peru
04.10.12,14:53
Dobry den,
predavame a instalujeme softver na Slovensku. Mame v portfoliu 4-5 ks typov softverov, o ktore sa u zakaznikov starame a instalujeme aktualizacie. Nakupujeme tento softver a licencie k nemu od firmy, ktora ma firmu aj v Seychelloch a z tej nam fakturuju.

Softver a aktualizacie si stahujeme z Internetu - licencie a pristupove kody dostavame k fakture zo Seychelles.

1.
Podla mojho nazoru sa jedna o "krabicovy softver", pretoze pre neho plati vsetko rovnako ako pre Windows alebo MS Office. Stiahneme si z Internetu instalacku v nejakej verzii a nasledne si tento softver inovujeme aktualizaciami od tejto firmy - Windows sa vam tiez aktualizuje pravidelne z Internetu. Rovnako existuje napr. jeden Windows XP a je nainstalovany u milionov ludi. Nas softver je nainstalovany u desiatok zakaznikov v rovnakej podobe (akurat konfiguracia je ina - ale aj Windows sa konfiguruje ).
Kazdy softver mame u viacerych zakaznikov a pre kazdeho kupujeme licenciu od tejto firmy.
Nakupna cena jedneho "krabicoveho softveru" pre jedneho zakaznika je cca 1300eur.

2.
Rad by som mal vo firme uctovnictvo vedene v poriadku. A tu je moja otazka. Ked dostanem fakturu zo Seychelles a stiahnem si takyto softver z Internetu, je mojou ulohou ist na colnicu a zaplatit DPH (BTW: Sme platci DPH) - nedostanem ziadne CD, ktore by som mohol na colnici riesit ako tovar?
Myslim si, ze je v dnesnej dobe bezne, ze si firmy stahuju softver z internetu.
Prosim ako to spravne riesit? Pripadne akykolvek hint o uctovani.

3.
Nechcem tu riesit, preco nam to predavaju z firmy zo Seychelles - je to asi vsetkym jasne. No nasa nakupna cena je polovicna ako pri kupe z USA a pod. (1300 a 3000 eur je rozdiel).

Budem vam nesmierne vdacny za akukolvek aj ciastocnu radu. Napr. ak niekto vie, ako sa kupuje softver z webu z EU, alebo hocico podobne.

Prajem vsetkym vela zdaru.