26
Som inak zvedavá na tie tlačivá na DzMV. Časť roka na mesiace a časť dni. Toto mohol schváliť iba poriadny blbec, alebo skupina blbcov.
Uvidíme aké peklo sa rozpúta pri prvých podaných priznaniach. Lebo v tejto republike sa začne rozmýšľať, až keď prax úkáže na schválené kraviny. My účtovníci si máknene, ale čoby, veď je to len pár čísiel.:cool:

nesprávny príspevok, viď príspevky nižšie.
marjankaj
16.10.12,10:42
§ 104f
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. decembra 2012
(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam podľa § 2 ods. 1 písm. a) a ods. 3, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť okrem oznamovacej povinnosti k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje a ohlasovacia povinnosť k poplatku vznikne do 31. decembra 2012, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2012.
Aljok
16.10.12,10:55
Som inak zvedavá na tie tlačivá na DzMV.

Vzor DP k DzMV za rok 2012 je na stránke MF SR :

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8291
účtovník 007
16.10.12,11:13
Iank ako pozerám, tak pozerám do publikácie Zákony 2012 asi sa chybička vloudila. Zákon končí § 104/6 slovami Národnej rady Sloveskej a na ďalšej strane je už § 106. Chýba mi jeden celý list. To sa mi ešte v tejto publikácii nestalo. Ďakujem za upozornenie, ja som bola v tom, že sa to bude rozdeľovať. Ďakujem marjankaj a Aljok.
alenka57
16.10.12,15:52
Chcem vas poprosit o radu: sused je zivnostnik a prihlasil si osobne auto ba danovy urad, ktore bude pouzivat na podnikatelske ucely. Nie je v majetku firmy. Zistil vsak, ze lepsie pre neho bude ked bude tento rok este vyuzivat pausalne vydavky 40 percent z prijmov. Ma auto opat odhlasit z danoveho uradu, alebo tym, ze vyuzije pausalne vydavky nic nepokazi, a teda nevadi, ze auto je prihlasene na DU ako na podnikanie?
Prosim o skoru odpoved.
KEJKA
16.10.12,16:55
aj ked použije paušálne výdavky, DMV platiť musí - môj názor.
v kontexte so zadaním mám na mysli paušálne výdavky 40% z príjmov.
Protinázory beriem - ale len z toho dôvodu, že spätne mu asi ťažko niekto dokáže, že to auto používal na podnikateľské účely. Takže, ak ho neprihlási, tak mu to prejde. Neviem si totiž predstaviť spôsob, ako mu DU dokáže povinnosť registrácie. ledaže by prevážal tovar a prišli by na to napr. pri cestnej kontrole v súčinnosti s políciou /také diskusie tu už boli/.
účtovníčka_prešov
16.10.12,19:52
Bude si musieť zaplatiť daň z motorových vozidiel pokiaľ ma auto nahlásené bez rozdielu aké výdavky si uplatňuje. Auto sa dá odhlásiť do 30 dní čiže dátum môže byť spätne do 30 dní.
veronikasad
16.10.12,19:55
Chcem vas poprosit o radu: sused je zivnostnik a prihlasil si osobne auto ba danovy urad, ktore bude pouzivat na podnikatelske ucely. Nie je v majetku firmy. Zistil vsak, ze lepsie pre neho bude ked bude tento rok este vyuzivat pausalne vydavky 40 percent z prijmov. Ma auto opat odhlasit z danoveho uradu, alebo tym, ze vyuzije pausalne vydavky nic nepokazi, a teda nevadi, ze auto je prihlasene na DU ako na podnikanie?
Prosim o skoru odpoved.
Daň z mot.vozidiel platí živnostník preto, že využíva auto na podnikanie - nie preto ako formu zdanenia svojich príjmov použije. Aj keby auto vôbec nemal prihlásené, môže si uplatniť (ak ho používa na podnikanie) náklady spojené s prevádzkou mot.vozidla. Z DU však dostane pri kontrole pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti, nepodanie DP DzMV a nezaplatenie DzMV.
marjankaj
16.10.12,19:57
aj ked použije paušálne výdavky, DMV platiť musí - môj názor.
Keď ho odhlási, tak nemusí.

Teda neviem na aké paušálne výdavky si myslela. Či 80% podľa §19/2/L/3. Tu musí platiť DMV
alebo 40% §6/10 a tu nemusí platiť DMV. Je pravda, že tieto nie sú v zákone označené ako paušálne výdavky. Ale bežne sa tento termín používa.
účtovníčka_prešov
17.10.12,07:22
Keď ho odhlási, tak nemusí.

