Replasťačka
03.10.12,09:08
SZČO má povolenie pracovať v IČŠ ( podal žiadosť E101 na SP a má povolenie ).
Jeho obchodný partner v Belgicku je registrovaný pre daň.
Má teda registračnú povinnosť podľa zákona o DPH, § 7a ods. 2: Ak zdaniteľná osoba nie je platiteľom, má v tuzemsku sídlo, prevádzkareň, bydlisko .. . dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a príjemca služby je osobou povinnou platiť daň, je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby.
DÚ je povinný registráciu urobiť, vydať osvedčenie, prideliť IČDPH najneskôr do 7 dní od doručenia registrácie.
Keďže bude registrovaný podľa § 7a, nevzťahuje sa na neho zábezpeka na daň , mám pravdu?
Prosím o príspevky k tejto téme, stretla som sa s takýmto prípadom prvýkrát. Vďaka .
mondes
03.10.12,07:16
Musíš napísať, čo presne tam bude robiť, aby bolo možné špecifikovať, či ide o § 15 ods. 1 alebo o § 16. Ak bude vykonávať stavebné práce na stavbe v BElgicku, takže miesto dodania je Belgicko - § 16 - práca na nehnuteľnosti - nemá povinnosť sa registrovať na DPH podľa § 16.
tictac7
03.10.12,07:21
SZČO má povolenie pracovať v IČŠ ( podal žiadosť E101 na SP a má povolenie ).
Jeho obchodný partner v Belgicku je registrovaný pre daň.
Má teda registračnú povinnosť podľa zákona o DPH, § 7a ods. 2: Ak zdaniteľná osoba nie je platiteľom, má v tuzemsku sídlo, prevádzkareň, bydlisko .. . dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a príjemca služby je osobou povinnou platiť daň, je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby.
DÚ je povinný registráciu urobiť, vydať osvedčenie, prideliť IČDPH najneskôr do 7 dní od doručenia registrácie.
Keďže bude registrovaný podľa § 7a, nevzťahuje sa na neho zábezpeka na daň , mám pravdu?
Prosím o príspevky k tejto téme, stretla som sa s takýmto prípadom prvýkrát. Vďaka .

nie, nevzťahuje.
Replasťačka
03.10.12,07:35
Sú to stavebné práce a je v tom ešte požiadavka od odberateľa-Belgičana, aby si mohol skontrolovať, či je dodávateľ registrovaný pre daň a či má pridelené IČ. Ako dôvod uvádza :
problémy v Belgicku pri styku s daňovým úradom, pri kontrole by mohol byť podozrivý, že úhrada OF na Slovensko by mohla byť považovaná za čiernu platbu, keďže si nemá ako skontrolovať, či je dodávateľ zo Slovenska registrovaný pre dane. Pridelené DIČ - preukaz im nestačí.
mondes
03.10.12,07:42
Keďže sa jedná o služby podľa § 16, nemá povinnosť sa registrovať na DPH podľa §7a.
tictac7
03.10.12,07:45
registráciu podľa § 7a si daj - veď Ťa to nič nestojí (a budeš mať pokoj aj do budúcna - keď tam bude, nevieš, čo sa vyskytne - napr. prijme službu, podľa ktorej sa bude miesto posudzovať podľa jeho sídla a budeš vieš kde....)
práce na nehnuteľnosti sa do SV neuvádzajú
Replasťačka
03.10.12,08:18
Sú to stavebné práce a je v tom ešte požiadavka od odberateľa-Belgičana, aby si mohol skontrolovať, či je dodávateľ registrovaný pre daň a či má pridelené IČ. Ako dôvod uvádza :
problémy v Belgicku pri styku s daňovým úradom, pri kontrole by mohol byť podozrivý, že úhrada OF na Slovensko by mohla byť považovaná za čiernu platbu, keďže si nemá ako skontrolovať, či je dodávateľ zo Slovenska registrovaný pre dane. Pridelené DIČ - preukaz im nestačí.

