jjustka
04.10.12,09:08
Ahojte, potrebovala by som poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti. Spolocnost kupila do majetku nehnutelnost, vtedy nebola platitelom DPH, medzicasom sa vsak stala platitelom DPH a teraz chcem nehnutelnost predat. Otazka teda znie, ci spolocnost predava nehnutelnost s DPH a musi ho tym padom odviest cele statu? Dakujem za odpovede
KEJKA
04.10.12,07:40
áno musí.
Ak ju kúpila v minulosti s DPH od platiteľa, mohla ju "oddaniť" v prvom období po registrácii.
Ak ju kúpila od FO, má smolu.
tictac7
04.10.12,07:44
a čo takto použiť § 38 ods. 1?
jjustka
04.10.12,07:58
5 rokov by ho mala mat spolocnost v majetku, aby to bolo oslobodene od DPH, ze?
tictac7
04.10.12,08:01
nie, ja tam vidím 5 rokov po prvej kolaudácii....
jjustka
04.10.12,08:06
cize ak by spolocnost kupila byt skolaudovany v roku 1985 od FO a nasledne ho predala na dalsi rok, a uz by bola platitelom DPH, platitelovi DPH alebo neplatitelovi DPH, tak sa DPH na danu nehnutelnost nevztahuje? chapem to spravne?
EcoTransSRO
08.10.12,06:57
Zdravím. Neviem či som tu na správnej téme, tak začnem. Firma ( s. r. o. ), konkrétne jej majiteľ si chce postaviť rodinný dom pre seba a chce uplatniť z nákupu stavebného materiálu odpočet DPH z toho. Môže si uplatniť?
EcoTransSRO
08.10.12,07:01
Len mi prosím poraďte niekto.
ivka70
08.10.12,07:03
Zdravím. Neviem či som tu na správnej téme, tak začnem. Firma ( s. r. o. ), konkrétne jej majiteľ si chce postaviť rodinný dom pre seba a chce uplatniť z nákupu stavebného materiálu odpočet DPH z toho. Môže si uplatniť?

Teoreticky to vidim asi takto:

ma firma v predmete podnikania stavku nehnutelnosti? lebo len vtedy moze stavat cosi ....

kazdopadne najskor musi firma postavit dom, ktory bude patrit jej (a asi aj zdovodnit, naco jej je) a potom ho moze predat .... aj majitelovi firmy
vtedy si DPH na material uplatnit moze, preda ho tiez s DPH .....
zuzana.š.
08.10.12,07:05
Pozor na novelizovaný § 69 ods. 12 písm. c, d zákona o DPH:
od 01.10.2012 prechádza povinnosť platiť DPH na kupujúceho

Prenos povinosti platiť DPH sa vzťahuje len na prípady, ak právo disponovať s tovarom ako vlastník získa osoba, ktorá má postavenie platiteľa DpH.
Zita5
08.10.12,07:09
Zdravím. Neviem či som tu na správnej téme, tak začnem. Firma ( s. r. o. ), konkrétne jej majiteľ si chce postaviť rodinný dom pre seba a chce uplatniť z nákupu stavebného materiálu odpočet DPH z toho. Môže si uplatniť?

Ak mám odpovedať na zadanú otázku , tak napíšem nie , nemá nárok na uplatnenie odpočtu DPH , nakoľko výstavba RD by bola na súkromný účel, pokiaľ čítam otázku .
EcoTransSRO
08.10.12,07:24
Ešte tam som rozmýšľal, že si dá predmet činnosti PRENÁJOM NEHNUTEĽNOSTI a ten dom bude mať na LV s. r. o. a bude to mať ako kanceláriu a zároveň ako penzión. Lenže v prvom rade to bude jeho súkromné bývanie.
EcoTransSRO
08.10.12,07:25
Len to že on si to bude stavať sám.
JAJA11
08.10.12,07:34
Len to že on si to bude stavať sám.

