Zita5
04.10.12,11:16
Mám otázku na poraďákov z oblasti práva a teda aj poraďákov, čo majú osobnú skúsenosť.

Je možné, aby živnostník(fyzická osoba ) do svojej vypracovanej cenovej ponuky zaslanej žiadateľovi o túto cenovú ponuku emailom okrem iného uviedol :


Táto cenová ponuka je podľa § 17-20 Zákona č.513/1991 Zb. Obchodného zákonníka obchodným tajomstvom firmy Jožko Mrkvička ........... Poskytnutie tejto cenovej ponuky či informácií v nej uvedených tretej osobe je postihnuteľné podľa § 41-55 Zákona č.513/1991 Zb. Obchodného zákonníka .


Má alebo nemá to zmysel uvádzať vo vypracovaných cenových ponukách ? Rešpektuje to vlastne niekto ? Viem, že si poviete taká alebo onaká otázka, ale zaujímal by ma Váš názor za ktorý vopred ďakujem .
JUDr. Pavol Kollár
04.10.12,15:26
V dnešnej dobe majú najväčšiu cenu informácie a za tie sa platí, samozrejme napr. aj pri výberových konaniach. Je to ťažko dokázateľné ale je to v praxi tak. Ochrana cenovej ponuky má samozrejme zmysel pre každého podnikateľa, pretože každý podnikateľa si inak kalkuluje svoje ceny, ktoré zasiela do výberových konaní. Môj n ázor je, že má zmysel uvádzať do cenovej ponuky klauzulu o obchodnom tajomstve, aj keď reálne je veľmi ťažjé dokázať porušenie obchodného tajomstva ak k nemu dôjde. Je to určitá prevencia, pár viet za ktoré nič nedáte ak ich uvediete v cenovej ponuke.
Zita5
04.10.12,15:53
V dnešnej dobe majú najväčšiu cenu informácie a za tie sa platí, samozrejme napr. aj pri výberových konaniach. Je to ťažko dokázateľné ale je to v praxi tak. Ochrana cenovej ponuky má samozrejme zmysel pre každého podnikateľa, pretože každý podnikateľa si inak kalkuluje svoje ceny, ktoré zasiela do výberových konaní. Môj n ázor je, že má zmysel uvádzať do cenovej ponuky klauzulu o obchodnom tajomstve, aj keď reálne je veľmi ťažké dokázať porušenie obchodného tajomstva ak k nemu dôjde. Je to určitá prevencia, pár viet za ktoré nič nedáte ak ich uvediete v cenovej ponuke.

Ďakujem za odpoveď .

Však to, že reálne dokazovať porušenie obchodného tajomstva (ako je napr.cenová ponuka,ktorá je pôvodným žiadateľom predložená alebo postúpená tretej osobe) je v dnešnej dobe veľmi ťažké, preto sú tie paragrafy tak pokrútené .... to znamená, ako keby žiadne obchodné tajomstvo nebolo porušené a teda smelo tieto paragrafy v OZ treba prehliadnúť, lebo toto je vec skutočne v 90% nedokazateľná.

Ale je teda dobré túto čarovnú vetičku do cenových ponúk uvádzať, zdieľam taktiež tento názor .