witch
03.10.12,15:50
Dobrý deň, prišiel mi nedoplatok z RZZP, kde sa uvádza: splatné do 45 dní po nadobudnutí právoplatnosti - to je kedy? Nedoplatok bol zistený ku dňu 18.9.2012, na pošte som list prevzala 26.9.2012. Od ktorého dátumu plynie lehota?
avalik
03.10.12,14:19
§17a

(4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do 15 dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

(5) Výkaz nedoplatkov je právoplatný a vykonateľný márnym uplynutím lehoty na podanie námietok podľa odseku 4.


(6) Ak platiteľ poistného podá voči doručenému výkazu nedoplatkov námietky s vecnými dôvodmi a zdravotná poisťovňa im nevyhovie v celom rozsahu, zdravotná poisťovňa do 15 dní od ich doručenia podá úradu návrh na vydanie platobného výmeru spolu s námietkami platiteľa poistného a stručným stanoviskom zdravotnej poisťovne k námietkam. Podaním návrhu na vydanie platobného výmeru na úrad výkaz nedoplatkov stráca platnosť bez upovedomenia platiteľa poistného.
(7) Ak zdravotná poisťovňa námietkam platiteľa poistného v celom rozsahu vyhovie, vydá nový výkaz nedoplatkov, ktorým zruší predchádzajúci.




26.9.2012 + 15 dní
Žabinka
03.10.12,14:21
Neviem, či ti to pomôže, ale na stránke VšZP je takýto odkaz:
30. september 2012 – Zdravotná poisťovňa je povinná vykonať RZ.
Informáciu o RZ zdravotná poisťovňa oznámi výkazom nedoplatkov (v prípade, ak výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok) alebo oznámením (v prípade, ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok).
Platiteľ poistného môže do 15 dní odo dňa doručenia výsledku RZ podať námietky voči výkazu nedoplatkov alebo podať nesúhlasné stanovisko voči oznámeniu.
Platiteľ poistného je povinný do 45 dní od márneho uplynutia lehoty na podanie námietok voči výkazu nedoplatkov uhradiť nedoplatok z RZ.
Zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok z RZ platiteľovi poistného, jeho právnemu nástupcovi alebo poistencovi najneskôr do 45 dní odo dňa márneho uplynutia lehoty na podanie nesúhlasného stanoviska voči oznámeniu alebo doručenia nového oznámenia.

Ak sa to posiela doporučene (neviem, ja som zatiaľ nič nedostala), tak sa berie podľa mňa do úvahy dátum prevzatia. Aj sa tam píše o dni doručenia.