avelka
04.10.12,07:45
Konateľ bol na služobnej ceste v ČR a doniesol mi dva bločky na PHM. Jeden septembrový dátum a druhý októbrový.

Príjem do valutovej pokladne – kurz z banky?
Výdaj – kurz v deň predchádzajúci vzniku DP?
Keď prerátam kurzom a zaúčtujem, DPH z obidvoch bločkov je cca 30,- €. Ešte stále platí, že minimálna suma na vrátenie DPH z člen.štátov je 50,- €? Za aké obdobie?
Takže, keď nedosahujem túto sumu na vrátenie, môžem dať do nákladov celú sumu z bločkov???
avelka
05.10.12,15:32
Tak vidím, že sa mi nikto neozýva, tak to chcem ešte raz rozobrať.
Našla som si, že tých 50 € je za rok a podľa ZDP, keď nedosiahnem túto výšku, tak je to daňovo uznané.
Len by som sa chcela ešte raz spýtať, akým kurzom mám prepočítať ten nákup PHM? Tak ako keď robím samozdanenie z faktúry, čiže "kurz deň pred vznikom daňovej povinnosti"?
Micinka
05.10.12,17:54
Je to 50 € za rok ale vrátenie je možné iba z faktúr. Z bločkov sa už vrátiť DPH nedá.
Prepočet kurzom: deň pred vznikom daňovej povinnosti.
A možeš zaučtovať celu sumu.
avelka
08.10.12,05:00
Ďakujem, ale ešte sa chcem spýtať na toto. Našla som si na nete príklady publikované v poradcovi. Ale nikde nie je vyslovene napísané, že z bločkov sa nedá DPH vrátiť. Teraz konkrétne sa ma to netýka, ale do budúcnosti, by som v tom chcela mať jasno. A v týchto príkladoch nie je napísané, že DPH sa môže vrátiť len z faktúr. Kukni....
Slovenský platiteľ DPH sa v súvislosti so svojou činnosťou vykonávanou v SR, pri ktorej má plný nárok na odpočítanie DPH, zúčastnil veľtrhu v Českej republike (v ČR nie je registrovaný pre DPH). V súvislosti s tým mal výdavky na nákup PHL, ubytovanie, reštauračné služby, vstupné na veľtrh. V rámci toho istého kalendárneho roka uskutočnil pracovnú cestu za účelom podpísania obchodného kontraktu s českým odberateľom. V súvislosti s tým mal tiež výdavky na nákup PHL, diaľničné poplatky, ubytovanie. Celková suma DPH uvedených výdavkov presiahla sumu 50 € za príslušný kalendárny rok, preto platiteľ môže podať žiadosť o vrátenie uvedenej DPH. Je DPH z dodaných tovarov a služieb daňovo uznaným výdavkom?
Keďže slovenský platiteľ DPH má v Českej republike nárok na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných na jej území a služby a tovary, ku ktorým sa táto DPH vzťahuje, sú daňovo uznaným výdavkom, potom ak platiteľ DPH tento nárok na vrátenie DPH skutočne aj uplatní, DPH zaúčtovaná do nákladov je daňovo uznaným výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. k) bod 3 zákona o dani z príjmov. U daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva sa DPH zahrnie do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie v súlade s postupmi účtovania, u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva sa DPH zahrnie do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie.
Príklad č. 2:
Slovenský platiteľ DPH v súvislosti so svojou činnosťou vykonávanou v SR, pri ktorej má plný nárok na odpočítanie DPH, sa zúčastnil pracovného stretnutia so svojím odberateľom v Rakúsku. V súvislosti s týmto stretnutím mal výdavky na cestovné (železničná preprava) a ubytovanie. Celková suma DPH podľa dokladov bola vo výške 45 €. Platiteľ nemôže podať žiadosť o vrátenie uvedenej DPH vzhľadom na to, že v rámci kalendárneho roku zaplatená DPH v Rakúsku nedosiahla minimálny limit 50 €. Je táto DPH zaúčtovaná do nákladov daňovo uznaným výdavkom?
Keďže slovenský platiteľ DPH nemá nárok na vrátenie DPH zaplatenej v Rakúsku z dôvodu, že úhrnná suma 45 € za kalendárny rok nedosiahla predpísanú výšku na jej vrátenie (limit 50 €), v súlade s § 19 ods. 3 písm. k) bod 3 zákona o dani z príjmov táto DPH zaúčtovaná do nákladov je daňovo uznaným výdavkom, pretože samotné výdavky na služby – cestovné a ubytovanie, sú daňovým výdavkom. Do daňových výdavkov sa DPH uplatní v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade výdavkov na cestovné a ubytovanie.
fue
08.10.12,05:08
Je to 50 € za rok ale vrátenie je možné iba z faktúr. Z bločkov sa už vrátiť DPH nedá.
Prepočet kurzom: deň pred vznikom daňovej povinnosti.
A možeš zaučtovať celu sumu.

