martina
22.09.04,07:24
Dobrý deň,

objasniť ako fungujú paušálne výdavky u živnostníkov a v akej výške sa uplatňujú?
A ešte by ma zaujímali nejaké vaše finty, ako si znížiť základ dane, v prípade, že si uplatňuje podnikateľ tieto paušálne výdavky a vycháda mu vysoká daňová povinnosť.
Veľmi pekne ďakujem za vaše názory.
emily
22.09.04,05:42
Ťažko je tam robiť finty. Pointa je v tom, že nevedieš v peňažnom denníku výdavky len príjmy a pri daňovom priznaní si jednoducho ponížiš svoje príjmy o 25% (to je najčastejšie, ale môže byť podľa druhu činnosti aj 60% - pozri § 6 odst.10 zákon o dani z príjmov). Okrem tých 25% daňový základ znižujú aj odvody do zdrav. a soc. poisťovne.
emily
22.09.04,05:49
Ešte ma napadlo, že som o tom čítala v PORADCOVI 1/2005 od str.138
martina
22.09.04,07:59
V prípade, že by som zamestnala brigádnikov (resp.zohnala potvrdenia o návšteve školy a akože zamestnala brigádnikov) ani takto by sa mi nepodarilo nahnať nejaké náklady navyše?
Palino
22.09.04,08:22
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak nepreukazuješ náklady. Okrem odvodov do poisťovní si nemôžeš odpočítať nič.
Takže môžeš robiť tak, že si budeš síce zháňať počas roka nejaké náklady (napr. aj brigádnikov - študentov, ale aj za tích musíš odvádzať 0,8 % na úrazové poistenie) a až na konci roka si spočítaš, aké náklady si si dokázala zohnať a či je to viac ako 25 %. Podľa toho sa rozhodneš, čo je pre Teba výhodnejšie.
martina
22.09.04,10:56
A je možné doplatiť to úrazové poistenie dodatočne? To bude asi dosť nápadné, však?
Palino
22.09.04,11:07
Určite je možné doplatiť ho. Ale asi by bolo menej nápadné robiť sa, že o tom nevieš a doplatiť až keď príde kontrola. Asi by to nebola až taká veľká čiastka, či áno? Na jedného študenta s mes. odmenou 3000,-- Sk by to za rok bolo 288,-- Sk a neviem aké penále soc. poisťovňa vyrubuje?!
myroslav
19.01.12,10:58
nechcem tu zakladať novú tému, tak pridávam jednu otázku v tejto téme,
som živnostník, uplatňujem si paušálne výdavky,
doteraz som si faktúroval cenu za služby svojmu odberateĺovi,
...nemusel som si viesť žiadne bločky, ani prijaté faktúry, ba ani auto som nemal prihlásené na podnikanie
keďže som si uplatňoval paušálne výdavky 40%

v tomto roku sa situácia zmenila a zobral som pod seba ďalších živnostníkov (subdodávateľov) a teda ja vyfaktúrujem svojmu odberateľovi cenu za služby - práce ktoré som vykonal spolu s ďalšími tromi živnostníkmi a títo živnostníci ďalej faktúrujú mne svoje časti ....
(uvediem na príklade ja vyfaktúrujem 4000€ dodávateľovi a mne vyfaktúrujú traja živnostníci, každý po 1000€) ako môj príjem je 4000eur mínus 3000eur, ktoré vyplatím svojim subdodávateľom, teda ak si budem nadalej uplatňovať paušálne výdavky, tak si vyúćtujem 40% namiesto skutočných 75% ktoré mi vznikli tým že som vyplatil subdodávateľov 3 štvrtinami z celkovej sumy za práce, tak sa mi to neoplatí, alebo sa to účtuje ináč?
Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady....
mondes
19.01.12,11:54
nechcem tu zakladať novú tému, tak pridávam jednu otázku v tejto téme,
som živnostník, uplatňujem si paušálne výdavky,
doteraz som si faktúroval cenu za služby svojmu odberateĺovi,
...nemusel som si viesť žiadne bločky, ani prijaté faktúry, ba ani auto som nemal prihlásené na podnikanie
keďže som si uplatňoval paušálne výdavky 40%

