dimma
03.10.12,23:16
Ahojte,

cesta, ktore vedie k nasmu domu je sukromna, t.j. vlastnia ju vlastnici (vratane mna) okolitych domov. Jedna sa o ukludnenu komunikaciu, pokial sa presne pamatam, max. dovolena rychlost je 30km'h. Moj problem spociva vtom, ze vela obyvatelov toto ignoruje a jazdia kolko to da - kludne aj 60 a viac.
Uz som ich aj slusne poziadala, aby jazdili pomalsie, vacsinou som dostala arogantne odpovede - oni budu jazdit ako chcu. Informovala som sa na policii, ci by sa nedali namontovat spomalovace prip. ci by sa nedali vykonat merania rychlosti.
Na policii ma informovali, ze toto nie je mozne, vzhladom na to, ze sa jedna o sukromnu cestu.

Chcela by som sa spytat, ci mi nevie niekto poradit:
- ci na sukromnej ceste, ktora je normalne napojena na obecnu cestu, plati cestny zakon
- kto kontroluje a postihuje porusovanie predpisov na takejto ceste
- ako mam postupovat, ak chcem nechat namontovat spomalovace

Dakujem za odpovede

Dimma
marjankaj
03.10.12,21:26
A to jazdia tade vlastníci? Alebo aj ostatní?
dimma
04.10.12,06:51
Aj vlastnici aj cudzi - napr. navstevy. Ale bezohladne jazdia aj vlastnici. V priebehu 2 rokov mi zrazilo 2 domace zvierata, totu sobotu skoro susedovie chlapca, keby neuskocil, ktohovie, akoby to dopadlo, preto sa aj snazime s tym nieco robit, lebo situacia zacina byt neunosna.
marjankaj
04.10.12,07:07
Pri takých spoluvlastníkoch by bolo najlepším riešením sa odsťahovať. Aj pán Dobrovodský z Malaciek to takto chce riešiť.
dimma
04.10.12,08:33
Myslim, ze toto riesenie nie je schodne. Takisto dohovor nepomohol. Ako jedine rozumne riesenie sa javia spomalovace, prip. represia a tu je prave najesne, ako to riesit, kto moze spomalovac povolit, kto moze kontrolovat rychlost a pod.Mne osobne policajti povedali, ze vzhladom nato, ze sa jedna o sukromnu cestu, merat nemozu. Tak teraz neviem... pride mi to trochu zvlastne, ale mozno to naozaj tak je.
ivka70
04.10.12,08:52
Myslim, ze toto riesenie nie je schodne. Takisto dohovor nepomohol. Ako jedine rozumne riesenie sa javia spomalovace, prip. represia a tu je prave najesne, ako to riesit, kto moze spomalovac povolit, kto moze kontrolovat rychlost a pod.Mne osobne policajti povedali, ze vzhladom nato, ze sa jedna o sukromnu cestu, merat nemozu. Tak teraz neviem... pride mi to trochu zvlastne, ale mozno to naozaj tak je.

Policajti na sukromnej ceste moze aj merat ,ale na poziadanie vlastnikov cesty.
Co asi tazko odsuhlasite, kedze aspon cast vlastnikov nebude za.

A zvierata sa nemaju co potulovat po ceste, aj ked je sukromna a si jej spoluvlastnikom.
Keby sa niekomu v aute cosi stalo pri zrazeni tvojho potulujuceho sa zvierata, este budes zodpovedna ty.
dimma
04.10.12,09:45
> Policajti na sukromnej ceste moze aj merat ,ale na poziadanie vlastnikov cesty. Co asi tazko odsuhlasite, kedze aspon cast vlastnikov nebude za.
Musia byt vsetci za, ci iba nejake percento ? Je k tomu nejaka vyhlaska / zakon / nariadenie ?

