Tati5
03.10.12,16:23
Dobrý deň,

prevádzkujem malý obchod ako živnostníčka, chcela by som sa opýtať, či je povinnosť viesť pokladničnú knihu v jednoduchom účtovníctve?

Ďakujem za odpoveď...
Tati5
04.10.12,09:05
Odpovie mi niekto?
tictac7
04.10.12,09:11
nie
Zita5
04.10.12,09:40
Postupy účtovania v JU
OBSAHOVÉ VYMEDZENIE ÚČTOVNÝCH KNÍH
§ 3
(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
§6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(12)V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín.
Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v eurách a v cudzej mene.

Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.


........................... záver k celému citácia z usmernenia DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/usm_ucju.pdf

▲ Príklad
Je účtovná jednotka povinná viesť pokladničnú knihu a zároveň knihu účet v banke súbežne s peňažným denníkom aj v prípade, ak bude mať len jednu pokladničnú knihu a jeden účet v banke?
Odpoveď:
Nie nemusí, ak bude peňažný denník vedený v rozsahu týchto účtovných kníh.

Nemali ste ale Vy na mysli niečo iné v spojitosti s registračnou pokladnicou ?
Tati5
09.10.12,14:16
Mala som na mysli, či je potrebné viesť evideniu vkladov a výberov z registračnej pokladnice a ako to potom oddeliť od iných výdavkov na podnikanie napr. na nájom, nákup tovaru atď...ďakujem pekne za odpoveď...
Tati5
10.10.12,14:22
Odpovie mi niekto?