maxop
04.10.12,13:01
Zdravím všetkých a prajem pekný deň. Prosím o radu. Posielam tovar na dobierku. Kópiu faktúry si založím. Na konci mesiaca mi banka pošle výpis. Čo musím priložiť k faktúre? Príjmový doklad??
Nemám v tomto skúsenosti, tak neviem, či stačí len kópia faktúry a výpis z banky? Vediem JÚ.
Ďakujem pekne.
Tweety
04.10.12,11:02
Všetko eviduješ zvlášť, zvláš faktúry, BV, PD.
kn-alka
04.10.12,11:19
Príjmový pokladničný doklad sa vystavuje pri príjme v hotovosti, nie pri príjme na banku.
Zjednodušene povedané zakladáš zvlášť: Vyšlé-odberateľské faktúry, Došlé-dodavateľské faktúry, pokladňu, banku.
Ja osobne si na faktúre ceruzkou poznačím dátum úhrady a či je to hotovosť alebo banka, na bankovom výpise ceruzkou poznačím číslo faktúry.
Keďže predávaš tovar, pri príjme v hotovosti musíš mať ERP, dedukujem, všetok tovar posielaš na dobierku, t.j. prepravná spoločnosť ti faktúry prepláca na bankový účet. T.j. v pokladni si vedieš prípadné dotácie pokladne a drobné nákupy - réžiu.
maxop
04.10.12,12:07
Ďakujem za operatívne odpovede. Účet mám otvorený len pár mesiacov. Keď som nemal účet v banke tak som mal jeden fascikel:nákup tovaru, réžia a tržby. Obchod mám kamenný a začal som aj posielať na dobierku.
Vlastne otvorením účtu v banke sa mi vedenie účtovníctva skomplikovalo, lebo ako píšete všetko musím mať v osobitnom fascikli. Nemôžem mať napr. jeden fascikel na výpisy z účtu a aj príslušné faktúry k týmto výpisom? Dík
Tweety
04.10.12,12:09
Ďakujem za operatívne odpovede. Účet mám otvorený len pár mesiacov. Keď som nemal účet v banke tak som mal jeden fascikel:nákup tovaru, réžia a tržby. Obchod mám kamenný a začal som aj posielať na dobierku.
Vlastne otvorením účtu v banke sa mi vedenie účtovníctva skomplikovalo, lebo ako píšete všetko musím mať v osobitnom fascikli. Nemôžem mať napr. jeden fascikel na výpisy z účtu a aj príslušné faktúry k týmto výpisom? Dík
Ak toho nemáš veľa, tak to porozdeľuj hoci aj do jedného, ale tak, aby si mal prehľad. Napr. Faktúry vyšlé, oddeliť, potom došlé, oddeliť, výpisy......
maxop
04.10.12,17:37
A ešte ma napadlo: Do peňažného denníka všetko zapisujem podľa čísiel faktúr, vyšlé aj došlé spolu? Žiadne triedenie? Díky moc!
kn-alka
07.10.12,16:47
Do peňažného denníka v JÚ sa zapisujú úhrady, príjem a výdaj. V rozdelení na pokladnu, banku a zaradenie do materiál, tovar, réžia atď.
Faktúry sa evidujú v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov. Takže máš zvlášť poradie na došlé faktúry a zvlášť na vyšlé faktúry.