Diana G
22.02.06,11:35
Ahojte, prosim Vas o radu pri povinnom zmluvnom poisteni v jednoduchom uctovnictve, takze mam 2 auta 1. poistne sa plati od 01.04.05.-.01.04.06 mozem ho dat v plnej vyske do nakladov?
2. auto zakonna poistka zaplatena v decembri ale poistne obdobie 01.01.06 - 31.12.06 mozem aj v tomto pripade dat do nakladov poistne alebo musim, na zaklade interneho dokladu presunut naklad do roka 2006?
ZuzanaA
22.02.06,10:44
V JÚ ho dáš do výdavkov v tom období, v ktorom došlo k jeho úhrade.
renča1
22.02.06,10:45
zákonne poistenie sa v JÚ časovo nerozlišuje, dáš to do výdavkov ovpl.základu dane v tom mesiaci kedy si toto poistenie zaplatil.
Tweety
22.02.06,10:45
V JÚ ho dáš do výdavkov v tom období, v ktorom došlo k jeho úhrade.
Iba doplním, ak auto nie je v majetku SZČO, tak to nie je daňovo uznaný výdavok.
ekofin
24.02.06,21:14
Ak som dobre rozumela, ak využívam súkromné auto na podnikanie a nemám ho zaradené v majetku, nemôžem si uplatniť v daňových výdavkoch napr. zaplatenú daň z motorových vozidiel, zaplatenú zákonnú poistku, príp. havarijnú poistku?
ata111
25.02.06,06:33
Tieto poistky sú, podľa mňa, súčasťou pauš. náhrad /6,20/. Cestnú daň do výdajov dávam samostatne, ale už nič iné. Cestnú daň z dôvodu, že túto platí podnikateľ len vtedy, ak sa vozidlo využíva na podnikanie. Ale aj o tomto sa vedú polemiky.
STRELEC
25.02.06,06:47
=ekofin]
Ak som dobre rozumela, ak využívam súkromné auto na podnikanie a nemám ho zaradené v majetku, nemôžem si uplatniť v daňových výdavkoch napr. zaplatenú daň z motorových vozidiel = môžeš, zaplatenú zákonnú poistku, príp. havarijnú poistku? = nemôžeš. ZPZ, havarijné poistenie, náklady na opravy či prevádzku vozidla (s výnimkou PHL) nemôžeš účtovať do nákladov. Hodnota vozidla a náklady jeho prevádzky sú v Tvojom prípade obsahnuté v sadzbe náhrad (6,20 Sk/km/2005).
Otázka zaradiť / nezaradiť vozidlo do majetku živnosti je u FO veľmi častá.
jolaj
06.11.06,11:41
Neviete niekto poradiť, kde sa na internete nachádza stránka, podľa ktorej sa dá vypočítať povinné zmluvné poistenie podľa jednotlivých poisťovní ?
Vlani to bolo na stránke www.openiazoch.sk (http://www.openiazoch.sk). Pre rok 2006 to tam ešte nie je. Bolo to praktické - stačilo nahodiť potrebne údaje o aute a program vyrátal výšku poistného. Kto vie - odpovie ?
Olgica
06.11.06,11:46
Neviete niekto poradiť, kde sa na internete nachádza stránka, podľa ktorej sa dá vypočítať povinné zmluvné poistenie podľa jednotlivých poisťovní ?
Vlani to bolo na stránke www.openiazoch.sk (http://www.openiazoch.sk). Pre rok 2006 to tam ešte nie je. Bolo to praktické - stačilo nahodiť potrebne údaje o aute a program vyrátal výšku poistného. Kto vie - odpovie ?
Myslím si že to majú jednotlivé poisťovne, každá zvlášť. Napr. www.allianzsp.sk (http://www.allianzsp.sk) alebo www.wuestenrot.sk (http://www.wuestenrot.sk) atď., lebo sa zohľadňuje viac faktorov (nie len cm3 či kW). Skús tam.
jolaj
06.11.06,12:06
Ďakujem, niečo som už našla v jednotlivých poisťovňach, ale vlani to bolo lepšie spracované a čas už súri - myslím že termín je asi 16.11.06.
Jana Acsová
06.11.06,15:43
Tieto poistky sú, podľa mňa, súčasťou pauš. náhrad /6,20/. Podľa môjho názoru nie sú, nesúvisia ani s prevádzkou ani kúpou motorového vozidla. Je len problematické preukázať ich výšku, ktorú chce daňovník uplatniť daňovo. Vyžaduje si to dobre vedenú evidenciu o motorovom vozidle.
Jana Acsová
06.11.06,15:46
Ohľadom dane z motorových vozidiel mi nie sú známe polemiky, nakoľko sa týka podnikania a je vyvolaná práve tým, že sa vozidlo využíva na podnikanie, alebo v súvislosti s podnikaním. Je to oprávnený daňový výdavok v prípade, že fyzická osoba je účtovnou jednotkou.
Jana Acsová
06.11.06,15:48
Trošku spomalená reakcia ... (staršie príspevky), ale snáď nevadí .-)
marcik
06.11.06,16:11
Vôbec nevadí!lebo sú aj takí ako ja čo čítaju aj neskôr príspevky a od A po Z! Takže si tam nájdem aj odpoveď.
RERE
13.11.06,05:13
Ďakujem, niečo som už našla v jednotlivých poisťovňach, ale vlani to bolo lepšie spracované a čas už súri - myslím že termín je asi 16.11.06.

Na čo je ten termín 16.11.06? Na uzatvorenie zmluvy v inej poisťovni ako sme mali minulý rok?
Marína
13.11.06,06:15
Je to posledný možný termín dať výpoveď z povinného poistenia v danej poisťovni, ak máš MV poistené do 31.12. Potom máš možnosť uzavrieť zmluvu s inou poisťovňou do 31.12. s termínom poistenia od 1.1.2007.
RERE
13.11.06,06:48
A tá výpoveď sa musí dať aj keď nechcem zmeniť poisťovňu a potom zmluvu opätovne uzavrieť?
Olgica
13.11.06,06:52
A tá výpoveď sa musí dať aj keď nechcem zmeniť poisťovňu a potom zmluvu opätovne uzavrieť?
Nie. Výpoveď sa dáva predsa len vtedy ak chceš zmeniť poisťovňu. A termín výpovede je 6 týždňov pred ukončením poistenia, t.j. do 16.11.06 (AK CHCEŠ meniť poisťovňu).
Ľuba
14.11.06,16:38
A tá výpoveď sa musí dať aj keď nechcem zmeniť poisťovňu a potom zmluvu opätovne uzavrieť?

Niekedy stačí poisťovni "pohroziť" výpoveďou, a hneď máš menšiu poistku.