v tomto roku sa situácia zmenila a zobral som pod seba ďalších živnostníkov (subdodávateľov) a teda ja vyfaktúrujem svojmu odberateľovi cenu za služby - práce ktoré som vykonal spolu s ďalšími tromi živnostníkmi a títo živnostníci ďalej faktúrujú mne svoje časti ....
(uvediem na príklade ja vyfaktúrujem 4000€ dodávateľovi a mne vyfaktúrujú traja živnostníci, každý po 1000€) ako môj príjem je 4000eur mínus 3000eur, ktoré vyplatím svojim subdodávateľom, teda ak si budem nadalej uplatňovať paušálne výdavky, tak si vyúćtujem 40% namiesto skutočných 75% ktoré mi vznikli tým že som vyplatil subdodávateľov 3 štvrtinami z celkovej sumy za práce, tak sa mi to neoplatí, alebo sa to účtuje ináč?
Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady....

To, čo vy vyfakturujete svojmu odberateľovi, je Váš príjem. Je jedno, či vy z toho príjmu budete niekoho vyplácať. Ak si uplatňujete paušálne výdavky, nemôžu Vám ostatní živnostníci vystavovať faktúry. Takže, aby bolo jasné. Alebo uplatňujete paušálne výdavky, t.j. Váš celkový príjem - 40% - odvody, alebo vediete jednoduché účtovníctvo a vtedy si uplatňujete všetky výdavky spojené s podnikaním, teda aj vyplácanie ostatných živnostníkov.
balunka
25.01.12,07:58
SZĆO má vystavené faktury na určitú sumu,ale odberateľ mu vystavil fa za ubytovanie a na účet mu poslal menej o čiastku za ubytovanie,chcem ísť na paušálne výdavky.
Mám zaúčtovať príjem na účet/znížený o ubytovanie/,alebo príjem na vystavených fa?
Anja111
25.01.12,08:04
SZĆO má vystavené faktury na určitú sumu,ale odberateľ mu vystavil fa za ubytovanie a na účet mu poslal menej o čiastku za ubytovanie,chcem ísť na paušálne výdavky.
Mám zaúčtovať príjem na účet/znížený o ubytovanie/,alebo príjem na vystavených fa?
Príjem na vystavenej faktúre. Len úhrada je riešená zápočtom.
Mila123
25.01.12,08:11
SZĆO má vystavené faktury na určitú sumu,ale odberateľ mu vystavil fa za ubytovanie a na účet mu poslal menej o čiastku za ubytovanie,chcem ísť na paušálne výdavky.
Mám zaúčtovať príjem na účet/znížený o ubytovanie/,alebo príjem na vystavených fa?

môj názor, príjem je znížený o výdavky...t.j. príjem z riadnej faktúry, pretože by bolo správne zápočet fa (odb- dod.) medzi nimi urobiť, aby si mala zaplatenú pohľadávku a tiež záväzok (i keď nebudeš o ňom účtovať)....
balunka
25.01.12,10:37
ďakujem
veronikasad
25.01.12,10:55
SZĆO má vystavené faktury na určitú sumu,ale odberateľ mu vystavil fa za ubytovanie a na účet mu poslal menej o čiastku za ubytovanie,chcem ísť na paušálne výdavky.
Mám zaúčtovať príjem na účet/znížený o ubytovanie/,alebo príjem na vystavených fa?
žiadaj od odberatela vystavenie faktúry za ubytovanie a vzájomný zápočet. Do príjmu potom berieš celú sumu faktúry. Alebo nech mu na strhnutú sumu vystaví výdavkový pokladničný doklad, že mu bola vyplatená v hotovosti.
ani1
28.01.12,09:09
poprosím a radu, SZČO od 1.7.2011 - v daňovom priznaní sa niekde niečo uvádza, že on bol predtým povedzme evidovaný ako nezamestnaný? Asi nie, však. Len príjmy a výdavky od toho 1.7.2011 - chce si uplatňovať paušálne výdavky. Ďakujem
veronikasad
28.01.12,09:10
poprosím a radu, SZČO od 1.7.2011 - v daňovom priznaní sa niekde niečo uvádza, že on bol predtým povedzme evidovaný ako nezamestnaný? Asi nie, však. Len príjmy a výdavky od toho 1.7.2011 - chce si uplatňovať paušálne výdavky. Ďakujem
Obdobie evidencie na UP môžeš uviesť v osobitných záznamoch daňovníka.
ani1
28.01.12,09:13
Obdobie evidencie na UP môžeš uviesť v osobitných záznamoch daňovníka.


