Johana20
05.10.12,10:34
Dobrý deň, prosím o radu skúsenejších. Konateľ a súčastne spoločník eseročky, ktorý nie je zamestnancom/nemá podpísaný pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá žiadny príjem/ bol viackrát na pracov. stretnutí s obchod.partnermi/cestovný príkaz. Má nárok na vyučtovanie pracov. cesty -cestovné náhrady? Neskôr došlo k podpísaniu Zmluvy o spolupráci, no predtým absolvoval množstvo stretnutí, z ktorých veľa krát k dohode ani nedošlo....Ďakujem
Tweety
05.10.12,09:22
AK by si trošku pohľadala, odpoveď nájdeš. Už je tu zodpovedaná viackrát. Na konateľa sa Zákon o CN pozerá ako na zamestnanca, takže uplatníš všetky nároky podľa tohto zákona.
AdaMtiM
05.10.12,09:38
V prípade, že takýto konateľ si od sro nedáva nič preplácať - ale sro má v majetku AUTO /v nákladoch sú odpisy auta ako aj PHM-80%/, ktorým tento konateľ cestuje na rokovania - musí byť v tomto prípade nejaký doklad vystavený,ktorým sro zdokladuje /preukáže/ pracovnú cestu konateľa /keď kniha jázd sa nevedie lebo 80% PHM....ani dochádzka žiadna-lebo nie je zamestnanec/ pre prípadnú daňovú kontrolu? Ďakujem za radu!
Johana20
05.10.12,10:04
Spoločník nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá od spoločnosti žiadne príjmy. Zúčastnil sa na služobnej ceste, pri ktorej mu vznikli cestovné náhrady. Keďže spoločník nie je zamestnancom spoločnosti ani nepoberá od spoločnosti príjmy, úhrada cestovných náhrad bude uňho predmetom dane a pre spoločnosť nedaňovým výdavkom. takýto príklad som našla a preto tie pochybnosti- u nás je to konateľ a súčastne spoločník v jednej osobe
Johana20
05.10.12,10:09
príspevok bol publikovaný na PP 08.06.2012 Zahraničná pracovná cesta
Tweety
05.10.12,10:11
Spoločník nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovnoprávny vzťah a ani nepoberá od spoločnosti žiadne príjmy. Zúčastnil sa na služobnej ceste, pri ktorej mu vznikli cestovné náhrady. Keďže spoločník nie je zamestnancom spoločnosti ani nepoberá od spoločnosti príjmy, úhrada cestovných náhrad bude uňho predmetom dane a pre spoločnosť nedaňovým výdavkom. takýto príklad som našla a preto tie pochybnosti- u nás je to konateľ a súčastne spoločník v jednej osobe
Nie je to správny výklad. Platí príspevok č. 2.
kirka
15.11.12,15:26
Tak nad týmto príkladom zo spomínaného Poradcu tu sedím už asi dve hodiny a oblieva ma studený pot. Fakt to nie je správne? Bo nikde v zákone som nenašla podmienku, že konateľ alebo spoločník si musí vyplácať odmenu, aby mal nárok na cestovné, tak dúfam, že uverejnili len nejaký omyl.
Tweety
15.11.12,15:27
Tak nad týmto príkladom zo spomínaného Poradcu tu sedím už asi dve hodiny a oblieva ma studený pot. Fakt to nie je správne? Bo nikde v zákone som nenašla podmienku, že konateľ alebo spoločník si musí vyplácať odmenu, aby mal nárok na cestovné, tak dúfam, že uverejnili len nejaký omyl.
Veď som písala, že to nie je správny výklad.
Evanka
15.11.12,15:42
Ak vykonáva spoločník aj fciu konateľa, tak pri pracovnej ceste, ktorú vykoná v súvislosti s konateľstvom, má nárok na preplatenie výdavkov pri tejto PC ako u zamestnanca, aj keď ním nie je. Teda dôležité je, aby bol konateľom a aby pracovná cesta súvisela s touto funkciou.
Evanka
15.11.12,15:53
Ešte doplním, že konateľ má nárok na cestovné náhrady na základe Zákona o cestovných náhradách §1 ods 2b) ako osoba vymenovaná alebo zvolená do orgánov spoločnosti (teda ako konateľ).
Tweety
15.11.12,16:02
Ešte doplním, že konateľ má nárok na cestovné náhrady na základe Zákona o cestovných náhradách §1 ods 2b) ako osoba vymenovaná alebo zvolená do orgánov spoločnosti (teda ako konateľ).
Súhlasím, viď prísp. č. 2.
Evanka
15.11.12,16:21
Tweety, čítala som, pridala som § :)
Sosa
10.03.13,19:47
Vo firme A je konateľ súčasne zamestnancom na polovičný pracovný úväzok.. Vo firme B je tá istá osoba len konateľom. Firma A zabezpečovala práce vo Francúzsku a na služobnú cestu bolo použité auto firmy. Popri výkonu práce vo firme A, konateľ mal obchodné jednania pre firmu B. Môže si uvedená osoba dať preplatiť diéty v oboch firmách?
Tweety
11.03.13,07:09
Vo firme A je konateľ súčasne zamestnancom na polovičný pracovný úväzok.. Vo firme B je tá istá osoba len konateľom. Firma A zabezpečovala práce vo Francúzsku a na služobnú cestu bolo použité auto firmy. Popri výkonu práce vo firme A, konateľ mal obchodné jednania pre firmu B. Môže si uvedená osoba dať preplatiť diéty v oboch firmách?
Ale veď PC bola len jedna nie?
an-ps
26.03.13,16:10
konateľ v sro - pracovná cesta do nemecka, auto požičané od známeho.môže si konateľ na takéto požičané auto vyhotoviť cestovný príkaz?
an-ps
27.03.13,08:44
posúvam
Tweety
27.03.13,09:00
konateľ v sro - pracovná cesta do nemecka, auto požičané od známeho.môže si konateľ na takéto požičané auto vyhotoviť cestovný príkaz?
A pozeral si Zákon o CN?
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

