Danielam
05.10.12,09:38
Viete mi niekto poradiť?
Naša spoločnosť vystavuje faktúr do Českej republiky v mene CZK sú to faktúry za výrobky, konateľ sa rozhodol že platby sa budú uskutočňovať prostredníctvom AKCENTA a.s. (zahraničné meny a platby) uzatvoril s touto a.s. "rámcovú zmluvu o uskutočňovaní bezhotovostných obchodov s cudzími menami a platobných službách" teda že budeme využívať Spotové obchody.
A teraz k problému česky odberateľ pošle úhradu našej faktúry priamo AKCENTE táto nám pošle účtovný doklad "platobná transakcia so zmenou meny" kde je napísané, že sme uzatvorili spotovu transakciu s parametrami kde je uvedený spotový kurz a naša firma tam je uvedená že predávame české koruny obchodníkovi a obchodník predáva nám EUR sumy sú vyčíslené a nám EUR prídu na Bankový účet a teraz by som chcela vedieť ako mám zaučtovať takto uhradenú faktúru lebo firma AKCENTA nam mesačne posiela výpis z interného platobného účtu (tam je vidieť že im to posiela ta česká firma a akcenta nám)
Ja so to zatiaľ účtovala takto:
Odberateľská faktúra do ČR: 311/601 kurz dátum dodania (predchdádzajúci deň....)
Potom príjem EUR na BU : 221/311 spotový kurz (podložím konfirmáciu od firmy AKCENTA)
Kurzový rozdiel: 311/663 alebo 563/311
Ale mám taký pocit, že to asi nebude správne. ide o predaj a aj o úhradu odberat.faktúry súčasne....mal by sa nejako účtovat aj výpis z interného platobného účtu z AKCENTY??? ak máte niekto skúsenosť poraďte prosím Vás.ďakujem
Danielam
05.10.12,16:32
Prosím Vás nerobíte nikto spotové obchody?
Danielam
25.10.12,14:48
takže nevie nikto poradiť ?
dadika22
30.10.12,11:38
My tiež vo firme používame úhrady faktúr cez Akcentu, ale máme opačný prípad, my prostredníctvom nich uhrádzame dodávateľské faktúry. Účtujem to ako bežnú úhradu 321/221 a kurzový rozdiel 563,663 oproti 321. Používam kurz, ktorý mi ponúka akcenta ako spotový kurz. Tiež k tomu pri bankový výpis prikladám konfirmáciu z Akcenty. Ja sa už dlho pokúšam zisťovať, či je toto účtovanie správne,ale zatiaľ mi toto účtovanie nikto ani nepotvrdil,ani nevyvrátil.

Ešte raz prosím poraďákov, nemáte niekto skúsenosti s týmto spôsobom obchodovania a účtovania?
gjana
30.10.12,12:12
Tiež neviem na 100 %, či je to správne, ale robím to presne ako ty dadika22.
Danielam
06.11.12,17:48
Aj ja som to robila ako píšete, ale že to nie je správne...
Zisťovala som a že by to malo byť takto (odberatelia uhrádzajú nam cez akcentu)
1. Vystavená odberateľská faktúra 311/601
2.Prijaté peniaze na BU na základe konfirmácie (použijem spotový kurz) úhrada musí prebehnúť do 2 dní) 221/378
3. ID- vyrovnanie ochodu s odberateľom 378/311
4. ID - vyčíslenie kurzového rozdielu 563/311 alebo 311/663

Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť
dadika22
16.11.12,10:20
Aj ja som to robila ako píšete, ale že to nie je správne...
Zisťovala som a že by to malo byť takto (odberatelia uhrádzajú nam cez akcentu)
1. Vystavená odberateľská faktúra 311/601
2.Prijaté peniaze na BU na základe konfirmácie (použijem spotový kurz) úhrada musí prebehnúť do 2 dní) 221/378
3. ID- vyrovnanie ochodu s odberateľom 378/311
4. ID - vyčíslenie kurzového rozdielu 563/311 alebo 311/663

Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť

k bodu č.4: ako vyčísľujete kurzový rozdiel?

máte kurzový rozdiel zistený ako rozdiel medzi evidovanou výškou pohľadávky a pohľadávkou prepočítanou spotovým kurzom?
witch
16.11.12,11:02
Ja Akcentu robím takto, na základe metodiky, ktorú mi poskytli z Akcenty ešte v roku 2005 alebo 06.

