junior78
03.10.12,08:06
Ahojte

Ako mám postupovať v prípade ak sme vo firme obdržali dobropisy k faktúram, ktoré sme doteraz vôbec neevidovali v účtovníctve. Iba z dobropisu sme zistili, že faktúry neevidujeme. Patria do aktuálneho daň. obdobia a pôvodné faktúry určite nedodajú do 25.10.2012. Ako mám nahrať dobropisy? Môžem ako nedaňové? Jedná sa o celú fakturovanú sumu a preto by išlo do DPH aj s plusom aj s mínusom. Ďakujem
Tweety
03.10.12,06:10
Ahojte

Ako mám postupovať v prípade ak sme vo firme obdržali dobropisy k faktúram, ktoré sme doteraz vôbec neevidovali v účtovníctve. Iba z dobropisu sme zistili, že faktúry neevidujeme. Patria do aktuálneho daň. obdobia a pôvodné faktúry určite nedodajú do 25.10.2012. Ako mám nahrať dobropisy? Môžem ako nedaňové? Jedná sa o celú fakturovanú sumu a preto by išlo do DPH aj s plusom aj s mínusom. Ďakujem
Ak nemáš pôvodnú faktúru, neúčtuj ani dobropis.
tictac7
03.10.12,06:24
Ahojte

Ako mám postupovať v prípade ak sme vo firme obdržali dobropisy k faktúram, ktoré sme doteraz vôbec neevidovali v účtovníctve. Iba z dobropisu sme zistili, že faktúry neevidujeme. Patria do aktuálneho daň. obdobia a pôvodné faktúry určite nedodajú do 25.10.2012. Ako mám nahrať dobropisy? Môžem ako nedaňové? Jedná sa o celú fakturovanú sumu a preto by išlo do DPH aj s plusom aj s mínusom. Ďakujem

dobropis do DP k DPH podľa dátumu vystavenia musíš zahrnúť - na DPH sa predsa používa daňová evidencia. Po obdržaní pôvodných faktúr ich zaúčtuješ, zaúčtuješ aj dobropisy a uplatníš si aj DPH na vstupe z pôvodných faktúr....
Tweety
03.10.12,06:25
dobropis do DP k DPH podľa dátumu vystavenia musíš zahrnúť - na DPH sa predsa používa daňová evidencia. Po obdržaní pôvodných faktúr ich zaúčtuješ, zaúčtuješ aj dobropisy a uplatníš si aj DPH na vstupe z pôvodných faktúr....
Prečo by mal odviesť štátu daň, ktorú si neuplatnil?
tictac7
03.10.12,06:31
Prečo by mal odviesť štátu daň, ktorú si neuplatnil?

...ale jeho dodávateľ si ju teraz uplatní...

to je to isté, ako pri samozdanení - dodaný tovar, resp. služba - faktúru stále nemám, ale na výstupe musím zdaniť a na vstupe môžem, až keď mám doklad....
junior78
03.10.12,08:00
Ďakujem za reakcie

Rozmýšľal som nad riešením, že dobropis uvediem nedaňovo a ani dph z faktúry nebudeme uplatňovať po obdržaní. Jedná sa o nevýznamnú sumu.
emma01
03.10.12,12:34
Súhlasím s Tweety. Vôbec by som tento prípad neporovnávala so samozdanením. Dobropis je oprava pôvodnej faktúry a on žiadnu faktúru nemá - teda z účtovného hľadiska neprišlo k žiadnemu dodaniu slu. Ako som vyrozumela, tak momentálne nemá k čomu ten dobropis účtovať, preto by som dobropisy vrátila dodávateľovi.
tictac7
03.10.12,12:42
Súhlasím s Tweety. Vôbec by som tento prípad neporovnávala so samozdanením. Dobropis je oprava pôvodnej faktúry a on žiadnu faktúru nemá - teda z účtovného hľadiska neprišlo k žiadnemu dodaniu slu. Ako som vyrozumela, tak momentálne nemá k čomu ten dobropis účtovať, preto by som dobropisy vrátila dodávateľovi.

