Miaa
04.10.12,11:36
Dobrý deň, konateľ firmy, ktorý je vo svojej firme zároveň zamestnaný sa účtuje nejako ináč ako "obyčajný" zamestnanec, alebo aj jeho účtujem cez účet 331? Prosím poraďte mi, na internete som nič nenašla (neviem akým spôsobom to mám hľadať). Ďakujem.:)
Tweety
04.10.12,09:37
AK nie je ešte aj spoločník, tak áno.
Miaa
04.10.12,09:43
Nie je spoločník, firma je len jeho. Takže normálne 331...
Znamená to, že má normálne nárok aj na dovolenku a aj na stravné lístky?
Tweety
04.10.12,09:44
Nie je spoločník, firma je len jeho. Takže normálne 331...
Znamená to, že má normálne nárok aj na dovolenku a aj na stravné lístky?
AKosi tomu nerozumieš, ak je to jeho firma, tak je aj spoločníkom, resp. majiteľom. Kedže je aj zamestnancom, má rovnaké práva ako bežný zamestnanec.
Miaa
04.10.12,09:46
Prepáč, zle som to pochopila. Myslela som, že okrem neho už vo firme nie sú iní vlastníci.
tictac7
04.10.12,09:48
Prepáč, zle som to pochopila. Myslela som, že okrem neho už vo firme nie sú iní vlastníci.


vlatník = spoločník

prosím, pozri sa do výpisu z OR, kto je spoločníkom. Ujasni si pojmy spoločník a konateľ.
Miaa
04.10.12,09:53
Sama seba som poplietla :)...
Je spoločník, ale zároveň aj konateľom, pretože firmu aj riadi.
Len neviem či mu mám mzdu a odvody účtovať tak isto ako iným zamestnancom.
tictac7
04.10.12,09:59
ak má riadny PP, teda aj uzavretú PZ na činnosti, ktoré nespadajú do činností vykonávaných ako konateľ, tak aj naňho platia všetky ustanovenia ZP, vrátane nároku na dovolenku. Hrubú mzdu však účtuješ 522/366.
Miaa
04.10.12,10:01
Ďakujem veľmi pekne... :)
a_je_to
04.10.12,10:07
Dobrý deň, konateľ firmy, ktorý je vo svojej firme zároveň zamestnaný sa účtuje nejako ináč ako "obyčajný" zamestnanec, alebo aj jeho účtujem cez účet 331? Prosím poraďte mi, na internete som nič nenašla (neviem akým spôsobom to mám hľadať). Ďakujem.:)

Áno, účtuje sa ináč. Kým u bežných zamestnancov - nevlastníkov sa mzdy účtujú na 521/331, tak jeho 522/366. A to aj na jednej výplatnej listine s ostatnými. Vlastník môže zamestnať sám seba, ako prevádzkového zamestnanca, vedúceho, alebo radového. Konateľské povinnosti by sa nemali robiť v pracovnom pomere. Nie je to závislá práca, ale mandátne postavenie, s výplatou nezdanenej odmeny a bez odvodov. Odvody by mal za seba odvádzať sám a zarobiť by mal toľko, aby to vyšlo. Aj keď sa to v praxi všelijako deformuje. Hlavne u sro zakladaných samosprávou a inými verejnými a kolektívnymi orgánmi. Nič sa však nestane, ak za výkon konateľských povinností v svojej firme nepoberá žiadne odmeny, okrem zisku po zdanení. V ostatných náplniach je bežným zamestnancom z radu vlatníkov - spoločníkov.
Tweety
04.10.12,11:56
Ja som ešte aj vlastník sídla firmy / zakladateľ / správca vkladu.

Akurát nie som u seba zamestnaný, lebo by som sa mohol pohádať so šéfom :D .
Nezávidím, a mohol by si aj okamžite skončiť PP za porušenie PD.:---
ivad
10.10.12,12:21
a je nejako stanovena minim.mzda, ktoru si musi vyplacat? alebo moze byt napr. 200 €/mesiac a PP uzatv.na 3 hod/denne?