Tinaho
03.10.12,13:47
Poraďáci ahojte,

znova Vás prosím o radu.

Práve mi oznámili, že nám vykradli predajňu. Predajňa je v prenajatých priestoroch, nemáme ju poistenú.

Krádež sme nahlásili na polícii:
- odcudzenie hotovosti - to som si našla na Porade ako správne zaúčtovať

- poškodené okno a dvere - prenajímateľ žiada opraviť majetok na naše náklady - ako je to v tomto prípade z pohľadu zákona o DPH a dani z príjmov? Uvedená oprava bude vyfakturovanú na našu spoločnosť - môžem si uplatniť DPH z tejto opravy a zároveň dať túto opravu do daňovo uznaných nákladov?

Vopred ďakujem za pomoc.
tictac7
03.10.12,11:56
Poraďáci ahojte,

znova Vás prosím o radu.

Práve mi oznámili, že nám vykradli predajňu. Predajňa je v prenajatých priestoroch, nemáme ju poistenú.

Krádež sme nahlásili na polícii:
- odcudzenie hotovosti - to som si našla na Porade ako správne zaúčtovať

- poškodené okno a dvere - prenajímateľ žiada opraviť majetok na naše náklady - ako je to v tomto prípade z pohľadu zákona o DPH a dani z príjmov? Uvedená oprava bude vyfakturovanú na našu spoločnosť - môžem si uplatniť DPH z tejto opravy a zároveň dať túto opravu do daňovo uznaných nákladov?

Vopred ďakujem za pomoc.

podľa mňa, áno. Veď predsa prenajímateľ nemôže znášať tieto náklady. V prípade, že by ste mali priestory poistené a boli by splnené všetky zmluvné podmienky stanovené poisťovňou na zabezpečenie ochrany, mali by ste nárok na poistné plnenie (bez DPH, ktorú si uplatníte v DPkDPH), takže nevidím dôvod, prečo by tieto náklady a DPH pri nepoistenom majetku nemali byť daňovo uznané.
Tinaho
03.10.12,12:31
Neviem, napadlo ma to, či to nie je podobné ako keď ukradnú hmotný majetok - tam sa musí vrátiť DPH, ktorú sme si uplatnili na vstupe.
tictac7
03.10.12,12:35
Neviem, napadlo ma to, či to nie je podobné ako keď ukradnú hmotný majetok - tam sa musí vrátiť DPH, ktorú sme si uplatnili na vstupe.

pri obstaraní majetku si si uplatnila nárok na odpočet DPH...keď ho ukradnú - majetok nevyužívaš na dosahovanie príjmov - tak zo ZC vrátiš DPH, kúpiš nový máš nárok na odpočet v plnej výške....
marjankaj
03.10.12,12:58
pri obstaraní majetku si si uplatnila nárok na odpočet DPH...keď ho ukradnú - majetok nevyužívaš na dosahovanie príjmov - tak zo ZC vrátiš DPH, kúpiš nový máš nárok na odpočet v plnej výške....
Majetok neodpisuje, teda ani nemá zostatkovú cenu.