...ten dodávateľ si o tú sumu poníži svoju daňovú povinnosť, ona prijatý dobropis nezahrnie do DPH = okradne štát....

ale nechám už túto diskusiu radšej tak....
Paula
03.10.12,13:01
Ahojte

Ako mám postupovať v prípade ak sme vo firme obdržali dobropisy k faktúram, ktoré sme doteraz vôbec neevidovali v účtovníctve. Iba z dobropisu sme zistili, že faktúry neevidujeme. Patria do aktuálneho daň. obdobia a pôvodné faktúry určite nedodajú do 25.10.2012. Ako mám nahrať dobropisy? Môžem ako nedaňové? Jedná sa o celú fakturovanú sumu a preto by išlo do DPH aj s plusom aj s mínusom. Ďakujem


Prečo určite nedodajú? Odkiaľ tá istota? Opis fa budú vyrábať tak dlho? Tovar, resp. služba boli dodané?
marjankaj
03.10.12,13:14
...ten dodávateľ si o tú sumu poníži svoju daňovú povinnosť, ona prijatý dobropis nezahrnie do DPH = okradne štát....

ale nechám už túto diskusiu radšej tak....
O koľko okradne štát?
Dodávateľ vystaví faktúru a potom ju stornuje dobropisom. Nezaplatí z toho žiadnu dph.
A odberateľ si môže z došlých faktúr(teda aj dobropisov) odpočítať DPH až keď má doklad, najneskôr však do konca roku.
A keď mi niekto vystaví dobropis k niečomu na čo nemám doklad, tak ho predsa môžem vrátiť dodávateľovi. Teda doklad vlastne nemám. Alebo je bezpredmetný.

Niekto mi omylom pošle faktúru(ja ju síce nedostanem) a potom ju stornuje. A preto mám odvádzať DPH?
Odviedla by si aj keby to bol dobropis za 120 000 000 €? Teda dph 20 000 000 €? Chcem to vidieť.
Rozalka
03.10.12,13:17
...ten dodávateľ si o tú sumu poníži svoju daňovú povinnosť, ona prijatý dobropis nezahrnie do DPH = okradne štát....

ale nechám už túto diskusiu radšej tak....