Teda neviem na aké paušálne výdavky si myslela. Či 80% podľa §19/2/L/3. Tu musí platiť DMV
alebo 40% §6/10 a tu nemusí platiť DMV. Je pravda, že tieto nie sú v zákone označené ako paušálne výdavky. Ale bežne sa tento termín používa.

toto nie je správne. Našla som článok na nete http://moje.hnonline.sk/node/5742 poradňa HN: Stanovisko DR SR:
Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84 ods. 1 zákona o miestnych daniach je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z 1príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov, napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Spôsob uplatňovania výdavkov v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a to percentom z príjmov, nemá vplyv na povinnosť platenia dane z motorových vozidiel.
Rozhodujúca je skutočnosť, či daňovník uplatňujúci si výdavky percentom z príjmov používa motorové vozidlo na podnikanie. Pridané: 10.2. 2011
marjankaj
17.10.12,07:46
toto nie je správne. Našla som článok na nete http://moje.hnonline.sk/node/5742 poradňa HN: Stanovisko DR SR:
Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84 ods. 1 zákona o miestnych daniach je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z 1príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov, napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Spôsob uplatňovania výdavkov v súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a to percentom z príjmov, nemá vplyv na povinnosť platenia dane z motorových vozidiel.
Rozhodujúca je skutočnosť, či daňovník uplatňujúci si výdavky percentom z príjmov používa motorové vozidlo na podnikanie. Pridané: 10.2. 2011
To je síce pravda, ale to používanie súkromného auta na podnikanie by mal DU dokázať.
Pri taxislužbe je to jasné, ale pri takom účtovníctve by som chcel vidieť, ako by postupoval.

Myslím, že v tom materiáli hovorili o aute v obchodnom majetku.
latka
18.10.12,12:40
§ 104f
Prechodné ustanovenia
k úpravám účinným od 1. decembra 2012


(1) Ak daňová povinnosť k miestnym daniam podľa § 2 ods. 1 písm. a) a ods. 3, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť okrem oznamovacej povinnosti k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje a ohlasovacia povinnosť k poplatku vznikne do 31. decembra 2012, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30. novembra 2012.


Podľa vyššie uvedeného mi vyplýva, že ak zamestnanci používali na služ. ceste auto, pričom neboli zapísaní ako jeho vlastníci nehlásili sme to a neplatili DzMV. Od 1.12.2012 pokračujem v tomto režime - oznamovaciu povinnosť nemáme a platiť DzMV tiež do 31.12.2012 nebudeme. Od 1.1.2013 ohlasovaciu povinnosť nemáme ale DzMV budeme platiť podľa cesťákov na dni????? Prilohy budu cestovné príkazy k zúčtovaniu?
ivdžina
03.01.13,11:43
Tak to by aj mňa zaujímalo, či podľa dní na cesťákoch?
duneha
08.01.13,23:06
Ahojte, rád by som sa spýtal. Som majiteľom a zároveň konateľom SRO, používam svoje súkromné auto na podnikateľské účely, auto nie je v majetku firmy - fakturujem pohonné hmoty inej firme na základne obchodnej zmluvy, ale nedávam si do nákladov PHM ani iné výdavky spojené s používaním auta. Musím platiť daň z MV ?
Sarlotka
08.01.13,23:51
Ahojte, rád by som sa spýtal. Som majiteľom a zároveň konateľom SRO, používam svoje súkromné auto na podnikateľské účely, auto nie je v majetku firmy - fakturujem pohonné hmoty inej firme na základne obchodnej zmluvy, ale nedávam si do nákladov PHM ani iné výdavky spojené s používaním auta. Musím platiť daň z MV ?