Na účely tohto zákona je konateľ zamestnancom.
beja
27.03.13,09:12
Ak konateľ použije požičané auto, musí byť toto auto prihlásené na DÚ k dani z mot.vozidiel?
an-ps
27.03.13,12:47
A pozeral si Zákon o CN?
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla poskytnutého zamestnávateľom, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky; ak zamestnanec použije cestné motorové vozidlo na žiadosť zamestnávateľa, odsek 10 sa nepoužije.

Na účely tohto zákona je konateľ zamestnancom.


pozerala, ale ešte som nevystavovala cestovný príkaz, a už mám z toho guláš.

konateľ je v pozícii zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, tak aká dohoda? myslela som si, že majiteľ vozidla (ktorý nemá žiadny vzťah s sro ani konateľom) podpíše čestné vyhlásenie, kde súhlasí s použitím jeho vozidla konateľovi sro..
Evanka
27.03.13,12:57
pozerala, ale ešte som nevystavovala cestovný príkaz, a už mám z toho guláš.

konateľ je v pozícii zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, tak aká dohoda? myslela som si, že majiteľ vozidla (ktorý nemá žiadny vzťah s sro ani konateľom) podpíše čestné vyhlásenie, kde súhlasí s použitím jeho vozidla konateľovi sro..
Ide o Dohodu medzi spoločnosťou (zamestnávateľom) a zamestnancom, resp. konateľom o použití MV na pracovnú cestu ....
Evanka
27.03.13,12:59
Ak konateľ použije požičané auto, musí byť toto auto prihlásené na DÚ k dani z mot.vozidiel? Nie, nemusí. Následne však spoločnosť do konca januára nasl. roka zaplatí daň z MV podľa doby využívania vozidla na pracovné cesty.
an-ps
27.03.13,13:01
Nie, nemusí. Následne však spoločnosť do konca januára nasl. roka zaplatí daň z MV podľa doby využívania vozidla na pracovné cesty.

pre rok 2012 to neplatí však?
an-ps
27.03.13,13:02
Ide o Dohodu medzi spoločnosťou (zamestnávateľom) a zamestnancom, resp. konateľom o použití MV na pracovnú cestu ....

a to čestné vyhlásenie od vlastníka vozidla netreba?
účtovník 007
27.03.13,13:10
pre rok 2012 to neplatí však?

aj pre rok 2012 platí, že do 31.1.2013 musíš podať DP na daň z MV a daň uhradiť. Platí sa za mesiace, v ktorých bolo auto použité na pracovnú cestu. Za rok 2013 už prepočituješ na dni.