Ďakujem
tokoska
02.02.12,19:40
Môj klient - živnostník, vykonávajúci stavebné práce v zahraničí, sa ma snaží presvedčiť, že vyšla koncom minulého roka nejaká úprava zákona o príjme:
- uplatnenie paušálneho výdavku 40%, samozrejme zníženie o poistné ... plus možnosť prirátať k týmto výdavkom ešte aj stravné /tzv. diéty/ pri zahraničnej pracovnej ceste, cca nejakých 45 € za deň).
Ostatným živnostníkom to účtovníci vraj tak urobili. Ja chcem klientovi vrátiť doklady.

Nie som si vedomá žiadnej takejto "novinky".

Účtujem buď skutočne preuk. výdavky (JÚ, evidenciu) .... alebo paušál.



Odkedy sa, prosím, uplatňujú paušálne výdavky. Od ktorého roku?
jacekova
02.02.12,20:10
Môj klient - živnostník, vykonávajúci stavebné práce v zahraničí, sa ma snaží presvedčiť, že vyšla koncom minulého roka nejaká úprava zákona o príjme:
- uplatnenie paušálneho výdavku 40%, samozrejme zníženie o poistné ... plus možnosť prirátať k týmto výdavkom ešte aj stravné /tzv. diéty/ pri zahraničnej pracovnej ceste, cca nejakých 45 € za deň).
Ostatným živnostníkom to účtovníci vraj tak urobili. Ja chcem klientovi vrátiť doklady.

Nie som si vedomá žiadnej takejto "novinky".

Účtujem buď skutočne preuk. výdavky (JÚ, evidenciu) .... alebo paušál.



Odkedy sa, prosím, uplatňujú paušálne výdavky. Od ktorého roku?


jáááj, to sú také info z druhej ruky, ktoré si chlapi na stavbe povedia pri pive (už som sa s tým stretla x-krát). moja odpoveď je zakaždým jednoduchá: "ak mi nedôveruješ, kľudne si to daj urobiť inde"

takže máš pravdu, bud uplatňuješ 40% paušál (k tomu odvody)
alebo skutočné výdavky a tam môžeš narátať tie diety (45€ je napr.v Rakúsku).

tiež idem teraz robiť také účto...a zistila som,že sa mu viac vyplatia skutočné výdavky, keď tam "šupnem" diety, odvody, nč, moju fa...
tokoska
02.02.12,20:44
Ďakujem ... trefa, naozaj stavbári

Ešte jeden dotaz: tie zahraničné diety ... vypisujú sa riadne cestovné príkazy .... počet dní v mesiaci ... alebo stačí iba nejaký zoznam dní ... ako sa preukazuje skutočnosť, že v dané dni bol naozaj v zahraničí na pracovnej ceste a vykonával tam prácu (stavebné práce).

Jedná sa o práce v zahraničí okolo 40 dní potom 10 dní na Slovensku ,... diety sú počítané aj na soboty aj nedele?
Xanti
02.02.12,20:46
Ano diety sú aj za soboty a nedele, a ja by som urobila cesťák na tie dni.
A ako sa preukazuje skutočnosť, ved to že bol v zahraničí a tam pracoval musí niekomu faktúrovať.