richardg
04.10.12,12:40
Ahojte, potrebovala by som poradiť, mám požičovňu šiat a chcela by som na moju stránku dať fotky šiat, ktoré ponúkam, môžem ich dať na net?neporuším tým autorské práva?
Šaty mám kúpené od ich výhradného dodávateľa pre SR , ale ako použité.
Ďakujem
kopretinka
04.10.12,10:58
a fotky chceš zobrať odkiaľ?
profesional
05.10.12,07:49
Ak si tie fotky neurobila ty, ale niekto iny, tak na ich pouzitie potrebujes suhlas alebo licenciu od toho, kto ich vytvoril.
Ak si tie fotky urobila ty, tak ich mozes pouzit, pokial si tvorca siat nevyhradil nieco ine.

V prvom pripade ak si ich nevytvorila ty, ale pouzijes ich bez suhlasu alebo platnej licencie nositela majetkovych autorskych prav k fotografiam, tak ti hrozi trestne stihanie za porusovanie autorskeho prava podla § 283 Trestneho zakona.

V druhom pripade ak si nevzhradil tvorca siat ziadne specialne podmienky k dizajnu, tak ich mozes kludene odfotit a fotky pouzit. Ak ma ale tvorca siat vzhradene nejake prava k moznosti vytvarania fotografii a ich zverejnovania, tak bez potrebneho suhlasu bz slo o nekalosutazne konanie.
richardg
05.10.12,15:41
ďakujem pekne, lebo každý my vravel niečo iné

výhradný distribútor my vravel, že ich nemôžem použiť nakoľko som ich nekúpila ako nové v nákupnej cene, ale vo výpredaji, no lenže viacerý ktorých poznám aj osobne a majú tiež salóny, ich používajú a nikto im nič nereklamoval, a pritom nadobudli šaty rovnako ako ja
tak je to také neférové:-(
richardg
05.10.12,15:43
to je, že tie fotky si viem stiahnuť z rôznych stránok, je ich plný internet..
misoft
05.10.12,15:54
ďakujem pekne, lebo každý my vravel niečo iné

výhradný distribútor my vravel, že ich nemôžem použiť nakoľko som ich nekúpila ako nové v nákupnej cene, ale vo výpredaji, no lenže viacerý ktorých poznám aj osobne a majú tiež salóny, ich používajú a nikto im nič nereklamoval, a pritom nadobudli šaty rovnako ako ja
tak je to také neférové:-(
Pokiaľ boli nové, alebo staré - pokiaľ sa kúpili, už nie sú majetkom distribútora - sú tvojim výlučným majetkom.

V prvom pripade ak si ich nevytvorila ty, ale pouzijes ich bez suhlasu alebo platnej licencie nositela majetkovych autorskych prav k fotografiam, tak ti hrozi trestne stihanie za porusovanie autorskeho prava podla § 283 Trestneho zakona.

Pokiaľ použije aj fotografie z netu a nebude pri nich výslovne uvedené o výhradnosti - sú potom voľne dostupné a môže ich použiť.
Pokiaľ ich (tie šaty) odfotí vo svojom salóne (je to už jej majetok - kúpou sa uzavrel majetkoprávny vzťah a prešli aj vlastnícke práva) - potom ich môže bez všetkého zverejniť, nakoľko zverejnila foto svojho majetku a má na tie fotografie autorské právo (môže to dokonca napísať k obrázkom).

Distribútor teda už nemá dosah na to, aby ti určoval, čo máš s tovarom robiť - nie je to už jeho majetok, všetky práva prešli od neho kúpou. Tak isto nemá právo rozhodovať o tom, ako si bude svoj majetok prezentovať.

Odfoť si ich (digitálnym foťákom - bude tam aj EXIF) , vycap to na net.