michaela8440
03.10.12,08:27
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či mi niekto nevie poradiť, ak vyjde nové vozidlo do premávky a má všetky potrebné doklady,musím ho zaradiť do majetku a začať účtovne odpisovať,Ale ja to nechcem, chcela by som ho začať odpisovať až za mesiac,resp. o mesiac posunúť účtovné odpisy, AKO NA TO?
KEJKA
03.10.12,21:41
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či mi niekto nevie poradiť, ak vyjde nové vozidlo do premávky a má všetky potrebné doklady,musím ho zaradiť do majetku a začať účtovne odpisovať,Ale ja to nechcem, chcela by som ho začať odpisovať až za mesiac,resp. o mesiac posunúť účtovné odpisy, AKO NA TO?
ak si dáš do smernice, že nový majetok zaradíš do užívania a prvý raz uplatníš účtovné odpisy počnúc prvým dňom nasl.mesiaca, nie je to chyba. Odpisy sa počítajú na mesiace, nie na dni, takže ten neúplný mesiac - kedy si niečo obstarala, tak ten si smernicou vylúčiš z účtovného odpisovania, nevidím v tom problém.
Po zmene Z_DP však toto nemôžeš urobiť pri daňovom odpisovaní, neviem na 100%, ale ak je to tak, hned budeš mať UO rôzne od DO.
marjankaj
03.10.12,22:06
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

§28
(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,

Neviem prečo by tak urobiť nemohla.
KEJKA
04.10.12,06:32
Neviem prečo by tak urobiť nemohla.zadávateľka reálne zaradila majetok - má na to doklad, užíva ho v určitom mesiaci, ale nechce počítať odpisy - chce ich posunúť. Preto som písala o smernici.
marjankaj
04.10.12,06:58
zadávateľka reálne zaradila majetok - má na to doklad, užíva ho v určitom mesiaci, ale nechce počítať odpisy - chce ich posunúť. Preto som písala o smernici.
Súhlasím.
A ja som zase písal o daňových odpisoch.
Adiks
04.10.12,08:57
Zaradenie do používania (uvedenie do užívania) sa robí, ak sú zabezpečené všetky technické funkcie majetku potrebné na jeho užívanie a splnené povinnosti podľa všeobecne záväzných predpisov a na rozdiel od ÚO sa nedá ľubovoľne posúvať. Takže v tomto konkrétnom prípade vznikne rozdiel medzi ÚO a DO hneď v prvom roku (ÚO začínajú v mesiaci nasledujúcom po zaradení a DO začínajú v mesiaci zaradenia). Nevieme tomu zabrániť, ak nechceme manipulovať s dátumom zaradenia majetku do používania. Kedy majetok zaradiť do používania je však presne dané v § 33 Postupov účtovania v PÚ.
marjankaj
04.10.12,09:24
Zaradenie do používania (uvedenie do užívania) sa robí, ak sú zabezpečené všetky technické funkcie majetku potrebné na jeho užívanie a splnené povinnosti podľa všeobecne záväzných predpisov a na rozdiel od ÚO sa nedá ľubovoľne posúvať. Takže v tomto konkrétnom prípade vznikne rozdiel medzi ÚO a DO hneď v prvom roku (ÚO začínajú v mesiaci nasledujúcom po zaradení a DO začínajú v mesiaci zaradenia). Nevieme tomu zabrániť, ak nechceme manipulovať s dátumom zaradenia majetku do používania. Kedy majetok zaradiť do používania je však presne dané v § 33 Postupov účtovania v PÚ.
Sorry. dal som iné paragrafy.


§26
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Teda DO=UO.
Stefan2005
04.10.12,09:30
v jednom z metodických pokynov DRSR sa píše (v zadaní témy je práve automobil):

"na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania."