auto je pouzivane na podnikatelske ucely, refakturujete naklady nan na zaklade obchodnej zmluvy , takze je naozaj zrejme ze je auto na podnikatelske ucely pouzivane a preto by sa podla mna mala zaplatit dan z motoroveho vozidla...
duneha
09.01.13,00:06
Mne jedna známa účtovníčka povedala, že ak si neuplatňujem žiadne výdavky spojené s používaním motorového vozidla aj na podnikakateľské účely (tj. PHM, amortizácia a iné),
nemusím auto prihlasovať na DÚ a ani platiť cestnú daň. Musím si to asi overiť na DRSR.
renkulka
09.01.13,06:46
Rada by som sa opýtala, vraj je rozdiel v tom, keď použiva auto zamestnanec sročky a majiteľ sročky? je to pravda, aké sú teda povinnosti po novom, ďakujem.
Flash
09.01.13,07:12
Pri čítaní týchto odpovedí som prišiel nato, že člen družstva používal svoje súkromné osobné motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť v prospech družstva a vystavovali sme mu cesťáky (amortizácia a PHM s priemernou spotrebou v TP), ktoré sme účtovali do nákladov. Bohužiaľ na DÚ sme nerobili žiadnu registráciu - oznamovaciu povinnosť.
Urobili sme nejakú chybu? Môžme to dodatočne urobiť a bude potom z toho nejaká pokuta od DÚ? Alebo to máme nechať tak.
Máme za takéto auto podať (družstvo) daň.priznanie k dani z MV? Alebo to má urobiť samotný člen družstva?
Ďakujem za odpovede.
Tweety
09.01.13,07:14
Pri čítaní týchto odpovedí som prišiel nato, že člen družstva používal svoje súkromné osobné motorové vozidlo v roku 2012 na činnosť v prospech družstva a vystavovali sme mu cesťáky (amortizácia a PHM s priemernou spotrebou v TP), ktoré sme účtovali do nákladov. Bohužiaľ na DÚ sme nerobili žiadnu registráciu - oznamovaciu povinnosť.
Urobili sme nejakú chybu? Nie, nemali ste oznamovaciu povinnosť. Môžme to dodatočne urobiť a bude potom z toho nejaká pokuta od DÚ? Alebo to máme nechať tak. Oznámila by ju dodatočne.
Máme za takéto auto podať (družstvo) daň.priznanie k dani z MV? Áno, a daň aj zaplatiť.
Ďakujem za odpovede.
V texte.
EPk
09.01.13,08:05
Prečo by ho mali oznamovat, ved je to sukromne auto zamestnanca?
Tweety
09.01.13,08:49
máš pravcdu opravila som to
Liptáčik
14.01.13,07:18
Súkromné motorové vozidlo používa na podnikanie družka vlastníka - a to na základe zmluvy o pôžičke MV. Družka je SZČO a je platca DPH. Do nákladov si dáva spotrebované PHM a náhradu za opotrebovanie MV. Družka je však platcom DPH. Môj názor je, že za spotrebované PHM si nemôže uplatniť odpočet na DPH. Vysvetľujem si to správne?
účtovníčka_prešov
17.01.13,07:53
pokiaľ si počíta cestovné príkazy tak čo zo skúsenosti viem, DPH sa z takýchto započítaných výdavkov neuplatňuje. Čiže ani z tankovaní..
Lenka2409
17.01.13,11:34
To znamená, že sa berú do úvahy len presne tie dni, počas ktorých bol vystavený cesťák na služobku? Dobre to chápem? Ďakujem.
Lenka2409
17.01.13,11:35
Súhlasím. To platí do 30.11.2012
Ale od 1.12.2012 sa alikvotná časť počíta podľa počtu dní jeho využívania (delené 365 príp.366.) Teda toto kto mohol vymyslieť?:eek:

A ak ide o auto zamestnanca, tak do nákladov nejdú opravy a poistky. Tie môžu ísť do nákladov iba na základe nájomnej zmluvy. V tomto prípade to musí nahlásiť na DU do 30 dní od prvého použitia na podnikanie.. Tiež to platí iba do 30.11.2012.
To znamená, že sa berú do úvahy len presne tie dni, počas ktorých bol vystavený cesťák na služobku? Dobre to chápem? Ďakujem.
Ivana Halajová
22.01.13,11:20
Chcela by som sa spýtať.Ak má živnostník auto v majetku a v s.r.o. je zároveň aj jej konateľom, môže na základe zmluvy o výpožičke,alebo prenájme, prenajať si auto,ktoré má vlastní ako SZČO svojej s.r.o. Pričom nebude musieť auto odhlasovať zo SZČO a nanovo prihlasovať na s.r.o.Nanovo prihlasovať a odhlasovať na DÚ. Platiť DZMV bude ako doteraz/to znamená keďže bude v majetku živnostníka, tak za SZČO/ akurát bude fakturovať s.r.o za používanie auta na základe zmluvy.