Odkiaľ máš takú informáciu, že z bločkov sa nedá uplatniť dph - daj zdroj informácie.
avelka
08.10.12,05:44
To mi napísala Micinka, preto sa pýtam ešte raz a dala som tam aj tie príklady, kde sa o tom vôbec nehovorí. Našla som si aj stránka DRSR žiadosť o vrátenie DPH a ani tam to nebolo vyslovene napísané. Tak preto sa pýtam ....
emma01
08.10.12,05:55
Konkrétne z Česka sme dostali vrátenú daň z r. 2011 z paragónov. A vrátenie dane žiadame aj z iných ČŠ z paragónov a bez problémov ich vracajú.
Žabinka
08.10.12,06:32
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115 tu si môžeš pozrieť informácie podľa jednotlivých krajín.
fue
08.10.12,09:28
To mi napísala Micinka, preto sa pýtam ešte raz a dala som tam aj tie príklady, kde sa o tom vôbec nehovorí. Našla som si aj stránka DRSR žiadosť o vrátenie DPH a ani tam to nebolo vyslovene napísané. Tak preto sa pýtam ....
Ja si myslím, že nie je problém uplatniť dph z dokladov z ERP aspoň som nezaregistroval nejakú zmenu. Práve naopak myslím, že do určitej sumy sa tie doklady z ERP ani nemusia naskenovať ako príloha k žiadosti, stačí ich len uviesť do zoznamu. Skenujú sa len doklady nad nejakú stanovenú sumu, ktorú si jednotlivé štáty určia.
avelka
08.10.12,09:37
ďakujem všetkým...
avelka
08.10.12,11:30
A ešte asi blbá otázka: Cestovné mu mám prepočítať akým kurzom. Bol na služobke 26.-27.9.2012.
Micinka
08.10.12,18:50
Je to 50 € za rok ale vrátenie je možné iba z faktúr. Z bločkov sa už vrátiť DPH nedá.
Prepočet kurzom: deň pred vznikom daňovej povinnosti.
A možeš zaučtovať celu sumu.