takže si bude potom prenajímať dom na bývanie? súkromnej osobe, teda bude to činnosť oslobodená od DPH....
ak bude dom prenajímať ako oslobodenú činnosť, tak si nebude môcť odpočítať celú DPH, len pomernú časť.... tú ktorú bude používať na plnenia s DPH....
EcoTransSRO
08.10.12,08:13
Ako si môže uplatniť odpočet DPH zo zakúpeného stavebného materiálu ak si dá predmet činnosti prenájom nehnuteľnosti, bavíme sa o tom že tu stavbu si postaví sám na svoje náklady. Prosím poraďte mi v tomto. Lebo aj on ma v tomto súri.
JAJA11
08.10.12,08:41
Ako si môže uplatniť odpočet DPH zo zakúpeného stavebného materiálu ak si dá predmet činnosti prenájom nehnuteľnosti, bavíme sa o tom že tu stavbu si postaví sám na svoje náklady. Prosím poraďte mi v tomto. Lebo aj on ma v tomto súri.

nechcem súdiť, len mi to tu všetko pripadá také účelové.... niekto si chce dať náklady na stavbu rodinného domu do účtovníctva a aj uplatniť DPH.... možno sa mýlim..... ale ak je všetko podľa zákona a podnikateľ už má vybavenú aj činnosť - nájom budov, tak by nemal byť problém uplatniť si DPH v príslušnom pomere ako sa bude využívať na podnikanie a súkromné účely.... :o

Z projektu, stavebného povolenia, z listu vlastníctva k pozemku by malo byť zrejmé, že to robí firma, nie súkromná osoba...
ivka70
08.10.12,09:10
Myslim si, ze ak by si firma chcela uplatnit DPH, musela by mu ako sukr. osobe zasa material predat.
S DPH .... kedze je platcom :)

Nemoze firma kupit material, uplatnit si DPH a dom z neho postavi sukromna osoba ...to by firme danovaci zratali ... ak nie hned, tak v buducnosti, po prvej kontrole.
EcoTransSRO
08.10.12,09:17
A keby si dal predmet činnosti s. r. o. USKUTOČŇOVANIE STAVIEB A ICH ZMIEN. Môže postaviť rodinný dom a následne ho predať sebe ako súkromnej osobe. Vtedy si ako firma môže uplatniť celý odpočet DPH zo stavebného materiálu? Alebo nie?
JAJA11
08.10.12,09:19
Myslim si, ze ak by si firma chcela uplatnit DPH, musela by mu ako sukr. osobe zasa material predat.
S DPH .... kedze je platcom :)

Nemoze firma kupit material, uplatnit si DPH a dom z neho postavi sukromna osoba ...to by firme danovaci zratali ... ak nie hned, tak v buducnosti, po prvej kontrole.

podľa zadávateľa firma postaví dom, ktorí bude v jej vlastníctve a ten bude prenajímať.... prenajať ho môže aj súkromnej osobe, teda aj majiteľovi firmy.... len tam treba rozlišovať potom aká časť bude využívaná na podnikanie a aká na súkromné účely.... myslím, že dosť komplikovaná záležitosť, na ktorú si daňová kontrola určite posvieti.... takže by som bola veľmi opatrná.... hlavne ak z plochy 200 metrov štvorcových, bude na prenájom len 20 metrov štvorcových, prípadne bude používaných na podnikanie.... ak je to len špekulácia, ako dostať DPH zo stavebného materiálu, tak by som do toho nešla...
JAJA11
08.10.12,09:30
A keby si dal predmet činnosti s. r. o. USKUTOČŇOVANIE STAVIEB A ICH ZMIEN. Môže postaviť rodinný dom a následne ho predať sebe ako súkromnej osobe. Vtedy si ako firma môže uplatniť celý odpočet DPH zo stavebného materiálu? Alebo nie?

ale aj "sebe" ho musí predať aj s DPH a dokonca aj s DPH z prác, ktoré na stavbe vykonala..... Takže potom by DPH bola ďaleko vyššia ako uplatnená DPH z materiálu....

myslím, že je ďaleko rozumnejšie stavať dom ako súkromná osoba, nie to komplikovať cez firmu..... hlavne ak na to nemá ani činnosť....
EcoTransSRO
08.10.12,10:27
Asi to bude najrozumnejšie. Ešte raz vďaka za radu.