- FA dodávateľ (CZ, HU) 131/321 záväzok kurz ECB v € napr. 2010

platba, pošlú konfirmáciu a doklad o vysporiadaní, kde je spotový kurz a suma záväzku v € 2050 (suma,za kt.predajú KČ)
- banka suma v € na základe konfirmácie 315A/221 2050€
na základe dokladu o vysporiadaní dám úhradu FA cez ID s dátumom vysporiadania:
- ID zaúčt úhrada kurzom ECB 321/315A 2000€, KR úhrady voči záväzku 321/663 10€
a na základe konfirmácie, vyčíslim KR medzi kurzom ECB a spotovým kurzom úhrady
- ID 563/315A 50€

Ako vyrovnávací účet používam 315A, ale odporúčali aj 378. Úhradu FA musím zaúčtovať kurzom ECB, preto je ID doklad navyše, kde ešte musím dorovnať rozdiel voči platbe so spotovým kurzom.
K ID úhrada pripínam Doklad o vysporiadaní a k ID spotový KR Konfirmáciu. Keď je aj poplatok za transakciu (HU), tak ten je na konfirmácii a účtujem 568/315.

No neviem, či je to zrozumiteľné...


keď si to dáte do šibeničiek, bude vám to sedieť. je to prehladnejšie
dadika22
16.11.12,11:21
ďakujem za radu witch, ja som písala do Akcenty žiadosť o poskytnutie metodiky na účtovanie, ale ani mi neodpísali...
kurz ECB používate "deň predchádzajúci...."?
inak v tomto prípade tam vzniká dvojaký kurzový rozdiel, je to tak správne? nepokúšali ste sa spýtať aj na názor audítora?
witch
16.11.12,11:30
ďakujem za radu witch, ja som písala do Akcenty žiadosť o poskytnutie metodiky na účtovanie, ale ani mi neodpísali...
kurz ECB používate "deň predchádzajúci...."?
inak v tomto prípade tam vzniká dvojaký kurzový rozdiel, je to tak správne? nepokúšali ste sa spýtať aj na názor audítora?

Audítora som sa nepýtala, len som konzultovala s kolegyňou čo je vedúcou účt. vo veľkej firme. Kurz ECB dávam "deň predchádzajúci....". Dvojaký KR nevzniká, vlastne je to KR medzi FA-záväzkom a úhradou so spotovým kurzom, len je rozpísaná na 2x. V príklade KR FA/spot = 40, rozpísané je to 10 321/663 a 50 563/315. Čiže 50-10= 40. Pokiaľ máte možnosť, skúste konzultovať s audítorom...

Rozpísaný KR je preto, že sa pre úhradu má použiť kurz ECB, preto to nepíšem skratkovo voči spotovému.
dadika22
16.11.12,11:38
aha,takže v nákladoch (563), resp. vo výnosoch (663) zostáva rovnaká čiastka, takže daňový dopad to má ten istý... to je pre mňa potešiteľné, nemusím veľa prerábať :) pretože v samej podstate to výsledkovo vyjde tak isto, ako keď použijem iba ten spotový kurz...
witch
16.11.12,11:47
aha,takže v nákladoch (563), resp. vo výnosoch (663) zostáva rovnaká čiastka, takže daňový dopad to má ten istý... to je pre mňa potešiteľné, nemusím veľa prerábať :) pretože v samej podstate to výsledkovo vyjde tak isto, ako keď použijem iba ten spotový kurz...

Áno, výsledok je ten istý, je to len pre formu.. Účet pre vyrovnanie 315, nebo 378, neviem, ktorý je adekvátnejší, ale výsledok na ňom bude 0, tak to ani veľmi neriešim...
dadika22
16.11.12,11:52
tie pohľadávkové účty veľmi neriešim, mňa skôr zaujímal ten kurzový rozdiel (na účtoch 563,663), ale keď je to takto, tak to ani nejako zvlášť nebudem riešiť, takýchto prípadov máme do roka tak do desať...
ešte raz ďakujem za rozdiskutovanie
witch
16.11.12,12:07
Nie je za čo. Dúfam, že je to tak OK :-)
dadika22
19.11.12,09:58
možno pomôže...:
V prípade, ak sa jedná o spotový obchod (nákup alebo predaj určitého množstva jednej meny za druhú pri kurze, ktorý je odvodený od aktuálneho kurzu na finančnom trhu), pri ktorom je zabezpečené finančné vysporiadanie obchodu so spotovou valutou do 2 pracovných dní od uzatvorenia obchodu, účtovná jednotka účtuje prostredníctvom účtov pohľadávok a záväzkov ako pri bežnom nákupe a predaji cudzej meny. Spoty sa nezaraďujú medzi deriváty, pri posudzovaní výdavkov sa nepostupuje podľa § 19 ods. 2 písm. o) zákona o dani z príjmov.