Vopred ďakujem za radu a pomoc
účtovníčka_prešov
28.01.13,08:06
od roku 2013 sa už len podávajú odhlášky aut, nie je potrebné prihlasovať. Môžte to aj takto evidovať ako píšete. Otázne je či by nemalo byť v zmluve ošetrené kto bude platiť daň z motor. vozidiel, a pokiaľ obaja by si chceli uplatňovať náklady na auto či je to možné. Podľa mňa asi nie.
účtovníčka_prešov
28.01.13,08:07
To znamená, že sa berú do úvahy len presne tie dni, počas ktorých bol vystavený cesťák na služobku? Dobre to chápem? Ďakujem.

áno
Ivana Halajová
28.01.13,10:04
Ďakujem za odpoveď. Ja len rozmýšľam, aký by bol najjednoduchší spôsob. Nakoľko ide o to, aby 1. dodávku/úžitkové vozidlo/, ktorú mám momentálne SZČO v majetku, mohla používať s.r.o. na základe zmuvy o prenájme s tým, že DZMV bude naďalej platiť SZČO a náklady napr. PHM a iné, by si uplatňovala s.r.o.
Potom 2. ide aj o druhé auto, osobný automobil by chcel konateľ s.ro./kde je momentálne auto v majetku/ používať ako SZČO, zase riešením zmluvy o prenájme. Kde by tiež mohlo zostať DZMV na s.r.o. a on ako SZČO by si uplatnil náklady na PHM.
Ide len o prehodenie daných vozidiel, s tým, že by sa nič neprepisovalo a len čisto náklady by si priznal ten, ktorý bude daný automobil využívať na podnikanie.
Je to takto možné?
Vopred ďakujem
Dano_za
28.01.13,22:29
Chcem sa opytat ci by vedel niekto poradit:
Konatel pouziva sukromne vozidlo na pracovne cesty pre s.r.o. kde je iba konatelom, cize si pise cestaky. Auto je evidovane v inom kraji ako ma sidlo s.r.o. Pochopil som to spravne, ze DzMV podava s.r.o. u svojho spravcu dane podla sidla s.r.o., ale vysku dane vypocitam podla nariadenia kraja v ktorom je auto evidovane?
A druha otazka, v takomto pripade nie je potrebne oznamovat vznik danovej povinnosti k DzMV (jedna sa o rok 2012), ale co ak konatel poslal oznamenie o vzniku danovej povinnosti. Mozem aj napriek tomu urobit danove priznanie kde uvediem danovnika podla §85 ods.2 pism a?
Vopred dakujem za radu.
Lenka2409
29.01.13,07:03
áno

Lenže keď teraz pozerám tlačivo k DzMV, tak tam je stále len kolonka na počet mesiacov, počas ktorých sa vozidlo používa. Kde tam potom mám vyrátať presný počet dní? To už vážne nevedia, čo by si v tých zákonoch vymysleli? A keď už to vymysleli, prečo to nezapracujú aj do tlačiva?
KEJKA
29.01.13,07:32
Lenže keď teraz pozerám tlačivo k DzMV, tak tam je stále len kolonka na počet mesiacov, počas ktorých sa vozidlo používa. Kde tam potom mám vyrátať presný počet dní? To už vážne nevedia, čo by si v tých zákonoch vymysleli? A keď už to vymysleli, prečo to nezapracujú aj do tlačiva?tlačivo platí pre rok 2012 a DMV počítaš na mesiace.
Za rok 2013 bude nové tlačivo.
Lenka2409
29.01.13,07:57
tlačivo platí pre rok 2012 a DMV počítaš na mesiace.
Za rok 2013 bude nové tlačivo.

Áno, áno, Kejka, už mi to doplo. :D ;) Ďakujem.
Dano_za
30.01.13,23:44
Chcem sa opytat ci by vedel niekto poradit:
Konatel pouziva sukromne vozidlo na pracovne cesty pre s.r.o. kde je iba konatelom, cize si pise cestaky. Auto je evidovane v inom kraji ako ma sidlo s.r.o. Pochopil som to spravne, ze DzMV podava s.r.o. u svojho spravcu dane podla sidla s.r.o., ale vysku dane vypocitam podla nariadenia kraja v ktorom je auto evidovane?
A druha otazka, v takomto pripade nie je potrebne oznamovat vznik danovej povinnosti k DzMV (jedna sa o rok 2012), ale co ak konatel poslal oznamenie o vzniku danovej povinnosti. Mozem aj napriek tomu urobit danove priznanie kde uvediem danovnika podla §85 ods.2 pism a?
Vopred dakujem za radu.

Posuvam...dakujem