Doplnenie:
nevšimla som si, že sa jedná o auto, v ktorom konateľ nie je zapísaný ako držiteľ MV. Ale je to celkom cudzia osoba. V takom práípade sa DP na DzMV nepodáva. Za rok 2013 už áno.
an-ps
27.03.13,13:24
aj pre rok 2012 platí, že do 31.1.2013 musíš podať DP na daň z MV a daň uhradiť. Platí sa za mesiace, v ktorých bolo auto použité na pracovnú cestu. Za rok 2013 už prepočituješ na dni.

ja som bola v tom, že ak je to požičané auto (nie vo vlastníctve firmi ani vo vlastníctve konateľa) tak sa takéto MV neprihlasuje na DU ani sa neplatí daň z MV (pre rok 2012)
Evanka
27.03.13,13:34
ja som bola v tom, že ak je to požičané auto (nie vo vlastníctve firmi ani vo vlastníctve konateľa) tak sa takéto MV neprihlasuje na DU ani sa neplatí daň z MV (pre rok 2012)
Zamestnávateľ v r. 2012 nie je daňovníkom, ak držiteľom vozidla zapísaným v dokladoch vozidla nie je zapísaný zamestnanec, resp. konateľ.
Od 1.1.2013 nastala zmena - je jedno, kto je zapísaný v dokladoch vozidla. Vozidlo v prípade využitia na PC podlieha dani z MV. Platcom uvedenej dane je zamestnávateľ.
an-ps
27.03.13,13:39
ok, toto som myslela

a mohol si teda konateľ požičať auto od známeho? (v roku 2012 )
účtovník 007
27.03.13,13:52
Ak konateľ použije požičané auto, musí byť toto auto prihlásené na DÚ k dani z mot.vozidiel?

Ospravedlňujem sa, túto informáciu som v príspevkoch prehliadla.

Idem to doplniť aj do predchádzajúceho príspevku.
Renatkak
21.07.14,09:17
Prosím Vás. Konateľ Slovenskej spoločnosti (sidlo na SR) býva v ČR. Na služobnú cestu jazdí na Slovensko. Ktoré miesto brať ako začiatok služ. cesty jeho bydlisko v CZ alebo sídlo firmy na SR? Ďakujem.
Chobot
21.07.14,09:36
Prosím Vás. Konateľ Slovenskej spoločnosti (sidlo na SR) býva v ČR. Na služobnú cestu jazdí na Slovensko. Ktoré miesto brať ako začiatok služ. cesty jeho bydlisko v CZ alebo sídlo firmy na SR? Ďakujem.

Obe altarnatívy sú možné. Záleží od toho, či na pracovnú cestu ide priamo z domu, alebo najprv príde do firmy a potom ide na pracovnú cestu. Ak ide priamo z domu napr. do Popradu, tak je možné brať ako začiatok prac. cesty odchod z domu.
Renatkak
24.07.14,09:36
Prosím Vás. Konateľ Slovenskej spoločnosti (sidlo na SR) býva v ČR. Na služobnú cestu jazdí na Slovensko. Ktoré miesto brať ako začiatok služ. cesty jeho bydlisko v CZ alebo sídlo firmy na SR? Ďakujem.

Obe altarnatívy sú možné. Záleží od toho, či na pracovnú cestu ide priamo z domu, alebo najprv príde do firmy a potom ide na pracovnú cestu. Ak ide priamo z domu napr. do Popradu, tak je možné brať ako začiatok prac. cesty odchod z domu.

Ak začiatok cesty konateľa je z bydliska, ktoré je napr. v Prahe do Popradu a sídlo je v Žiline. Môžem mu priznať aj cest.náhrady z Prahy k SR hraniciam (náhrady prislúchajúce v CZ) a potom od SR hraníc do Popradu (náhrady pripadajúce na SR) alebo len cestovné pripadajúce na SR?
avalik
24.07.14,09:42
Prosím Vás. Konateľ Slovenskej spoločnosti (sidlo na SR) býva v ČR. Na služobnú cestu jazdí na Slovensko. Ktoré miesto brať ako začiatok služ. cesty jeho bydlisko v CZ alebo sídlo firmy na SR? Ďakujem.

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/bonus33_1_2008.pdf