babe01
03.10.12,11:29
Dobrý deň. Potrebovala by som pomôcť. Priateľ dostal v robote výpoveď k 30.09.2012
Mal uzavreté i dve dohody. Jednú na 300€/pol rok a druhú na 200/za kvartál.
Prvého sa šiel zahlásiť na úrad práce. Teta si zobrala od neho papiere a povedala mu, že ho môže zaradiť do evidencie až v novembri, keď jej donesie potvrdený príjem za október.
Je to správne? On celý mesiac nebude registrovaný nemôže ísť ani na poisťovňu ani požiadať o podporu, pretože nie je zaradený do evidencie na úrade práce.
ďakujem za odpoveď.
Xanti
03.10.12,09:33
No podla mna to správne je,
lebo ak má dohody, tak príjem z dohôd za oktober určite prekročí zákonom stanovenú hranicu 143,40 eur a tým pádom by ho od začiatku oktobra museli vyradiť. Takže ho ani nezaradia a ušetria si robotu. A vlastne aj SP.
Ak nechce platiť odvody do ZP ako samoplatca, tak do 7 dní od skončenia PP môže ísť na PN v ochrannej lehote ak má nejaké zdravotné problémy.

Oprava : ukvapila som sa, :D mali by ho zaradiť do evidencie UP.
ewita888
03.10.12,09:44
A čo, ak by tam ten príjem nebol...?? čiže by boli len uzatvorené dohody, ale príjem by nemal?
Xanti
03.10.12,09:46
Ewita,
to je na pováženie, hlavne pri tom odmeňovaní, kt. je tak divne nastavené. A to ozaj končil kvartal teraz v septembri, takže v oktobri mu určite príjde príjem tých 200 e podľa zmluvy.
ewita888
03.10.12,09:50
Zrejme sa ho pýtala, či bude mať ešte príjem z dohody, ak áno, tak zrejme preto ho nezaevidovala.. :rolleyes:
Xanti
03.10.12,09:52
Ale ked tak nad tým premýšľam,
mali by ho zaevidovať. Lebo ved v oktobri mu príde aj posledná výplata z práce, kde skončil PP. To by všetci komu skončil PP nemohli byť evidovaný na UP prvý mesiac.

To zadávateľke : pokračuje kamarát v práci na dohodách? alebo ukončil aj dohody?
babe01
03.10.12,09:56
200€ je za kvartál, takže teraz mu vyplatia 200€ za júl, august, september. (Takže to sa neráta - to ich nezaújma.) A znova mu bude vyplatené 200€ až v januári. Takže jeho príjem neprekročí mesačný limit, čo môžeš zarobiť.
Ale teraz si pokladám otázku. Pôjdem sa zaevidovať na úrad práce 1. Ďalšiu návštevu budem mať o mesiac 3. Som zaradená do evidencie. Už mám vybavenú sociálku i poisťovňu. Pätnásteho si nájdem brigádu na dohodu. Ako sa to rieši? Potom ľudí odhlasujú, či čo?
ewita888
03.10.12,09:56
Veď práve.. myslím, že ho mala zaevidovať, lebo by sa musel nahlásiť ako samoplatiteľ v ZP.. ak by bol dôvod na vyradenie, tak nech ho potom vyradí..
babe01
03.10.12,09:58
Priateľ pokračuje na dohody. Je to pre OSBD ako domovník a druhá je na upratovanie spoločných priestorov. Takže tam odmena nebude nikdy väčšia ako je v dohode.
Xanti
03.10.12,09:58
No dohodu, zmluvu musíš pred začiatkom výkonu práce odniesť na UP. Ak to nespravíš vyradia ťa.
Detto, ak prekročíš príjem zákonom stanovený vyradia ťa, a platíš si sama odvody do ZP ako samoplatca až do času kým ťa nezaradia opäť do evidencie ( musíš znova požiadať ). Odvody do ZP sú vo výške 47,58 eur mesačne.
Xanti
03.10.12,10:00
Priateľ pokračuje na dohody. Je to pre OSBD ako domovník a druhá je na upratovanie spoločných priestorov. Takže tam odmena nebude nikdy väčšia ako je v dohode.
No neviem, ale ak ho teraz aj zaradia do evidencie ( čo by mali) tak už v januári ho vyradia nakoľko jeho príjem bude 500 e ... čo prekročí zákonom stanovenú hranicu.
Potom sa opäť bude musieť evidovať ak nenájde prácu, aby mohol dočerpať zvyšnú časť podpory.
A navyše podľa nových zákonov aj z dohôd sa budú platiť odvody, tým pádom asi už nebude môcť byť potom evidovaný na UP. Uvidíme konečnú verziu čo schvália.
drobeceva
03.10.12,10:00
Veď práve.. myslím, že ho mala zaevidovať, lebo by sa musel nahlásiť ako samoplatiteľ v ZP.. ak by bol dôvod na vyradenie, tak nech ho potom vyradí..

myslím si, že zatiaľ splnil podmienky na evidenciu...ostatné sa posúdi až po predložení potvrdenia o odmene ...takže ho mali vziať do evidencie, zároveň by bol štát platiteľom na ZP.
Pokiaľ vystavia potvrdenie o odmene, bude neskoro na spätné zaradenie do evidencie a bude musieť ZP doplácať sám.
ewita888
03.10.12,10:05
myslím si, že zatiaľ splnil podmienky na evidenciu...ostatné sa posúdi až po predložení potvrdenia o odmene ...takže ho mali vziať do evidencie, zároveň by bol štát platiteľom na ZP.
Pokiaľ vystavia potvrdenie o odmene, bude neskoro na spätné zaradenie do evidencie a bude musieť ZP doplácať sám.

Presne tak.. ak ak ho aj vyradia od januára, tri mesiace má nárok na podporu..
Anik
03.10.12,10:35
200€ je za kvartál, takže teraz mu vyplatia 200€ za júl, august, september. (Takže to sa neráta - to ich nezaújma.) A znova mu bude vyplatené 200€ až v januári. Takže jeho príjem neprekročí mesačný limit, čo môžeš zarobiť.
Ale teraz si pokladám otázku. Pôjdem sa zaevidovať na úrad práce 1. Ďalšiu návštevu budem mať o mesiac 3. Som zaradená do evidencie. Už mám vybavenú sociálku i poisťovňu. Pätnásteho si nájdem brigádu na dohodu. Ako sa to rieši? Potom ľudí odhlasujú, či čo?
Dievčence ak by ho aj zaradili nebudú to brať tak, že ten príjem 200,- eur je vyplatený teraz a tým pádom prekračuje hranicu možného príjmu - vyradenie na min. 3 mesiace ?
Xanti
03.10.12,10:38
Dievčence ak by ho aj zaradili nebudú to brať tak, že ten príjem 200,- eur je vyplatený teraz a tým pádom prekračuje hranicu možného príjmu - vyradenie na min. 3 mesiace ?
Ak tých 200 e dostane v oktobri, čo vychádza za 3 kvartál a k tomu dostane ešte poslednú výplatu, možno s odstupným, tak nemá ako prekročiť príjem. Lebo je to príjem za obdobie kedy ešte nebol v evidencii.
To by nikto nemohol sa zahlásiť na UP po skončení zamestnania, lebo ak ma vyhodia v novembri tak v decembri ešte dostanem výplatu za november. A predsa ma zaradia na UP. Lebo prvá podpora príde až v januári.

V zadávateľkinom prípade, prvá podpora za oktober príde až v novembri.
Xanti
03.10.12,10:52
Joj babuchy, taký pomýlený príspevok tak ohodnotiť. :D