Podľa mňa:
- daňová povinnosť: § 19 ods. 3 písm b ZDPH sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods . 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, čiže Belgičan, uskutočňuje opakovane,
pokiaľ kontrakt neskočí ( má ho na rok ) a fakturuje bez dph, ale neviem odvolačku, ktorú je treba uviesť na faktúre, prečo je fakturované bez dph
- nemá povinnosť podávať DP k DPH, neplatí žiadnu dph
- vyváža služby, má povinnosť podávať SV elektronickou formou, musí sa teda registrovať
na EZU
- keď sa v styku s nejakým dodávateľom v štátoch EU preuáže svojim IČ pre Dph, nebude mu účtovaná dph, ale doma musí podať priznanie a aj daň odviesť, pretože naň sa nevzťahuje odpočítanie dane podľa § 49 - 51.
- a ďalej neviem, na čo som ešte zabudla
tictac7
03.10.12,09:42
Sú to stavebné práce a je v tom ešte požiadavka od odberateľa-Belgičana, aby si mohol skontrolovať, či je dodávateľ registrovaný pre daň a či má pridelené IČ. Ako dôvod uvádza :
problémy v Belgicku pri styku s daňovým úradom, pri kontrole by mohol byť podozrivý, že úhrada OF na Slovensko by mohla byť považovaná za čiernu platbu, keďže si nemá ako skontrolovať, či je dodávateľ zo Slovenska registrovaný pre dane. Pridelené DIČ - preukaz im nestačí.

Podľa mňa:
- daňová povinnosť: § 19 ods. 3 písm b ZDPH sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods . 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, čiže Belgičan, uskutočňuje opakovane,
pokiaľ kontrakt neskočí ( má ho na rok ) a fakturuje bez dph, ale neviem odvolačku, ktorú je treba uviesť na faktúre, prečo je fakturované bez dph
- nemá povinnosť podávať DP k DPH, neplatí žiadnu dph
- vyváža služby, má povinnosť podávať SV elektronickou formou, musí sa teda registrovať
na EZU
- keď sa v styku s nejakým dodávateľom v štátoch EU preuáže svojim IČ pre Dph, nebude mu účtovaná dph, ale doma musí podať priznanie a aj daň odviesť, pretože naň sa nevzťahuje odpočítanie dane podľa § 49 - 51.
- a ďalej neviem, na čo som ešte zabudla

- stavebné práce - miesto dodania tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - § 16 ods. 1 - prenos daňovej povinnosti § 69 ods. 2 - na faktúru napíš odvolávku "prenesenie daňovej povinnosti - osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, dodanie je oslobodené od dane v zmysle článku 47 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení"
- vykonané stavebné práce v zahraničí neuvádza do SV ani do DPkDPH
- áno, ak prijme zo zahraničia službu alebo tovar, pri ktorých uvedie svoje IČ DPH, zdaní na SK - podá DP k DPH
Aljok
03.10.12,10:02
- stavebné práce - miesto dodania tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - § 16 ods. 1 - prenos daňovej povinnosti § 69 ods. 2 - na faktúru napíš odvolávku "prenesenie daňovej povinnosti - osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, dodanie je oslobodené od dane v zmysle článku 47 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení"
- vykonané stavebné práce v zahraničí neuvádza do SV ani do DPkDPH
- áno, ak prijme zo zahraničia službu alebo tovar, pri ktorých uvedie svoje IČ DPH, zdaní na SK - podá DP k DPH

§ 69/2 platí pre tuzemskú ZO, ktorá prijala službu uvedenú v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11....

Tuzemská ZO, ktorá vykonáva stavebné práce v Belgicku si musí naštudovať ich ZDPH, pretože miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza - v Belgicku. V SK sa neregistruje.

Pozrite túto tému :
http://www.porada.sk/t64561-p14-dodanie-sluzby-do-ineho-clenskeho-statu.html#post2110298
tictac7
03.10.12,11:27
§ 69/2 platí pre tuzemskú ZO, ktorá prijala službu uvedenú v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11....

