analytika
04.10.12,14:08
V oznámení o výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia 2011 z Dôvery máme okrem nedoplatkov a preplatkov zamestnávateľa aj preplatok za zamestnanca. Prosím o pomoc pri zaúčtovaní, verím, že sa to zíde aj ostatným, vzhľadom k tomu, že preplatok mu musí byť vyplatený v mzde a predpokladám, že aj dodatočne zdanený.
Tweety
04.10.12,12:12
Nič zvláštne. Nedoplatok zamestnáv. 524/336, preplatok zamestnanca 336/331.
Kedže si zmazala predpis, tak napíšem aj preplatok zamestnáv. 336/524, alebo MD mínusom.
analytika
04.10.12,12:19
Tweety nejak mi mrzne porada, ulozilo mi nedopisanu spravu. Zaujima ma zauctovanie na zaklade oznamenia a predpis mzdy.
analytika
10.10.12,12:20
Posúvam tému... Máme taký prípad, že máme zamestnanca, ktorý mal v roku 2011 dvoch zamestnávateľov a má preplatok z ročného zúčtovania... Poisťovňa to vyriešila tak, že preplatok poslala v alikvotnej čiastke každému zamestnávateľovi. Na moju otázku prečo, som dostala takúto odpoveď:
"dovolujeme si Vam zaslat vyjadrenie useku financii:

Vo vseobecnosti: zdravotna poistovna postupuje podla § 19 zakona c. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poisteni, ... v zneni neskorsich predpisov a na zaklade vyhlasky c. 130/2012 Z. z. o podrobnostiach o vykonavani rocneho zuctovania.
Ak zdravotna poistovna vykonava rocne zuctovanie zamestnancovi, ktory bol cely rok zamestnancom zamestnavatela a v case vykonania je stale jeho zamestnancom, zuctovava sa so zamestnavatelom (zdravotna poistovna vrati cely preplatok v casti za zamestnanca aj za zamestnavatela tomuto zamestnavatelovi a cely nedoplatok plati zasa zamestnavatel a zamestnavatel zuctuje zamestnancovi - § 19 ods. 18 zakona o zdravotnom poisteni).
Ak ale mal poistenec roznych zamestnavatelov v roku 2011 pripadne mal okrem prijmov zo zamestnania aj ine druhy prijmov (kapitalove prijmy, ostatne prijmy, dividendy, zdravotna poistovna v casti za zamestnanca (a tiez z inych prijmov) zuctovava s poistencom ako fyzickou osobu a v casti za zamestnavatela zasa so zamestnavatelom. V tomto roku nie je mozne zuctovat aj v pripade, ak poistenec mal viacero zamestnavatelom s jednym z nich. Dovodom je, ze zamestnanec si nemoze vybrat zamestnavatela – zuctovatela a nie je kodifikovana vzajomna oznamovacia povinnost medzi zamestnavatelmi tak, ako to bolo v rocnych zuctovaniach do roku 2010

Ja neviem...ale mne teda z toho textu vyplýva, že ak má zamestnanec 2 zamestnávateľov a má preplatok, mala by sa so zamestnancom vysporiadať poisťovňa. Z preplatku každý zamestnávateľ musí zamestnancovi zraziť daň.
Ako sa potom vysporiada - vráti daň z nedoplatku zamestnanca, ktorému príde RZ z poisťovne domov??? (To je prípad nášho druhého zamestnanca, ktorý má nedoplatok, ale ten si s ním vysporiadala poisťovňa.)