Ak som niekoho uviedla do omylu tak sa ospravedlľujem, ale keď som volala ohľadom vrátenia dane na Finanční úřad Praha, tak mi tam dotyčná pani povedala, že pri kúpe PHM už nárok na vrátenie dph z bločkov nemám, že budú akceptované iba faktúry zaslané v žiadosti o vrátenie elektronicky.
Báthorička
21.10.12,21:38
A ako je to s DPH, keď šofér tankoval v ČR na Slovnaftácku kartu? Faktúra mi prišla zo Slovnaftu. Vystavil Slovnaft, dodávateľ Benzina, v eurách a bez DPH. Dolu upozornenie, že fa nie je daňový doklad. Čo s tým?
Báthorička
06.11.12,17:28
:confused: ...nikto, nič? pls :mee:
Báthorička
11.02.13,21:09
už netreba, už to mám
seflera
16.02.13,10:07
Prosím o informáciu ako postupovať.
Mám pekne zaúčtovanú DPH zaplatenú v zahraničí na nákladových účtoch - analytika podľa jednotlivých štátov a teraz si predstavujem, že niekde nájdem oficiálnu stránku, ktorá mi povie, aké sú pravidlá na uplatnenie tejto zaplatenej dane podľa štátov EU (O Česmade viem, len by som očakávala niečo také oficiálne od našej Finančnej správy). V rámci inventúry jednotlivých účtov za uplynulý rok by som si preverila podľa "oficiálnej stránky" možnosť vrátenia a ak sa dá vrátiť, tak preúčtovala na pohľadávky a požiadala o vrátenie a ak sa nedá, tak s kľudným svedomím uzavrela nákladový účet.
Teda, existuje nejaká oficiálna stránka nášho Finančného riaditeľstva o tomto?
Alebo snívajte s nami ďalej....... alebo som úplne mimo? :o
seflera
21.02.13,10:07
....nevie mi, prosím, nikto poradiť?
emma01
21.02.13,10:13
Mýslím, že okrem Česmadu nie je nič. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že pri niektorých štátoch majú uvedené, že za niektoré dodania DPH nevracajú, ale mne ju vrátili. Takže pokiaľ voči danému štátu spĺňam limit, tak DPH žiadam bezohľadu na to, čo Česmad uvádza a keď mi to daný štát zamietne, tak nechám v daňových nákladoch.
Melnick
21.02.13,10:16
už netreba, už to mám

Tak sa podeľ o poznatok.
Melnick
21.02.13,10:20
Prosím o informáciu ako postupovať.
Mám pekne zaúčtovanú DPH zaplatenú v zahraničí na nákladových účtoch - analytika podľa jednotlivých štátov a teraz si predstavujem, že niekde nájdem oficiálnu stránku, ktorá mi povie, aké sú pravidlá na uplatnenie tejto zaplatenej dane podľa štátov EU (O Česmade viem, len by som očakávala niečo také oficiálne od našej Finančnej správy). V rámci inventúry jednotlivých účtov za uplynulý rok by som si preverila podľa "oficiálnej stránky" možnosť vrátenia a ak sa dá vrátiť, tak preúčtovala na pohľadávky a požiadala o vrátenie a ak sa nedá, tak s kľudným svedomím uzavrela nákladový účet.
Teda, existuje nejaká oficiálna stránka nášho Finančného riaditeľstva o tomto?
Alebo snívajte s nami ďalej....... alebo som úplne mimo? :o

Bohužiaľ odpoveď momentálne nemám, práve idem riešiť aj ja podobný prípad, ak nájdem usmernenie skôr ako Ty priložím ho sem. Verím, že aj Ty tak urobíš, ak sa skôr dozvieš niečo záväzné a podložené §§§§
seflera
21.02.13,11:18
Bohužiaľ odpoveď momentálne nemám, práve idem riešiť aj ja podobný prípad, ak nájdem usmernenie skôr ako Ty priložím ho sem. Verím, že aj Ty tak urobíš, ak sa skôr dozvieš niečo záväzné a podložené §§§§

Už mám vypúlené oči, jak hľadám, možno by to chcelo niekoho, kto má niekoho na daňovom, však ako to budú kontrolovať o 5 rokov, veď ak si mal a nepožiadal o vrátenie, tak je to nedaňový náklad a oni to budú musieť nejako "oficiálne" odkontrolovať..... či?
Melnick
21.02.13,11:37
Aj ja ich už mám ako ping-pongové loptičky. :D:D:D
Báthorička
04.03.13,16:58
Tak sa podeľ o poznatok.

No, ja som to napokon vyriešila cez Česmad. Na DÚ mi nevedela poradiť ("náš správca dane!"). DPH z EU účtujem počas roka na 378... podľa krajín. Tam, kde nemám nárok, šup do nákladov. Auditor odobril, že sú to daňové.
seflera
05.03.13,10:16
Pekne, teraz si to riešte ako viete a potom, o 2-3 rôčky, keď si to ujasníme, tak vám naparíme pokutu.....a kto si to bude pamätať, že v tomto štáte všetko nad 100 € a v inom všetko, okrem benzínov.....ccc.
majenka1
28.03.13,07:59
ahojte,