Sekcia metodiky daní DR SR, odbor služieb pre verejnosť
Danielam
22.11.12,11:53
k bodu č.4: ako vyčísľujete kurzový rozdiel?

máte kurzový rozdiel zistený ako rozdiel medzi evidovanou výškou pohľadávky a pohľadávkou prepočítanou spotovým kurzom?
Kurzový rozdiel zisťujem nasledovne:
Vystavená faktúra prepočítaná kurzom ecb v deň dodania tovaru
Konfirmácia od Akcenty -pohľadávka prepočítaná spotovým kurzom
Rozdiel zaučtujem buď ako kurzový zisk alebo stratu
Danielam
22.11.12,18:38
Ja Akcentu robím takto, na základe metodiky, ktorú mi poskytli z Akcenty ešte v roku 2005 alebo 06.

- FA dodávateľ (CZ, HU) 131/321 záväzok kurz ECB v € napr. 2010

platba, pošlú konfirmáciu a doklad o vysporiadaní, kde je spotový kurz a suma záväzku v € 2050 (suma,za kt.predajú KČ)
- banka suma v € na základe konfirmácie 315A/221 2050€
na základe dokladu o vysporiadaní dám úhradu FA cez ID s dátumom vysporiadania:
- ID zaúčt úhrada kurzom ECB 321/315A 2000€, KR úhrady voči záväzku 321/663 10€
a na základe konfirmácie, vyčíslim KR medzi kurzom ECB a spotovým kurzom úhrady
- ID 563/315A 50€

Ako vyrovnávací účet používam 315A, ale odporúčali aj 378. Úhradu FA musím zaúčtovať kurzom ECB, preto je ID doklad navyše, kde ešte musím dorovnať rozdiel voči platbe so spotovým kurzom.
K ID úhrada pripínam Doklad o vysporiadaní a k ID spotový KR Konfirmáciu. Keď je aj poplatok za transakciu (HU), tak ten je na konfirmácii a účtujem 568/315.

No neviem, či je to zrozumiteľné...


keď si to dáte do šibeničiek, bude vám to sedieť. je to prehladnejšie
ano ked si to dám do šibeničiek je to úplne prehľadné, ale prečo používate aj kurz ecb, ved nakoniec vyjde aj tak 40,00 strata. Dnes som to znovu preberala s firmou ktorá sa zaoberá účtovníctvom a tiež vynechávajú ecb robia rozdiel medzi zavázkom kurz (ecb) a úhradou (spotový kurz)...a vzniká ten istý kurzový rozdiel.
dadika22
07.12.12,08:18
Tak a aby sme nemali málo informácií, tak táto ma už celkom domýlila. Napísala som dopyt na drsr a prišla mi takáto odpoveď:

Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 24 ods. 4 zákona o účtovníctve, na ocenenie cudzej meny obstarávanej v rámci menového derivátu sa ku dňu ocenenia použije kurz banky alebo pobočky zahraničnej banky, ktorá je zmluvnou stranou tohto menového derivátu, alebo ku dňu ocenenia sa použije referenčný kurz ku dňu ocenenia. Ak zmluvnou stranou menového derivátu nie je banka alebo pobočka zahraničnej banky, použije sa na ocenenie cudzej meny referenčný kurz ku dňu ocenenia.
Podľa § 24 ods. 5 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka prepočíta ku dňu ocenenia (§ 24 ods. 1) referenčným kurzom
a) cenné papiere znejúce na cudziu menu,
b) nástroje peňažného trhu ocenené cudzou menou,11)
c) finančné rozdielové zmluvy ocenené cudzou menou,11)
d) podkladové nástroje derivátov ocenených cudzou menou okrem podkladových nástrojov menových derivátov,
e) pohľadávky a záväzky spojené s majetkom podľa písmen a) až d), ktoré sú ocenené rovnakou cudzou menou ako tento majetok.