... t.j. sú splnené všetky predpoklady na zaradenie, ale predsa sa píše, že môže, a nie že musí... a okrem toho by sa nemalo zabúdať pri zaradení do užívania na jednu podstatnú maličkosť - že kedy sa majetok skutočne začína používať na dosahovenie príjmov....
Adiks
04.10.12,10:33
Marjankaj, robíš chybné závery, začiatok účtovania majetku (uvedenie do užívania) je napr. 4.10.2011, DO si uplatním už, za 10/2011, podľa internej smernice ÚO začnem uplatňovať v mesiaci nasledujúcom po uvedení do užívania. Tak ako sa môžu ÚO a DO rovnať? Máš pravdu, že daňové odpisovanie začína v mesiaci účtovania uvedenia majetku do užívania. Problémom je, že účtovné odpisovanie nemusí začať v mesiaci účtovania uvedenia majetku do užívania, ale až v mesiaci, ktorý po ňom nadväzuje, ak je to takto upravené v internej smernici.
Adiks
04.10.12,10:35
v jednom z metodických pokynov DRSR sa píše (v zadaní témy je práve automobil):

"na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania."

... t.j. sú splnené všetky predpoklady na zaradenie, ale predsa sa píše, že môže, a nie že musí... a okrem toho by sa nemalo zabúdať pri zaradení do užívania na jednu podstatnú maličkosť - že kedy sa majetok skutočne začína používať na dosahovenie príjmov....
Ale dlhodobý hmotný majetok nie sú len motorové vozidlá.
mimiss
16.10.12,15:49
Dobrý den chcela by som sa spýtať prvý krát robím odpisovanie MV cez program omega..všetko už mám nahodené kupa,zaradenie len mi to vyhodilo prvý učtovný odpis už za 9mesiac tak musim tuto čiastku cez ID nahodit za tento mesiac alebo môže byť až na konci roka pri uzávierke a odčita mi to všetky od 9/2012-12/2012?
Tweety
16.10.12,15:53
Dobrý den chcela by som sa spýtať prvý krát robím odpisovanie MV cez program omega..všetko už mám nahodené kupa,zaradenie len mi to vyhodilo prvý učtovný odpis už za 9mesiac tak musim tuto čiastku cez ID nahodit za tento mesiac alebo môže byť až na konci roka pri uzávierke a odčita mi to všetky od 9/2012-12/2012?
Účtovný odpis musíš účtovať mesačne.
mimiss
16.10.12,16:02
a ku ktoremu dnu musi to byt presne stanovene či stači k poslednemu dnu a cez ID 551/082 a čiastka pod učtovnými odpismi..ak teda správne uvažujem lebo robím to prvý krát tak neviem presne.a nastavenie na linearny odpis je správne a treba tam doplniť aj kolko % ročne odpisat či netreba?
Paula
16.10.12,16:14
Zadaj si otázku k postupu do témy, kde sa Omega rieši.
ekovm
25.10.12,07:50
Aj u tých MV , ktoré boli zakúpené 4/2011 sa mesačne účtujú účtovné odpisy? A daňové?
Stefan2005
25.10.12,08:40
Aj u tých MV , ktoré boli zakúpené 4/2011 sa mesačne účtujú účtovné odpisy? A daňové?

Učtovné odpisy sa účtujú mesačne, daňové sa uplatňuje ročne z majetku evidovaného k 31.12.....
ekovm
25.10.12,09:03
Ďakujem
Katarína75
25.10.12,09:23
A co v pripade ak sa kupil majetok (okna) v auguste, zacal sa uzivat v auguste aj uhrada bola v auguste ale faktura mi dosla az v oktobri, v oktobri fakturu zauctujem. Mozem zaradit majetok a zacat odpisovat uz v 08 alebo az 10?
KEJKA
25.10.12,19:30
Existencia faktury nie je podmienkou zaradenia majetku. Akurat sa mi nezdaju tie okna - tie predsa nemaju samost. Urcenie. Ide o TZ budovy?
Katarína75
28.10.12,08:42
Budova je uz plne odpisana. Dakujem Kejka za odpoved. Ako som pochopila mozem zacat s odpismi (uctovne aj danove) uz v auguste :-)
Stefan2005
28.10.12,09:10
Budova je uz plne odpisana. Dakujem Kejka za odpoved. Ako som pochopila mozem zacat s odpismi (uctovne aj danove) uz v auguste :-)

... to ste na odpísanej budove menili okná, alebo ste robili rekonštrukciu budovy ???
Katarína75
28.10.12,09:22
len sa menili okna
Stefan2005
28.10.12,10:27
len sa menili okna

