janared
03.10.12,09:00
Chcela by som sa spýtať, či živnostník musí ma vytvorený podnikateľský bankový účet, alebo či príjmy a výdavky môže účtovať aj cez osobný účet. Ďakujem
xtriadax
03.10.12,07:08
môže používať na podnikanie aj osobný účet
mondes
03.10.12,07:11
...len doplním, že ten účet nemusí byť podnikateľský, avšak volila by som osobný účet, na ktorom by boli pohyby len čisto podnikateľské. Jednak v tom nebude chaos a jednak určite nechcete, aby do vašich osobných príjmov a výdavkov niekto "strkal nos". :)
Nella_2
03.10.12,08:39
Ak nepredpokladáš veľa pohybov na účte týkajúcich sa živnosti, neoplatí sa Ti zakladať na to osobitný účet a platiť ďalšie poplatky banke.
Dáša_
03.10.12,09:01
Akurát by som chcela upozorniť na to, že väčšina bánk má priamo v obchodných podmienkach, že osobný účet sa nemôže používať na podnikanie. Ak si dobre spomínam, tak akurát ČSOB v tom nie je úplne striktná.

Ak ide o poplatky, tak možno treba skúsiť napríklad fio banku. Je to fakt bez poplatkov.
ivustek
03.10.12,09:25
Súkromný osobný účet môžte využiť aj v súvislosti s podnikaním, ale tiež musí byť nahlásený na DÚ. V prípade, že budete viesť JÚ musíte však účtovať aj o súkromných pohyboch/ako VNZD a PNZD/. No a ak Vám účtovníctvo bude viesť účtovníčka zapýta si aj za účtovanie súkromných pohybov a ak ich je veľa, tak to bude aj dosť stáť.
Letko
03.10.12,09:27
Myslím, že mBank má podnikateľský účet pre živnostníkov zadara.
JAJA11
03.10.12,09:36
Akurát by som chcela upozorniť na to, že väčšina bánk má priamo v obchodných podmienkach, že osobný účet sa nemôže používať na podnikanie. Ak si dobre spomínam, tak akurát ČSOB v tom nie je úplne striktná.

Ak ide o poplatky, tak možno treba skúsiť napríklad fio banku. Je to fakt bez poplatkov.

nemyslím, že banka má právo skúmať, aké príjmy mi idú na účet.... ja som si založila podnikateľský účet, ale tie poplatky ma tak hnevali, že som ho zrušila... a aj som v banke povedala, že si zakladám len osobný účet, pretože nie som ochotná platiť tak vysoké poplatky.... bola to zrovna rozumná zamestnankyňa a pochopila čo hovorím.... dnes platím len za hotovostný výber, inak mám účet bez poplatkov.... :o
Ice dive
03.10.12,09:42
Myslím, že mBank má podnikateľský účet pre živnostníkov zadara.

no myslím, že nie, ale ja mám v Mbank, Mkonto a Emaxov a Emaxplusov môžeš mať tušim z každého po 4 účty... no a z tohto dôvodu som využíval jeden z Emax účtov ako podnikateľský, mal som ho nahlásený na DÚ a ešte sa mi aj podnikateľské prostriedky lepšie zhodnocovali ako na bežnom účte... potom som prešiel na sro, a tam som už chcel, aby na výpise z účtu figuroval názov firmy, tak som prešiel s podnikaním do FIO banky, ktorá je tiež bez poplatkov, až na platobnú kartu - kde sa platí tušim 0,40 € za mesiac...

ale účet pre živnostníkov v Mbank je zadarmo, platí sa len za každý jeden medzibankový prevod 0,03 € čo nie je síce závratná suma, ale načo za to platiť, ak vo fiobanke je to zdarma...
Ice dive
03.10.12,09:48
nemyslím, že banka má právo skúmať, aké príjmy mi idú na účet.... ja som si založila podnikateľský účet, ale tie poplatky ma tak hnevali, že som ho zrušila... a aj som v banke povedala, že si zakladám len osobný účet, pretože nie som ochotná platiť tak vysoké poplatky.... bola to zrovna rozumná zamestnankyňa a pochopila čo hovorím.... dnes platím len za hotovostný výber, inak mám účet bez poplatkov.... :o

tak zas banka nie je blbá... a môže jej to veľmi rýchlo dôjsť, načo sa účet používa... nakoľko na väčšine osobných účtov je spravidla jeden vklad do mesiaca od jednej a tej istej spoločnosti a X-výdavkových operácií... a ak na osobný účet pípne povedzme 5-10 plusových operácií od rôznych firiem... je to viac ako jasné...
ďalšia vec, ak zriadiš nepodnikateľský účet tak ťa banka DÚ nenabonzuje... čo pri podnikateľských účtoch oznamujú...
xtriadax
03.10.12,10:12
používam súkromný účet na podnikanie a nikto to nerieši. To by muselo byť myslím oveľa viac operácií ako 5-10 aby to niekto vôbec riešil. Veď to by potom všetkým čo predávajú napr. cez bazoš viac vecí za mesiac robili banky podnikateľské účty. Urobiť účty bez poplatkov ako m-bank fio a zuno myslím a máš to vyriešené.