Ariela
22.02.06,10:37
Ahoj všetci, je podľa Vás plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia z titulu odchodu do starobného dôchodku a ukončenia zmluvy zdaniteľným príjmom? A podľa akého §? Ak sa to tu už niekde riešilo, stačí tip na link.
Ď a k u j e m.
Chobot
22.02.06,10:38
Ahoj všetci, je podľa Vás plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia z titulu odchodu do starobného dôchodku a ukončenia zmluvy zdaniteľným príjmom? A podľa akého §? Ak sa to tu už niekde riešilo, stačí tip na link.
Ď a k u j e m.

Dávky z DDP/DDS sú podľa § 7 odst. d) zákona o dani z príjmov príjmom z kapitálového majetku. Daň z týchto príjmov sa vyberá formou zrážky (§43 odst. 3 písm. e), tzn. že daň sa odvádza pri ich výplate, daňovník ich nemusí zdaňovať sám.

Základom dane je rozdiel medzi prijatou čiastkou a sumou zaplatených príspevkov. V prípade, ak ide o pravidelné plnenie (vyplácanie doplnkového dôchodku), tak zaplatené príspevky sa rozpočítajú na obdobie vyplácania dávky.
Ariela
22.02.06,12:03
Vrelá vďaka Chobot, takže ak ten dotyčný nemal v r. 2005 vyššie príjmy ako 87.936, tak podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia (treba k tomu doložiť nejaký doklad?)... Ale ak náhodou mal, tak to nemusí uvádzať v daňovom priznaní, aj keď ho podáva z iných dôvodov. Alebo musí?
Chobot
23.02.06,22:09
Vrelá vďaka Chobot, takže ak ten dotyčný nemal v r. 2005 vyššie príjmy ako 87.936, tak podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia (treba k tomu doložiť nejaký doklad?)... Ale ak náhodou mal, tak to nemusí uvádzať v daňovom priznaní, aj keď ho podáva z iných dôvodov. Alebo musí?

Neviem, ako to je, ak nemal príjem vyšší ako tých 87 tisíc SK. Ale asi to bude rovnaké, ako v prípade zrazenej dane z kreditných úrokov za vklady v banke.

Tie sa myslím že tiež nevracajú, ak daňovník mal nížší príjem. Alebo sa prijaté kreditné úroky uvádzajú tiež medzi príjmami v daňovom priznaní? Zdá sa mi, že nie.
Ariela
24.02.06,08:21
Ja som na jednom seminári počula názor, že je to možné, práve v prípade zdanených úrokov napr. na vkladových účtoch. Tak preto som si myslela (keď som sa v tom zorientovala, vďaka tvojej prvej odpovedi :-) ), že by sa to snáď dalo aj pri tom plnení z DDS.