... tak si prečítaj ZoDP, §29 a najmä jeho ods. 4....
g.martin
05.11.12,14:47
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, že účtovne sa odpisuje majetok vždy len rovnomerne ? Teda, ak sa UJ rozhodne, že majetok bude odpisovať napr. 7 rokov, tak ho može odpisovať len rovnomerne že ?
Alebo sa može účtovne odpísať majetok aj zrýchlene ? ale vtedy UJ musí odpisovať podľa toho, do ktorej odp. skupiny majetok patrí že ?
marjankaj
05.11.12,15:02
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, že účtovne sa odpisuje majetok vždy len rovnomerne ? Teda, ak sa UJ rozhodne, že majetok bude odpisovať napr. 7 rokov, tak ho može odpisovať len rovnomerne že ?
Alebo sa može účtovne odpísať majetok aj zrýchlene ? ale vtedy UJ musí odpisovať podľa toho, do ktorej odp. skupiny majetok patrí že ?
Nie. Odpisuje sa na základe odpisového plánu.
Pozri postupy účtovania PU §20
Stefan2005
05.11.12,15:08
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, že účtovne sa odpisuje majetok vždy len rovnomerne ? Teda, ak sa UJ rozhodne, že majetok bude odpisovať napr. 7 rokov, tak ho može odpisovať len rovnomerne že ?
Alebo sa može účtovne odpísať majetok aj zrýchlene ? ale vtedy UJ musí odpisovať podľa toho, do ktorej odp. skupiny majetok patrí že ?

... v prvom rade treba správne rozlišovať medzi kategóriami účtovných a daňových odpisov; áno, zákon o dani z príjmov pozná rovnomerné aj zrýchlené odpisovanie. Postupy účtovania odkazujú na odpisový plán účtovnej jednotky. Odpisový plán si zostavuje UJ sama s ohľadom na charakter a využívanie dlhodobého majetku.
Teória účtovných odpisov v zásade rozlišuje dve kategórie, a to stále (konštatné) odpisy a premenlivé (variabilné) odpisy. Samozrejme sú rozpracovné ďalšie možné kombinácie týchto dvoch základných metód....

Takže odpoveď na položenú otázku, či účtovne sa majetok odpisuje len rovnomerne (t.j. konštatne), znie - nie, nemusí sa odpisovať len rovnomerne.
g.martin
05.11.12,16:08
ok, dakujem. Takže účtovne možme odpisovať majetok aj rovnomerne, aj zrýchlene. Teda, ak sa rozhodnem účtovne aj daňovo odpísať osobný automobil (kt. patrí do 1. odp. skupiny) zrýchleným sposobom, znamená to, že účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým, je tak ?
Ešte - lenže, ak sa rozhodnem pre účtovné odpisy uplatniť zrýchlené odpisovanie, tak sa musím riadiť podľa toho, do ktorej skupiny majetok podla zákona o dani z príjmov patrí, nie ? pretože odkial by som inak vedel tie koeficienty pre zrýchlené odpisovanie ?
marjankaj
05.11.12,16:11
ok, dakujem. Takže účtovne možme odpisovať majetok aj rovnomerne, aj zrýchlene. Teda, ak sa rozhodnem účtovne aj daňovo odpísať osobný automobil (kt. patrí do 1. odp. skupiny) zrýchleným sposobom, znamená to, že účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým, je tak ?
A k čomu ti to bude? :eek:
Chcel by som vidieť ten tvoj plán odpisov na zrýchlené odpisovanie po mesiacoch.:rolleyes:
g.martin
05.11.12,17:43
no ja sa to práve učím, tak to berme z teoretického hľadiska...
ty teraz narážaš nato, že by som si skomplikoval vyčíslenie odpisov, keďže účtovné odpisy sa účtujú každý mesiac ?
nika.sum
28.03.13,09:46
Ahoj, firma zakupila na uver auto v 07/2012, do pouzivania sa zaradilo az v 9/2012. Takze uctovne odpisy by mali byt od 7/2012 a nie od doby pouzivania? A danove budu od 9/2012. Samozrejme v tomto pripade sa nebudu rovnat.