Čo to píšeš? dodávateľ dph už odviedol, teraz si zníži daňovú povinnosť; odberateľ ani neuplatnil ani neznížil uplatnenie .... nechápem, o čo prišiel štát?
Adiks
04.10.12,09:13
Pokiaľ viem, platí § 8 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorý hovorí, že účtovníctvo ÚJ je úplné, ak sú zaúčtované v účtovných knihách všetky účtovné prípady za dané účtovné obdobie. Ak došli v účt.období 2012 dobropisy a chýbajú faktúry za rovnaké účt.obdobie, je potrebné si ich vyžiadať od dodávateľa a potom zaúčtovať v účtovných knihách. Riešenie, že keď mám dobropisy a nemám faktúry od dodávateľa, tak dobropisy jednoducho nezaúčtujem, z čoho vyplýva, že o zaslanie faktúr ani nepožiadam, je nesprávne.
Adiks
05.10.12,09:26
Čo to píšeš? dodávateľ dph už odviedol, teraz si zníži daňovú povinnosť; odberateľ ani neuplatnil ani neznížil uplatnenie .... nechápem, o čo prišiel štát?
Dodávateľ má v účtovníctve faktúry a dobropisy, odberateľ nemá v účtovníctve nič. Bude to v poriadku pri krížovej kontrole? A to už ani nespomínam, že faktúry a dobropisy môžu byť v rôznom zdaňovacom období DPH a nechce sa mi veriť, že štát nebude žiadať DPH od odberateľa za faktúry, ak sa o nich dozvie.
marjankaj
05.10.12,09:36
Dodávateľ má v účtovníctve faktúry a dobropisy, odberateľ nemá v účtovníctve nič. Bude to v poriadku pri krížovej kontrole? A to už ani nespomínam, že faktúry a dobropisy môžu byť v rôznom zdaňovacom období DPH a nechce sa mi veriť, že štát nebude žiadať DPH od odberateľa za faktúry, ak sa o nich dozvie.
A ako vieš tie tie faktúry sú oprávnené?
To ja niekomu pošlem omylom faktúru na veľkú sumu(pomýlim sa v adrese) a keďže systém mi neumožňuje takú faktúru vymazať, tak pošlem dobropis. A odberateľ si to má dať do príjmov na sklade? Hoci tovar vôbec nedostal? Alebo službu?
Alebo tovar prevzal a neskôr ho poslal naspäť? Účtovníctvo má byť na základe skutočných účtovných prípadov a nie na základe "fiktívnych" faktúr.
marjankaj
05.10.12,09:48
Pokiaľ viem, platí § 8 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorý hovorí, že účtovníctvo ÚJ je úplné, ak sú zaúčtované v účtovných knihách všetky účtovné prípady za dané účtovné obdobie. Ak došli v účt.období 2012 dobropisy a chýbajú faktúry za rovnaké účt.obdobie, je potrebné si ich vyžiadať od dodávateľa a potom zaúčtovať v účtovných knihách. Riešenie, že keď mám dobropisy a nemám faktúry od dodávateľa, tak dobropisy jednoducho nezaúčtujem, z čoho vyplýva, že o zaslanie faktúr ani nepožiadam, je nesprávne.
Faktúra alebo dobropis je iba doklad u účtovnom prípade. Ak účtovný prípad nenastal(nedošlo k dodaniu tovaru), tak o čom sa tu bavíme?
Paula
05.10.12,09:57
Myslím, že ani netušíme, či dodanie nastalo a následne bola reklamácia a preto dobropis. Zadávateľ/ka problému sa už asi téme nevenuje.
junior78
05.10.12,13:44
Určite sa téme venujem, čítam všetky reakcie a som vďačný za každý príspevok. Je tu viac názorov a ja z nich musím vybrať tie, ktoré sú pre mňa najbližšie. Nereagoval som na príspevky lebo som si všimol, že niektorý sa urazili pri výmene názorov. Nechcem svojim názorom podporovať nikoho. Myslím si, že každý má v niečom pravdu a možno keby svoj názor rozpísal na celej A4 potom by nás presvedčil. Niektorý chceli isté informácie ktoré som pokladal za zbytočné ale teraz ich poskytnem.

Takže upresnim

Mám dobropis k faktúre, ktorú nemám(nemám lebo sú podnikatelia neporiadny a stratia ich, hlavne keď sa jedná o nevýznamné sumy. Predpokladám, že aj iný majú podobných zákazníkov, zamestnávateľov ale napriek tomu musia problém riešiť.) Faktúra bude až po ukončení štvrťroku a preto nebude figurovať v DPH (Prečo po ukončení? Vôbec to nie je podstatné, jednoducho konateľ donesie doklad až keď bude mať čas. Prečo nevyžiadam ja? Konateľ nechce aby som ja riešil. ) Či bolo dodanie? Áno dodanie bolo.(Inak by som prípad vôbec neriešil)
Ešte raz ďakujem za každý príspevok.
Adiks
05.10.12,19:58
Marjankaj, ak by sa jednalo o taký prípad, tak úplne s tebou súhlasím. Chybou viacerých prispievateľov (okrem Pauly a tictac7) bolo, že riešili len prvú alternatívu, ako keby druhá alternatíva vôbec nepripadala do úvahy. Mojou chybou bolo, že som riešil len druhú alternatívu, pričom som jasne neuviedol, že sa môže jednať aj o prvú alternatívu. Je pravda, že zadávateľka to neupresnila. Ak však zo zadania nie je jasné, o aký prípad presne ide, mali by sme radiť tak, že rozoberieme všetky alternatívy, ktoré prichádzajú do úvahy. V tomto prípade sme viacerí, vrátane mňa neradili, ale zavádzali, keď sme povedali A a nepovedali B. Preto si zvážme (ja to robím ako prvý) či nemáme radšej mlčať, ako takto polovičato a neúplne radiť.
marjankaj
05.10.12,20:01
No keby sme mlčali, tak by tu nepísal nikto a zadávateľovi by to ani neprišlo, že by mal niečo doplniť. Lepšie doplniť rôzne pohľady a nech si potom vyberie sám.
marjankaj
05.10.12,20:03
Ako sa hovorí. Nemému ani vlastná mater nerozumie.