Tuzemská ZO, ktorá vykonáva stavebné práce v Belgicku si musí naštudovať ich ZDPH, pretože miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza - v Belgicku. V SK sa neregistruje.

Pozrite túto tému :
http://www.porada.sk/t64561-p14-dodanie-sluzby-do-ineho-clenskeho-statu.html#post2110298

...to ja viem a to čo si v mojom príspevku podškrtla a zvýraznila to nepatrí k sebe. To čo patrí k sebe, je v mojom pôvodnom príspevku medzi úvodzovkami.....
Aljok
03.10.12,12:20
...to ja viem a to čo si v mojom príspevku podškrtla a zvýraznila to nepatrí k sebe. To čo patrí k sebe, je v mojom pôvodnom príspevku medzi úvodzovkami.....

Neviem prečo si v odpovedi uvádzala § 69/2 nášho ZDPH. Ten predsa nemá nič spoločné s prácami tuzemskej ZO na nehnuteľnosti v Belgicku. Preto som to podčiarkla...
tictac7
03.10.12,12:32
Neviem prečo si v odpovedi uvádzala § 69/2 nášho ZDPH. Ten predsa nemá nič spoločné s prácami tuzemskej ZO na nehnuteľnosti v Belgicku. Preto som to podčiarkla...

...ukážka toho, že aj u nás je na základe spomínanej smernice v tomto prípade prenos daňovej povinnosti...
Aljok
03.10.12,13:00
...ukážka toho, že aj u nás je na základe spomínanej smernice v tomto prípade prenos daňovej povinnosti...

U nás áno, ale nakoľko je to dobrovoľné pravidlo, tak obdobu §69/2 v Belgicku nemusia mať...
matcho
03.10.12,13:01
Som SZČO - začiatočník a dôchodca - štátny poistenec, cez SZČO si privyrábam a chcem poradiť:
1. Vykonávam službu obch. zastupovania v SR pre subjekt z ČR ( on je živnostník a je platca DPH ) - v podstate ako obch. zástupca uzatváram zmluvy u firiem v energetickej oblasti na území SR za províziu, subjekt z ČR je výhradný distribútor pre českú energ. firmu kt. má v SR org. zložku a on má zmluvu s pobočkou v SR . Až teraz som sa niečo dozvedel o povinnosti registrácie platcu DPH ohľadom poskytovania služieb zahr. subjektu a neviem či to aj pre mňa platí. Musím byť registrovaný ako platca DPH a neplatič tejto dane podľa paragr. 7a zákona o DPH ? A ak áno ako to je od 1.10.2012, musel by som aj položiť zábezpeku ? Už skoro rok vystavujem faktúry a ak som nevedomosťou porušil povinnosť registrácie ako z toho vybrusliť, hrozí mi nejaká sankcia. Prosím poraďte ... či sa mám registrovať , ako ďalej ....

Okrem toho poprosím o info = nechcem v roku 2013 odvádzať soc. odvody pretože zisk by bol mizerný, uplatňujem si paušál a v tomto roku neplatím soc. odvody ... Aký hrubý príjem za tento rok nesmiem prekročiť ... je to 4168,92 € ? Ďakujem za informácie.
TomiKlimo
10.10.12,05:42
Zdravím. Zaujímalo by ma, či je tento platiteľ dane ( §7a ) povinný podať daňové priznanie aj napriek tomu keď pracuje v Nemecku ( stavebné práce ). Registrovaný je od augusta 2012. Za odpoveď vopred ďakujem.
damien11
28.03.13,12:42
​Ahojte, chcem sa syptat...
som zivnostnik, mam cistu historiu (uz niekolko rokov) s platbou DPH. Chcem si zalozit sro a nasledne poziadat byt platcom DPH. Prihliadaju na historiu a nemusim platit zabezpeku? Ma s tym niekto skusenost? Dakujem