Pytam sa kvoli predchadzajucim prispevkom. Auto bolo funkcne, na policii zahlasene, len sa nevyuzivalo, kym sa stare nepredalo. Aj na DU je az od 9/2012.
tictac7
28.03.13,09:51
Ahoj, firma zakupila na uver auto v 07/2012, do pouzivania sa zaradilo az v 9/2012. Takze uctovne odpisy by mali byt od 7/2012 a nie od doby pouzivania? A danove budu od 9/2012. Samozrejme v tomto pripade sa nebudu rovnat.

...až dňom zaradenia predsa začneš používať. Tak o čom chceš účtovať v júli a auguste? Na 022, predsa ešte nič nemáš....
nanika81
28.03.13,09:58
mám otázku, máme eshop, ktorý sme som si vytvorila sama, čiže som zaň neplatila nikomu nič, a teraz mi prišla faktúra na 5000euro od firmy, ktorá mi do môjho eshopu urobila nejaké zmeny a doplnila určité moduly pre rozšírenie eshopu (čiže vykonalu službu) - potrebujem vedieť, či túto sumu mám odpisovať alebo nie??? prosím poraďte mi...
nika.sum
28.03.13,10:02
...až dňom zaradenia predsa začneš používať. Tak o čom chceš účtovať v júli a auguste? Na 022, predsa ešte nič nemáš....

Ved toto som myslela aj ja, ale zmiatli ma predchadzajuce prispevky, ale mozno som ich len nepochopila... Ja som to aj tak zauctovala, len som citala nejake prispevky a zostala som zaskocena. Dakujem...
KEJKA
28.03.13,20:55
mám otázku, máme eshop, ktorý sme som si vytvorila sama, čiže som zaň neplatila nikomu nič, a teraz mi prišla faktúra na 5000euro od firmy, ktorá mi do môjho eshopu urobila nejaké zmeny a doplnila určité moduly pre rozšírenie eshopu (čiže vykonalu službu) - potrebujem vedieť, či túto sumu mám odpisovať alebo nie??? prosím poraďte mi...podľa mňa odpisovať, sama píšeš, že ide o moduly, rozšírenie.
zk24
11.10.16,13:36
Ahojte, len taká rychla mala otazka - učtovné odpisy na počítač môžem mať kludne stanove na 10 rokov, ked danove su 4r ?
Tweety
11.10.16,13:37
Ahojte, len taká rychla mala otazka - učtovné odpisy na počítač môžem mať kludne stanove na 10 rokov, ked danove su 4r ?
Áno, tiež len tak narýchlo. ÚO si stanovuje ÚJ podľa odpisového plánu.
zk24
11.10.16,13:39
Co ak firma kupila počítač v sume 1,000 EUR (teda meneja ko 1700 EUR), ktorý jej bol odcudzený, ale polícia žiada vyjadrenie amortizácie kedze išlo o PC zaradený do obchodného majetku? učtovaný bol predpokladam rovno do spotreby. Da sa nejako vyjadriť hodnota na zaklade trebars UO, ak nie je vôbec narok na DO? alebo ako na to?

Respektíve môžem učtovať o UO ak nejde o majetok s cenou nad 1700 EUR?

Teda si myslim, že môže odpisovať učtovne aj majetok s cenou nižšou ako 1700 EUR a vtedy bude danovým výdavkom suma účtovných odpisov.
Tweety
11.10.16,13:46
Ak nebol zaradený, nemôžeš ani účtovať o odpisoch. Zákon nezakazuje zaradiť majetok s nižšou hodnotou ako je stanovená v zákone. Takže kľudne môže byť zaúčtovaný na 02...
zk24
11.10.16,14:00
Ano, ano, ešte by sa to dalo zmeniť. kupeny bol vraj minuly mesiac, neviem ako to ich učtovníčka spravila. pýta sa ma kamarat, ako by som to vyriešila ked mam vyčísliť zostatkovú cenu PC v účtovníctve. Tak teoreticky by sa to dalo šupnuť na 022 a učtovne odpisovať, a jeden mesačný odpis odpočítať zo ZC.
Tweety
11.10.16,14:03
Áno, môže sa zaúčtovať do majetku. Odpisovať danovo aj účtovne.