DPH z nakupu PHM v CR za rok 2012 - 67€. Ak nebudem ziadat o vratenie (SZCO,platca DPH,JU), bude to pre mna VNZD?
majenka1
28.03.13,09:11
ahojte,

DPH z nakupu PHM v CR za rok 2012 - 67€. Ak nebudem ziadat o vratenie (SZCO,platca DPH,JU), bude to pre mna VNZD?

posuniem si :o
Krakonoš
28.03.13,09:11
Prosím o informáciu ako postupovať.
Mám pekne zaúčtovanú DPH zaplatenú v zahraničí na nákladových účtoch - analytika podľa jednotlivých štátov a teraz si predstavujem, že niekde nájdem oficiálnu stránku, ktorá mi povie, aké sú pravidlá na uplatnenie tejto zaplatenej dane podľa štátov EU (O Česmade viem, len by som očakávala niečo také oficiálne od našej Finančnej správy). V rámci inventúry jednotlivých účtov za uplynulý rok by som si preverila podľa "oficiálnej stránky" možnosť vrátenia a ak sa dá vrátiť, tak preúčtovala na pohľadávky a požiadala o vrátenie a ak sa nedá, tak s kľudným svedomím uzavrela nákladový účet.
Teda, existuje nejaká oficiálna stránka nášho Finančného riaditeľstva o tomto?
Alebo snívajte s nami ďalej....... alebo som úplne mimo? :o

Na stánke daňového riaditeľstva som našla toto: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/vratenie_dph/data/podanie_ziadosti.pdf
Ale je to z roku 2011, tak neviem či to ešte platí.
ferino 99
02.04.13,10:04
mám tiež otázku ohľadom DPH pri nákupe PHM v ČR. Ak si nebudem žiadať vrátiť DPH z ČR,dám tie bločky do nákladov v JÚ celé aj s DPh,alebo dám DPH NZD? Neviem si rady.
emma01
02.04.13,11:46
mám tiež otázku ohľadom DPH pri nákupe PHM v ČR. Ak si nebudem žiadať vrátiť DPH z ČR,dám tie bločky do nákladov v JÚ celé aj s DPh,alebo dám DPH NZD? Neviem si rady.
Pokiaľ spĺňaš limit na vrátenie dane z ČŠ EÚ, ale napriek tomu nepožiadaš o vrátenie tejto dane, tak daň zúčtuješ ako nedaňový výdavok. Pokiaľ nespĺňaš limit na vrátenie dane z ČŠ EÚ, tak daň zúčtuješ ako daňový výdavok. Viď. zákon o DzP § 19 ods. 3 písm. k) bod 3 a 4.
ferino 99
03.04.13,09:35
Moc Ďakujem emma 01.
zanetka68
03.04.13,09:41
Podmienky na vrátenie DPH z ČR:


podmienky na vrátenie DPH z EÚ - link: http://www.lucra.eu/sk/Novinky/Podmienky-vratenia-DPH-z-clenskych-krajin-Europskej-unie.alej?ind=



NEVRÁTIA DPH

z reprezentačného



VRÁTIA DPH

zjednodušené daňové doklady do 10 000 CZK nemusia obsahovať údaje o odberateľovi
ostatné doklady musia mať všetky náležitosti faktúry



MINIMÁLNE LIMITY výšky DPH na vrátenie

50 EUR (1 000 CZK) za celý rok
400 EUR (7 000 CZK) za časť roku



PREDKLADANIE KÓPIÍ FAKTÚR:

základ dane pri PHM 250 EUR
základ dane pri ostatných dokladoch 1 000 EUR
silvia1974
28.05.13,12:23
Chcela by som sa opýtať - čo v prípade, ak nie je nárok na odpočet DpH napr. daňový úrad v Poľsku nevracia DpH z PHM do osobného automobilu. Je to daňový alebo nedaňový náklad ? Detto bločky za použitie dialnice - nie je to faktúra, ale doklad z ERP. Taktiež neviem, či to je daňový alebo nedaňový náklad. Ďakujem za usmernenie.