Ing. Štefánia Haščíková
Odbor služieb pre verejnosť
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Ak účtovná jednotka na úhradu záväzku v cudzej mene využíva služby sprostredkovateľskej spoločnosti, ktorá vykonáva spotové obchody, akým kurzom má prepočítať uhrádzaný záväzok? (spotový kurz resp. referenčný výmenný kurz ECB)



Podľa mňa ale postupy účtovania definujú deriváty takto (z čoho mi vyplýva, že spoty nie sú deriváty):



Postupy účtovania




§ 16
Zásady pre členenie derivátov a ich účtovanie


(1) Derivát15) je finančný nástroj, ktorý spĺňa tieto podmienky:
a) jeho reálna hodnota sa mení v závislosti od zmeny úrokovej miery, ceny cenného papiera, ceny komodity, kurzu cudzích mien, indexu finančného trhu, cenového indexu, od úverového hodnotenia (ratingu) alebo úverového indexu, alebo v závislosti od podobnej premennej,
b) nevyžaduje začiatočné čisté investície alebo vyžaduje začiatočné čisté investície, ktoré sú nižšie ako by sa vyžadovalo pri iných druhoch finančných nástrojov, ktoré podobne reagujú na zmeny v úverových a trhových faktoroch,
c) je dohodnutý a vyrovnaný k budúcemu dátumu, pričom doba od dohodnutia obchodu do jeho vyrovnania je dlhšia ako pri spotovej operácii.
Danielam
18.12.12,22:49
Máš pravdu spotové obchody (podmienka úhrada 2 dní) nie sú deriváty! A teraz aký kurz spotový (dohodnutý) alebo referenčný??? Akcenta nie je banka ....
Danielam
26.12.12,18:21
Máš pravdu spotové obchody (podmienka úhrada 2 dní) nie sú deriváty! A teraz aký kurz spotový (dohodnutý) alebo referenčný??? Akcenta nie je banka ....
Prosím niekoho z poraďákov kto spolupracujete s AKcentou aký kurz teda používate spotový alebo referenčný kurz? ďakujem
zuzanamon
22.05.13,19:43
Ahojte, ja by som chcela obnoviť komunikáciu ohľadne Akcenty. Ja tam stále rozmýšľam nad jednou vecou. V mojom prípade sa uhrádzajú prostredníctvom akcenty zahraničné faktúry. Ale stále mi nejde do hlavy jedna vec a to je to, že ja vydám z môjho účtu v EUR Akcente dlžnú sumu a tá ich prevedie môjmu dodávateľovi. Bez toho aby mi napríklad české koruny poslala spať na nejaký môj devízový účet. Ja mám teda stále úbytok len na účte v EUR. Ale ako potom zlikvidujem závazok voči ď, ktorý budem účtovať na základe došlej faktúry v českých korunách, aj v eurách. A likvidáciu závazku potom vykonám len prostredníctvom spomínaného účtu v EUR, čiže nebudem účtovať o českých korunách? Čiže závazok z faktúry si zaúčtujem aj českých korunách, aj v eurách. a jeho likvidáciu len v eurách. Alebo mám použiť nejakého interné účtovanie . Prosím pomôžte. ďakujem
Danielam
29.05.13,10:39
Došlú faktúru zlikviduješ na základe interného dokladu. Ja mám opačný prípad nám uhrádzajú cez Akcentu vydané faktúry. napíš aké doklady ti zasiela akcenta, skôr ti tak poradím.
Danielam
29.05.13,10:41
môžes aj cez súkromnú správu skôr si všimnem, lebo v tejto porade sa neviem orientovať ale vobec
Najka
24.09.13,07:46
Ahojte, aj my sme začali spolupracovať s Akcentou. Došiel mi výpis, na ktorom je úhrada našej vystavenej faktúry v CZK a mám tam dva dátumy: dátum platobnej transakcie 30.08 a dátum zaúčtovania 28.08. Ako to mám účtovať a ktorým dátumom?
alicia1000
03.10.18,09:18
Ahoj...tiez by som poprosila informacie ohladne Akcenty...my mame vydane faktury v zahranicnych menach v roznych statoch, a Akcenta nam preposiela len konfirmaciu s datumom a v jednej sume...dakujem