> A zvierata sa nemaju co potulovat po ceste, aj ked je sukromna a si jej spoluvlastnikom. Keby sa niekomu v aute cosi stalo pri zrazeni tvojho potulujuceho sa zvierata, este budes zodpovedna ty.
Trochu som googlovala, nenasla som ziaden zakon, ktory by to upravoval. Je pravda, ze su obce, kde VZN upravuje pohyb psov, u nas to tak nie je. Jedna sa o sukromny pozemok, nie verejne priestranstvo.
marjankaj
04.10.12,10:14
No môžeš byť aj ty arogantná. Je to aj tvoja cesta, teda raz si pred domom zaparkuj napríklad kombajn:--- alebo niečo podobné (vlečku od traktora) tak na týždeň. Potom zase kamión.
Alebo si tam daj doviezť kopec štrku, a nechaj ho tam, kým nepostavíš napríklad bazén. Poprípade kopu hnoja na pohnojenie záhrady. Alebo kopu dreva do krbu. A veľmi sa neponáhľaj s odstránením. Predpokladám, že cesta nie je veľmi široká, takže sa nebudú hnať okolo stovkou.
Keď oni môžu robiť, čo chcú, tak prečo nie aj ty? Je to aj tvoja cesta.
A bude idylka.:rolleyes:
dimma
04.10.12,10:17
napadlo nas nieco podobne - so susedou zaparkujeme auta na preskacku, tak aby bolo nutne spomalit... taky spomalovac vytvoreny z aut...
Mária27
04.10.12,11:08
Pokiaľ nemáte rýchlosť obmedzenú dopravnou značkou, platia všeobecné pravidlá.
http://auto.sme.sk/c/6391152/pokuta-hrozi-aj-na-sukromnej-ceste.html
dimma
04.10.12,11:44
Dakujem za link. Zaujimava otazka je, ci sa jedna o ucelovu komunikaciu, alebo ci sa to na "cestu len podoba". Ide o pozemok verejne pristupny, napojeny na hlavnu cestu v obci, v katasti je to ale v tomto momente oznacene ako 'skladova a manipulacna plocha'. Neviem, ci to ma na danu skutocnost vplyv, alebo ci staci to, ze je to verejne pristupne.
Ja osobne si myslim, ze sa jedna o ucelovu komunikaciu, takze tam platia dopravne pravidla a policia ich moze kontrolovat, rozumiem tomu spravne ? Nechapem, preco mi na policii povedali, ze to nemozu urobit, zeby sa ma chceli zbavit ?
Mária27
04.10.12,12:56
Lebo ide o spoločný majetok, kde sa pri hospodárení rozhoduje väčšinou hlasov spoluvlastníkov, pričom hlasy majú veľkosť podielu.
marjankaj
04.10.12,13:05
Lebo ide o spoločný majetok, kde sa pri hospodárení rozhoduje väčšinou hlasov spoluvlastníkov, pričom hlasy majú veľkosť podielu.
Teda ak tomu rozumiem.
Je to účelová komunikácia, na ktorej platia predpisy o premávka na pozemných komunikáciách aj s príslušnými sankciami.
Polícia však nemôže nič kontrolovať, lebo väčšina vlastníkov jej to neumožní. Takže si tam môže robiť každý, čo chce.:confused:
To je skoro ako pod Krásnou hôrkou s tými osadníkmi.:eek:
Mária27
04.10.12,13:14
To som myslela na tie spomalovače:)
dimma
04.10.12,13:24
Neviem posudit, ci by nadpolovicna vacsina suhlasila s osadenim spomalovacov, ale asi nie, kedze vsetkych okrem 4 rodin na zaciatku cesty by to obmedzovalo.
Takze dohodou nedosiahnem nic, ani lepsiu kontrolu zo strany policie, ani spomalovace, rozumiem tomu spravne ?
Preto mi neostava nic ine, vhodnym odstavenim aut spomalit premavku...
Chobot
04.10.12,13:59
Dakujem za link. Zaujimava otazka je, ci sa jedna o ucelovu komunikaciu, alebo ci sa to na "cestu len podoba". Ide o pozemok verejne pristupny, napojeny na hlavnu cestu v obci, v katasti je to ale v tomto momente oznacene ako 'skladova a manipulacna plocha'. Neviem, ci to ma na danu skutocnost vplyv, alebo ci staci to, ze je to verejne pristupne.
Ja osobne si myslim, ze sa jedna o ucelovu komunikaciu, takze tam platia dopravne pravidla a policia ich moze kontrolovat, rozumiem tomu spravne ? Nechapem, preco mi na policii povedali, ze to nemozu urobit, zeby sa ma chceli zbavit ?

Ak by ste chceli nainštalovať spomaľovače, tak by to musela odsúhlasiť väčšina vlastníkov tej cesty. Potom by ste si už len našli dodávateľa, ktorý by to spravil. Sama z vlastnej iniciatívy to nemôžeš spraviť, ostatní vlastníci by to mohli dať odstrániť. Všetko, čo sa deje na tej ceste, sa musí udiať len so súhlasom väčšiny vlastníkov.
day
04.10.12,14:39
Na samote u lesa, ten starsi manzelsky par mal na podobne problemy klince, len si neviem spomenut na co ;-)